banner
banner

Can Dostum Güney

18 MAYIS 2014 PAZAR, POSTA GAZETESİ, CAN DOSTLAR, TST ve muhabbet kuşu Güney’in selfie’si gazetede yayınlandı

18 Mayıs 2014 Pazar tarihinde Posta Gazetesinin “Can Dostlar” köşesinde çıkan Turgay Suat Tarcan ve muhabbet kuşu Güney’in fotoğrafı

DSCF2833

MUHABBET KUŞU SEVİYOR!

“Turgay Suat Tarcan’ın önce Fıstık adlı bir muhabbet kuşu varmış. Tam 15 yıl yaşamış! 100’ü aşkın kelime bilen Fıstık ölünce yerine Güney gelmiş, evin camından hem de. Şimdilik 2-3 kelime biliyormuş ama öğreniyor!”

POSTA GAZETESİ, Can Dostlar / Hayvan Dostum (Yazgülü Aldoğan), 18 Mayıs 2014 Pazar

İşte 6 Ocak 2014’te gönderdiğim fotoğraf Posta Gazetesi’nin “Hayvan Dostları” köşesinde böyle çıkmıştı… Fotoğraf 12 Aralık 2013 tarihinde çekilmişti ve gazetede çıkması maili gönderdikten sonra 4,5 ayı bulmuştu. Gazetede nasıl mı çıkmıştı? İşte Instagram’da paylaştığım o kupür:

10300004_10152346827448891_4928457634695877866_n

Web siteme koymam ise 13 Haziran 2014’ü buldu. Tabii ki yaklaşık 5 ayda neler değişmemişti ki? Artık Güney yalnız değildi ve Tweety adında karısı vardı. 😀 İçimden bir his ona haksızlık olmuş diyor. Güney de tıpkı Fıstık abisi gibi ünlü olmuştu ama Tweety henüz kamuoyuna resmi yollarla görünmedi. 22 Şubat 2014’te bana doğum günü hediyesi olarak gelen Tweety eğer sayın Yazgülü Aldoğan’a gönderdiğim tarihte bizimle olsaydı onun da olduğu bir fotoğrafı gönderirdim. Ona haksızlık olmasın diye Güney ve Tweety’ye hatıra olarak yaptığım amatör klibimi koymak istiyorum:


 
Yalnız gazetede yanlış bir bilgi var. Güney evin camından gelmedi. Evet, önceki sahibinden kaçtığı ve bizim bulduğumuz doğru ama o şekilde olmadı. Ailem sahilde ağaçta görmüş Güney’i… Amcam da yakalamış. Sanıyorum yer yetmediğinden dolayı özetlerken öyle yazdı kendisi… Köşe yazarına yazdığım e-mail aynen şöyleydi:

8330572059_866680743a_o

“Merhaba. Geçen gün gazetenizde insanların evcil hayvanlarıyla çekilmiş resimlerinin yayınlandığını gördüm ve ben de özendim. O yüzden “Fıstık vs. Güney” adındaki bir derlemeyi yollamaya karar verdim. Çünkü eski kuşum Fıstık ya da şu anki kuşum Güney’den birini seçersem haksızlık olabileceğini düşündüm. Tabii ki o kolaj formata uygun değilse normal fotoğraf da yollamayı ihmal etmedim.
Yeşil olan muhabbet kuşum Fıstık’ı 1995 yılında almıştık, 2010’da ise ölmüştü. Yani 15 yıl beraber geçirmiştik. İnsanlar “Hala aynı kuş mu?” diyorlardı. Sonunda nazar değdi ve 15 yaşında öldü. 100’ü aşkın kelime biliyordu. Aynı zamanda Michael Jackson’ın resmi klibi “Behind The Mask”te görünerek “Resmi bir Michael Jackson klibinde görünen tek muhabbet kuşu” sıfatını aldı. Hikayesini ayrıntılı olarak onun ölümünün 4. yıl dönümü üzerine yaptığım http://www.tst.gen.tr/fistik.htm adresinden öğrenebilirsiniz. Bildiği kelimeleri de orada listeledim.
Açık mavi muhabbet kuşumun adı ise Güney… Aslında Fıstık’ın ölümünün üzerine başka bir evcil hayvan almamaya karar vermiştik, çünkü aynı üzüntüyü yaşamak istemiyorduk. Hatta kafeslerini de etrafa dağıtmıştık ama 2013 yazında bir Tanrı misafiri evimize geldi. Eski evinden kaçmış ya da salınmış. Yazlıkta sahilde bulduğumuz için ona “Güney” adını verdik. Bir uzmana sorduk. 3,5 yaşında olduğunu tahmin ediyoruz. Yavru olmadığı için Fıstık gibi konuşmuyor ama belli belirsiz “Canım”, “Çocuğum”, “Bebeğim” demeyi öğrettik. Eski sahibi pek ilgilenmemiş olmalı ki ilk geldiği zamanlarda kanarya gibi kendini oradan oraya atıyordu, insandan korkuyordu ama yılmadık, önce parmak üzerinde durmaya alıştırdık kafes içinde… Sonra kafes dışında ben de parmakta durma, omza kola gelme, kafaya konma gibi normalde muhabbet kuşu doğasında olması gereken şeyleri öğrettim. İnşallah o da Fıstık gibi uzun yaşar.”

Evet, gönderdiğim o kolaj formata uygun değildi belli ki… O yüzden normal versiyonu yayınlanmıştı. Yine de web siteme koyuyorum. Çünkü hoşuma gidiyor. Hatırlarsanız “Medyada TST” bölümünde daha önce Güney görünmüştü. Tıpkı Tweety’nin Posta gazetesinde çıkmadığı halde bu sayfada videosunun yayınlanması gibi Güney’in ilk kişisel klibi “Don’t Be Messin’ Round”u, Fıstık’ın Dream TV’de göründüğünü gösteren http://tst.gen.tr/medya/evdekises.htm adresinde yayınlamıştım. İnşallah gelecekte de Tweety için aynı şey söz konusu olur ve onun da medyatik bir hatırası olur. 😉

©2014 TST Interactive Company


Article Categories:
Medyada TST
Likes:
0

Leave a Comment