banner
banner

En İyi Zamanda Yolculuk Temalı Filmler (2014)

ZAMANDA YOLCULUK TEMALI TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FİLMLERİ VE DİZİLERİ

tstinteractive15yasinda

Evet, artık yıl 2014 oldu ve 1999 yılında kurulan web sitem TST Interactive 15 yaşında… Bunu kutlamak için 2014 yılı boyunca ana sayfamda duracak bir derleme fotoğraf yapmıştım Photoscape ile… Adeta zaman tüneli olan bu resimde TST Interactive kurulduğunda dünya, yaşam ve sanat camiası nasıldı? Şimdi nasıl? Bunları göstermek istedim. Aslında çok şey değişti ama birkaç örnek göstermek istedim. 2015 yılı geldiğinde o fotoğraf ana sayfamdan kalkacak tabii ki ama en azından artık web sitemin 15. yıl dönümü için özel olarak hazırladığım bu listede sonuna kadar kalacak.
Hatırlarsanız 2009 yılında web sitemin 10. yıl dönümünü kutlamak amacıyla “Tüm zamanların en iyi 100 filmi” listesi yapmıştım ve 1999 yılından 2009 yılına kadar yaptığım film listelerinden derlediğim en iyi 100 filmi listelemiştim. Şu an ise 2014’teyiz ve web sitemin 15. yıl dönümünü kutluyoruz. Bu kez daha değişik bir liste yapmaya karar verdim. 1999 – 2014 yılları arasında web sitem www.tst.gen.tr için yaptığım film listelerinde yer alan, sadece zamanda yolculuk temalı filmleri listeledim. Fakat sadece o filmleri detaylıca sıralamakla kalmadım, aynı zamanda yine zamanda yolculuk temalı izlediğim, zamanında takip etmeye çalıştığım ya da tamamını takip ettiğim dizilere de yer vermek istedim. Böyle bir liste yapmak son birkaç senedir aklımda vardı. Ama yapmak için bir bahane bulamıyordum, TST Interactive’in 15. yıl dönümü buna vesile oldu. Çünkü zamanda yolculuk temalı filmlere bayılıyorum, hep favorilerim bu filmler arasından çıkmıştır. Hatta “Zaman Makinası” adında 1999 yılında yazdığım bir öyküm de bulunuyor. O öyküyü http://www.tst.gen.tr/oyku/zaman.htm adresinde paylaşmıştım hatırlarsanız… Listelediğim film ve dizilerde sadece zaman makinalarıyla yolculuk yapmıyor karakterler… Işınlanma, beden değiştirme, büyü, lanet, frekans, boyut değiştirme gibi birçok yöntemle farklı yıllara ya da zamanlara gidiyorlar. 4-5 yaşlarındayken ilk “Geleceğe Dönüş” filmini izlediğimde çok etkilenmiştim. O yüzden o filmden sonra zamanda yolculuk yapmayı çok hayal ettim, çok rüyalar gördüm ve bu yüzden en çok etkilendiğim filmler ve diziler hep bu tarzda filmler oldu. İşte bahsettiğim filmlerin listesini ve çeşitli sitlerden derlediğim film özetlerini aşağıda görüyorsunuz. Muhakkak izlediğim halde unuttuklarım olmuştur ama izlemediğim daha nicesi de vardır. O yüzden eğer bu filmler ve diziler dışında zamanda yolculuk temalı bir film tavsiye etmek istiyorsanız lütfen web sitemin iletişim bölümü olan http://www.tst.gen.tr/iletisim/profile.htm adresinden bana ulaşın. Tavsiye ettiğiniz filmler ilerleyen yıllardaki sinema listelerinde yer alacaktır.

Kelebek Etkisi

1- KELEBEK ETKİSİ 1-2 (Ashton Kutcher, Melora Walters): Evan Treborn 20 yaşında ve çoğu genç gibi hayatında büyük duygusal boşluklara sahip olan bir üniversite öğrencisidir. Ama o, yedi yaşından beri hayatının önemli anlarını bir unutkanlık kara deliğinde kaybetmiş ve o üzücü geçmişinin büyük kısmını hatırlamamaktadır. Evan bir gün, çocukluğunun en zor ve kötü dönemlerinde, psikoloğunun tavsiyesiyle yazdığı günlükleri bulur; ne var ki, bu günlükleri okurken genç adam geçmişe dönebildiğini ve bugünkü aklıyla o günleri yaşayabildiğini fark eder. Bu arada çocukluk aşkı Kayleigh’nin hâlâ kendisini sevdiğini öğrenen genç adam, geçmişe dönüp kötü günlerini düzeltmeye ve en önemlisi çocukluk aşkını mutlu olduğu bir dünyada yaşatmaya karar verir. Ama Evan ne zaman geçmişe dönüp bir şeyleri değiştirse, yaptıklarının bugün için umulmadık ve feci sonuçlar doğurduğunu görür. “Tüm zamanların zamanda yolculuk temalı en iyi bilim kurgu filmleri ve dizileri” listemde şampiyon ya “Kelebek Etkisi” ya da “Geleceğe Dönüş” olacaktı. Hangisini birinci yapacağımı şaşırdım. Sonunda “Kelebek Etkisi”nde karar kıldım.

Geleceğe Dönüş

2- GELECEĞE DÖNÜŞ 1-2-3 (Michael J.Fox, Christopher Lloyd) : Geleceğe Dönüş’te, bir delikanlının kazara 1985 yılından 1955 yılına gitmesi konu edilir. Lisede okuyan anne ve babası ile tanışan genç, yanlışlıkla annesinin romantik ilgisini çeker. Anne ve babasının aşık olmasını engellediği için hatasını telafi edip, 1985 yılına geri dönmek zorundadır. Geçmişte yaptığı hatayı telafi edip kendi zamanına dönen Marty, Doktor Brown Geleceğe gittikten hemen sonra onunla yeniden karşılaşır. Doktor Marty ve Jennifer’ı alıp 2015 yılına giderek gelecekte McFly’ın ailesinin karşılaşacağı problemleri çözmeye çalışırlar. Ancak gelecekte aldıkları bir spor dergisinin gelecekteki Biff tarafından geçmişteki Biff’in eline geçmesi sonucu, Biff bu dergi sayesinde tüm iddiaları kazanır. Eve geri döndüklerinde gelecekteki Biff’in zaman makinesini kullandığını ve yaptığı değişikliğin kendi zamanlarını etkilediğini fark ederler. Şimdi yapmaları gereken tek şey 1955’e geri dönüp yapılan değişikliği düzeltmektir. Marty ve Dr. Brown 1955’te Biff’in yaptığı değişikliği düzelttikten sonra fırtınalı havada kendi zamanlarına dönmeye hazırlanırken zaman makinesine yıldırım düşer ve kaybolur.1955’te mahsur kalan Marty’e o gün o saatte kendisine verilmek üzere doktordan mektup gelir. Doktorun kazayla 1885 yılına gittiğini ve o şartlar altında tamir edilemeyen zaman makinesinin gömülü olduğu yeri mektuptan öğrenen Marty, 1955 yılındaki Doktorun yanına yeniden gider. 1955 yılının teknolojisiyle zaman makinesi yeniden kullanılır hale geldikten sonra Marty, 1885 yılına gidip önce doktoru kurtaracak sonra kendi zamanlarına döneceklerdir.Planlarındaki atladıkları tek nokta ise, 2015 yılında eklenen geri dönüşümlü reaktörle elektrik sorunu kökten hallolmuştur fakat vahşi batı devrinde işlenmiş dizel benzin yoktur!

Ninja Kaplumbağalar

3- NİNJA KAPLUMBAĞALAR 3: (Paige Turco, Mark Caso, Corey Feldman, Matt Hill, Jim Raposa, David Fraser, James Murray): Dünyanın en sevilen kaplumbağaları 1993 yılında yepyeni bir macerada tekrar bizlerle buluştu. April yanlışlıkla 17.Yüzyıl Japonya’sına gidince, kahramanlarımız da hemen harekete geçer ve samurayların dünyasına bir yolculuğa çıkarlar! Ancak kötü Lord Norinaga ile savaşarak onları New York’un altındaki dehlizlere döndürecek sihirli asayı ele geçirebileceklerdir.

Michael Jackson Moonwalker (1988) Directed by Jerry Kramer, Jim Blashfield, Colin Chilvers USA - 1988 This is a PR photo. WENN does not claim any Copyright or License in the attached material. Fees charged by WENN are for WENN's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. By publishing this material, the user expressly agrees to indemnify and to hold WENN harmless from any claims, demands, or causes of action arising out of or connected in any way with user's publication of the material. Supplied by WENN.com

4- ATEŞLİ TOPUKLAR (Michael Jackson, Sean Lennon, Joe Pesci): 2009 yılında web sitemin 10. yıl dönümünü kutlamak amacıyla yaptığım ve 1999-2009 arası yaptığım film listelerinde yer alan filmlerin en iyi 100 tanesini sıraladığım “Tüm zamanların en iyi 100 filmi” adlı listemde Popun Kralı’nın “Moonwalker” adlı filmi 1. olmuştu. Şu an ise 2014’teyiz ve bu sefer web sitemin 15. yılını kutlamak amacıyla “Tüm zamanların zamanda yolculuk temalı en iyi bilim kurgu filmleri ve dizileri” listesi yaptım. Moonwalker bu kez 1. olamadı, 4. oldu. Çünkü film baştan sona zamanda yolculuğu konu edinmiyor ama bu efsanevi filmi listeme almak için bahanem hazırdı. Michael Jackson, 30’lu yıllar kulübüne girip “Smooth Criminal”ı seslendirdiğinde normalde örümcek ağlarıyla çevrili, harabeye dönmüş, terk edilmiş kulüp bir anda 30’lu yıllara geri dönüyor ve 30’lu yılların insanları o yılların modasını üzerlerinde taşıyarak danslarıyla tüm zamanların en çok satan şarkıcısına eşlik ediyorlar. Ayrıca filmin başları da zamanda yolculuk temasına uygun diyebiliriz. Michael Jackson’ın çocukluğundan Bad dönemine uzanan yetişkin hallerine harika bir megamix ile şahit oluyoruz.

Bugün Aslında Dündü

5- BUGÜN ASLINDA DÜNDÜ (Bill Murray, Andie MacDowell): Bir hava durumu spikeri olan Phil Connors, yapımcısı ve sevimli kameramanı ile birlikte Pennsylvania’daki Punxsutawney kasabasına geleneksel Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. O gün, belki de Phil’in hayatının en kötü günüdür, ama bundan beteri de vardır: Phil’in karabasanı, her gün tekrarlanır. Artık her gün, onun için Groundhog Day yeniden yaşanmaktadır. Phil, o gün olacak her şeyi bildiği için bunun avantajlarını kullanmayı zamanla öğrenir. Ama, hayatının kadının kalbini kazanması için daha yapması gereken çok şey vardır.

13-going-on-30-190-75

6- KEŞKE 30 OLSAM (Jennifer Garner, Mark Ruffalo): Gönülden isteyerek tutulan dileklere dikkat! Umulmadık bir anda gerçek olabileceğini anlatan keyifli bir film. Jenna’nın, on üçüncü doğum günü partisinde, en yakın arkadaşı Lucy’nin muzip bir oyunu ile her şey alt üst olur. Hoşlandığı erkek Matt ile ilgili alay konusu olup da fazlasıyla incinen Jenna, otuz yaşına gelene dek saklanmaktan başka bir şey istemez. Ve elindeki dilek tozu sayesinde umulmadık bir biçimde isteği gerçek olur. Fıstık gibi bir vücut, rüya gibi bir daire, muhteşem bir gardrop ve atlet bir erkek arkadaş, muhteşem bir iş, yıldız arkadaşlar. Bundan daha iyi bir hayat olabilir mi? Ne yazık ki Jenna, istediğinin bu olmadığını fark eder. Tek ihtiyacı olan bir zamanlar partisini mahveden, çocukluk arkadaşı Matt’dir. Onun yetişkin hali ile karşılaştığında ise tanıdığı eski Matt olmadığını fark eder. Çocukluğunda 80’li yıllarda olan Jenna, Madonna ve Michael Jackson hayranıdır. Büyüdüğünde artık Madonna yakın arkadaşlarından biridir. Ayrıca küçükken Thriller klibini defalarca izleyerek hareketleri ezberleyen Jenna, büyüdüğünde 2000’li yılların müziklerini ruhsuz bularak DJ’den Thriller plağını çalmasını ister. Dans etmeye çekinen davetliler de Thriller dansı yapmaya başlayıp eğlenirler.

bill-ted2

7- BILL VE TED’İN MACERALARI (Keanu Reeves, Alex Winter): Bill ve Ted in zaman makinası ile yaptıkları inanılmaz yolculuğa siz de tanık olacaksınız. Eğlence ve şamata dolu müthiş bir komedi… Ayrıca çizgi filmi de bulunuyor.

Japansk-pict8

8- ZAMAN MAKİNASI (Guy Pearce, Samantha Mumba): Nişanlısını trajik bir kazada kaybeden bir bilim adamı zaman makinası icat ederek birden fazla geçmiş zamana gider fakat her seferinde sevdiği kadını kaybeden bilim adamı bunun cevabını aramak için geleceğe gider.. Fakat gelecekte yaşanan bir kaza onu milyon yıl ileriki bir zamana insanların av konumuna düştüğü ve toprak altında yaşayan farklı yaratıkların olduğu bir zaman dilimine götürür.

heroes_8355_1

9- HEROES (Masi Oka, Santiago Cabrera): Zamanı bükebilme, dondurma, teleportasyon gibi yetenekleri olan Hiro geleceğine ait olayları Isaac Mendez’in yarattığı bir çizgi romanda görür ve olayların gelişimi ile kendini dünyanın kurtarılmasında sorumlu hisseder. Neşeli yapısı, çabuk bedbinliğe kapılması ve sadık dostu Ando Masahashi ile birlikte dizinin en sivrilen ve sevilen karakterlerindendir. Gelecekteki hali ile karşılaşması ve onunla ismine hitaben “gelecekteki ben” diye konuşması, Ando’nun bir patlama nedeni ile ölmesi nedeni ile bu patlamayı engellemek için geriye dönüş çabaları ilerleyen bölümlerde göze çarpmaktadır. Diğer birçok kahramanın aksine, güçlerini kullanmaya heveslidir.3. sezonda annesinden kalizatörü aldığı için Arthur Petrelli tarafından güçleri alınmıştır. 4. ciltte Matt parkmanın oğlu bebek Matthew Parkmanın dokunuşu sayesinde güçlerinin bir kısmını yeniden kazanmıştır.

The-Jacket-the-jacket-834580_1024_662

10- ÇILDIRIŞ (Adrien Broody, Keira Knightley): Film, yaralı bir Körfez Savaşı gazisinin evine dönüşü ve hafıza kaybı sıkıntısı ile mücadelesi etrafında dönüyor. Jack, savaş sırasında başından ciddi yara almıştır. Kimsez olduğu için hafıza kaybının keskin anlarında ne yapacağı konusunda çok zorlanır. Bu sebeple de doğduğu yer olan Vermont’a gider. Oraya giderken otostop yöntemini kullanır. Yol üzerinde bir kadına rastlar. Arabası arıza yapmıştır ve yanında sekiz yaşındaki kızı vardır. Onlara yardım eder. Başka bir araç sahibi onları arabasına alır ve çok geçmeden bir polis kontrolü çıkar karşılarına. Jack bir gün gözlerini açar ve kendini hastanede bulur. Kayıp hafızasından kalanlar sadece bu kopuk görüntülerdir. Hayal ile gerçek arasında sürekli harket halindeki hafızasında bir an Jackie adında bir kadının evinde geçirdiği anlar belirir. Jack’i hayata döndürecek olan cevaplar nerededir? Kimdedir?

timetravel09

11- LOST (Jorge Garcia, Matthew Fox, Evangeline Lilly): 17 bölümden oluşan beşinci sezon, Birleşik Devletler’de ile Kanada’da 21 Ocak 2009’da yayınlanmaya başlandı ve çarşamba akşamları saat 21.00’de gösterildi. Beşinci sezonda kazazedelerin hikâyelerine, iki zaman çizgisi üzerinden devam edildi. Adanın zamanda geçmişe ve geleceğe gitmesiyle başlayan ve sonunda 1974 yılında duran ilk zaman çizgisinde adada kalan kazazedeler, birer Dharma üyesi olarak çalıştılar. İkinci zaman çizgisi de adadan ayrılanların Ajira Havayolları’nın 316 sefer sayılı uçuşuyla adaya dönmeye çalıştıkları 2007 yılı idi. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, Lost oyuncuları Bai Ling ve Josh Holloway’i Beyaz Show’a konuk olarak İstanbul’a geldiklerinde programlarda seyirci olarak yer almıştım ve canlı olarak o programları yerinde izlemiştim. O yıllarda Doğan TV’de çalışıyordum. Hatta programların birinde Şebnem Ferah da konuk olduğu için ayrıntılı bilgiyi web sitemin Şebnem Ferah bölümünden okuyabilirsiniz.

The_Devils_Arithmetic_45995_Medium

12- ŞEYTANIN ARİTMETİĞİ (Kirsten Dunst, Brittany Murphy): Yahudi geleneklerini gönülsüz bir şekilde benimseyen Hannah (Kirsten Dunst), Yahudi bayramını kutlamak üzere annesi ve babasıyla birlikte Eva teyzeyi ziyarete gider. Teyzesinden, amcasıyla ilgili soykırım hikayeleri dinleyen ve bundan pek de hoşnut olmayan Hannah, evin kapısını açtığında neye uğradığını şaşırır. Kendini bir anda 1940’lı yıllarda bulur. Nazi Almanyası’nda, ölüm kamplarından birinde mahkûmdur artık…

Looper-1280x720-D

13- TETİKÇİ (Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis): Gelecek zamandayız; 2072’de. Zamanlar arasında yolculuk gerçek olmuş, ama yasa dışı olarak karaborsacıların eline düşmüştür. Teknolojiyi elinde tutanlar ne zaman birinden kurtulmak isterlerse onu 30 yıl geriye, 2042’ye göndererek “Looper” adı verilen bir grup suikastçıya öldürmesi için “paketler”. Bu grupta yer alan suikastçılardan biri olan Joe için 2042’de zengin hayatı gayet yolunda gitmektedir; ta ki karşısına öldürmesi için 2072’den gelen yaşlı Joe çıkıncaya kadar…

Men_In_Black_III-0012-20120515-175
14- SİYAH GİYEN ADAMLAR 3 (Will Smith, Tommy Lee Jones): Ajan J, Ajan K’yı bulmak için zamanda geriye gittiği, uzun bir yolculuğa çıkacaktır. Zira dünyanın sonunu getirebilecek bir seri olayın fişeği ateşlenmiştir. Ajan J, zamana karşı şimdi her zamankinden daha hızlı hareket etmelidir… Oyuncu Will Smith ve yönetmen Barry Sonnenfeld Siyah Giyen Adamlar efsanesini yeniden canlandırmak için üçüncü kez bir araya geliyorlar. Gezegenimizi bir kez daha düşmanlardan kurtaracak çok gizli devlet örgütlerinin dünyasına iniyoruz. Ayrıca serinin üçüncü filmi bu kez 3 boyut teknolojisinin olanaklarından sonuna kadar faydalanıyor.

ERIC BANA as Henry DeTamble and RACHEL McADAMS as Clare Abshire in New Line Cinema's romantic drama “The Time Traveler's Wife,” a Warner Bros. Pictures release. PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION.

15- ZAMAN YOLCUSUNUN KARISI (Eric Bana, Michelle Nolden): Henry DeTamble, Chicago’daki bir kütüphanede Clare Abshire ile tanıştığında aslında Henry’nin bir zaman yolcusu olduğunu anlarlar. Clare, bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibidir. Henry henüz yeterince zamanı dolaşmadığı için durumun farkında değildir. Henry, genç kadına aşık olur. Farklı zamanlarına yaptığı yolculuklarından birinde gelecekteki eşi Clare’in 6 yaşındaki hali ile tanışmıştır. Ressam Clare, yılların ardından yeniden karşılaştıklarında onunla evlenir. İlk zamanlarda kocasının ansızın ortadan kaybolmaları ile baş edebileceğini sanırken yalnızlık hissi ile sınanacaktır aşka dair. Film Audrey Niffenegger’ın romanından uyarlanmıştır…

5kqYX0wHIHmZtoEzh1PD4qA2tCE

16- FREKANS (Dennis Quaid, Jim Caviezel): Zor bulunur bir doğa olayı sonucunda, New York’ta sıradan bir itfaiyeci bir frekans yakalar. Bu frekans sayesinde içinde bulundukları tarihin tam otuz yıl sonrasında yaşayan oğluyla iletişim kurabilmektedir. Oğlu babasını uyaracaktır. Bu uyarı, babasının bir yangın kazasında öleceği yönündedir. Bu uyarıyı dikkate alan baba, bu sayede hayatta kalmayı başarır. Ancan kaderi değiştirmek, hayatın yepyeni sürprizleriyle yüzleşmelerine yol açacaktır.

DisneysTheKid_scene_33

17- İÇİMDEKİ ÇOCUK (Bruce Willis, Spencer Breslin): İmaj danışmanlığı yapan Russ Duritz’in esrarengiz bir olay sonucunda sekiz yaşındaki haliyle tanışmasıyla hayatı altüst olur . Küçük Rusty tatlı bir çocuktur ama zaman zaman sergilediği beceriksizlik ve sakarlıklarıyla Russ’a geçmişiyle ilgili acı dolu anıları tekrar yaşatmaktadır. Çünkü 40 yaşına geldiğinde saygın bir meslek ve yaşam sahibi olan Russ’un çocukluğu sanıldığı kadar sorunsuz geçmemiştir.

timeline-paul-walker

18- ZAMAN ÖTESİ (Paul Walker, Frances O’Connor, Gerard Butler): Geleceğe şaşırtıcı bir biçimde bakan “Timeline”, Fransa’da Ortaçağa ait bir kaleyi inceleyen bir grup arkeoloji öğrencisinin çalışmaları sırasında, profesörlerinin birdenbire 14. yüzyılın içinde ortadan kaybolmasını konu alıyor. Feodal savaşın içinde profesörü kurtarmak için büyük bir tehlike içine giren öğrenciler, sadece geçmişi kazı yaparak bulmaya çalışmadıklarını, aynı zamanda geçmişin içinde yaşadıklarının da farkına varırlar. Çok kısa zamanları olan öğrenciler profesörü kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya çalışacaklar fakat; 21.yy’a tekrar geri dönebilecekler mi? Başrolünde rahmetli Paul Walker oynuyor. Hatırlarsanız 2014 filmleri listemi adadığım aktörlerden bir tanesi Paul Walker’dı.

64884

19- PERS PRENSİ: ZAMANIN KUMLARI (Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton): Haşhaşiler, Assassinler ve Binbir Gece Masallarına konu olan Ebu Hassan’ın Haylaz bir prens olan Prens Dastan ile olan “destansı” maceraları beyazperde’ye bir kez daha aktarıldı. Dastan, gönülsüzce de olsa gizemli bir prensesle güç birliği yapmak durumunda kalmıştır. Birlikte, zamanı tersine çevirebilen Zamanın Kumları’nı açığa çıkarabileceklerdir. Sahibinin dünyaya hükmetmesini sağlayabilecek olan yıllanmış bir hançeri korumak üzere karanlık güçlere karşı bir yarış içine giren kahramanlarımız, kızgın çöllerde aşk, nefret, kan ve gerilim dolu serüvenlere sürüklenirler. Hatırlıyorum da, 90’lı yılların başlarında bende bu oyunun disketi vardı. Amma oynardık.

Flash-Forward-image

20- FLASHFORWARD (Dominic Monaghan, John Cho, Joseph Fiennes): Gizemli bir olay dünya üzerindeki herkesin 137 saniye boyunca bilincini kaybetmesine sebep olmuş, bu süreçte herkes 6 ay sonrasını görmüştür – bir küresel “öngörü”. Los Angeles FBI ajanlarından oluşan Stanford Wedeck (Vance) tarafından yönetilen bir ekip bu süreçte ne olduğunu ve bir daha olup olmayacağını incelemeye başlamıştır. Benford araştırma üzerine önemli bir katkıda bulunur. Öngörüsünde 6 aylık araştırmanın sonucunu görmüştür ve araştırma için gördüğü kanıtları biraraya getirmeye başlar. Ekip kararma sırasında bilincini yitirmeyen “0 numaralı zanlı (Suspect Zero)” yu, tehlikeli olduğu düşünülen “D. Gibbons” ve 1991’de bazı bilinç kayıplarının olduğu Somali’yi araştırmaya başlar. Bu sırada öngörülerle birlikte kişisel açıklamalar karakterlerin hayatlarını şekillendirmektedir. Mark Benford öngörüsünde yeniden alkole başladığını, eşi Olivia da bir başka adamla birlikte olduğunu görür. Diğer karakterler de benzer şekilde beklenmeyen ve şaşırtıcı bilgilerle pençeleşmektedir.

Timecrimes

21- SUÇ ZAMANI (Karra Elejalde, Candela Fernández): Hector karısıyla yeni bir eve taşınmakta olan, kendi halinde bir adamdır. Birgün dürbünüyle etrafı incelerken ormanda çıplak yatan bir genç kız görür. Oraya gittiğinde suratında pembe bandaj olan bir adam ona arkadan saldırır. Ardından bir kovalamaca başlar. Bu kovalamacanın sonunda Hector onu bir saat geçmişe götürecek bir zaman makinesinin yanına gelir. Zaman makinesinden sorumlu adam Hector’a (Hector 2) asla kendisiyle (Hector 1) karşılaşmaması gerektiğini onun da zaman makinesine girmesi gerektiğini söyler ve işler sarpa sarar…

18841892.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

22- DEJA VU (Val Kilmer, Danzel Washington): Dejavu, son derece gelişmiş sıra dışı bir teknoloji aracılığı insanların geçmişleri de dahil olmak üzere, tüm yaşamlarını mercek altına alabilen bir sistem üzerine kurulu. Ajan Carlin, bu sistemde bir görev almıştır. New Orleans’ta oluşan bir patlamanın ardından hayatının en çarpıcı soruşturmasına dahil olmak durumunda kalır. Zamanda geriye doğru gitmek koşulu ile yaşanan olayların akışına müdahele etmek. Carlin, patlama olayının takibinde kısa bir zaman diliminin öncesine gittiğinde oldukça riskli bir işe girişmiş olur. Dar bir zaman aralığında olayların akışını değiştirebilmek için elinde bir tek fırsatı mevcuttur.

THE_LAKE_HOUSE_o

23- GÖL EVİ (Keanu Reeves, Sandra Bullock): İki insan birbirleri ile gerçek anlamda birleştiklerinde aralarındaki bağ bazen öylesine naif ve basit olur ki cennetteyken bile yüreği harekete geçirebilir. Her seferinde doğru yerlerde ama yanlış zamanlarda bir araya gelen kalpleri cennet, gözyaşları ile yıkar. Bu kırık kalpleri onarmak için ise cennet, zamanı aşar. Kate, doktorluk mesleğinde bir başka iş teklifi nedeni ile oturduğu yerden taşınmak zorunda kalır. Göl kenarındaki evinden ayrılmak ise işin en zor kısmıdır. Kendisinden sonraki kiracıya, kendi adına gelecek mektupları göndermesi için bir not bırakır. Yeni kiracı Alex, evi dehşet bir halde bulur. Bakımsız, pis ve yıllar içinde yıpranmış bir hali vardır. Tuhaf bir zaman kayması imkansız bir aşkın başlangıcıdır.

8151741_orig

24- MAYMUNLAR CEHENNEMİ (Mark Wahlberg, Tim Roth, Helena Bonham Carter): Bir uzay gemisi, uzun bir süre boyunca ışık hızıyla, uzayın derinliklerinde seyahat etmiştir. Bu süreç boyunca, teorik olarak dünyada uzun bir süre geçmiştir. Yani, uzay gemisi, dünyaya geri dönerken, teorik olarak geleceğin dünyasına geri dönecektir. İşler tahmin edildiği gibi gitmez ve astronotlar, maymunların egemen olduğu, oldukça bitik bir gezegene inerler. Maymunların zihinsel ve fiziksel açıdan oldukça gelişkin olduğu bu gezegen, buraya tümüyle yabancı olan astronotların başına büyük dertler açacaktır.

source_code_movie

25- YAŞAM ŞİFRESİ (Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan): İlk uzun metrajı Moon ile tanınan yönetmen Duncan Jones’un yeni bilim-kurgu projesi ‘Yaşam Şifresi’, kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor. Hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), karşısında Christina (Michelle Monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Ne olup bittiğini anlamaya çalışan Colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. Cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’ın kimliği bulunuyordur. Bu sırada aniden trende büyük bir patlama yaşanır. Hemen ardından Colter kendini yüksek teknolojili bir yerde bulur ve uniformalılardan Goodwin (Vera Farmiga) ona bilmesi gereken her şeyi anlatır. Colter Chicago’da bir treni bombayla havaya uçuran ve daha onlarcısını da öldürmeyi planlayan bombacının kimliğini tarif edebilmek için çok gizli bir göreve atanmıştır. ‘Yaşam şifresi’ adı verilen bu görev sayesinde Colter paralel bir evrende yolcu Sean’ın yerine geçebilmektedir. Trene her dönüşünde Colter’ın bombacının kimliğini üslerine bildirmesi için sadece sekiz dakikası vardır. Her seferinde yeni bilgiler edinse de avı onu atlatmayı başarır. Daha fazla delil buldukça, bu ölümcül faciayı önleyebileceğine daha çok inanır, elbette zaman onun önüne geçmezse.

primer

26- KAPSÜL (David Sullivan, Shane Carruth): Yetenekli iki genç mühendis, bir garajda yürüttükleri deneyler sırasında kazara müthiş bir keşifte bulunurlar. Üzerinde çalıştıkları proje, onları zamanda geriye doğru yolculuğa çıkarabilmektedir. Sonsuz merakları nedeniyle, yolculuk deneylerini birbirlerinden habersiz yürüten mühendislerin bu deneyi çok ciddi sorunlara yol açacaktır.

Terminator-Arnold-as-Terminator

27- TERMİNATÖR (Arnold Schwarzeneger, Christian Bale, Linda Hamilton, Nick Stahl, Lena Headey, Thomas Dekker, Shirley Manson): Karanlığın yılı olan 2029 yılında gezegenin yöneticileri olan akıllı makineler kusursuz bir plan yaparlar. Geçmişi değiştirerek geleceği yeniden şekillendireceklerdir. Planlanan şeyin merhameti, acı hissi, korkusu yoktur. Durdurulamayan birşeydir. Onlar Terminatör’ü yaratmıştır. Bu ilk filmde Terminatör (Arnold Schwarzenegger) gelecekteki insanların kurtuluşunu sağlayacak kişi olan John Connor’u doğuracak olan annesi Sarah Connor’u (Linda Hamilton) öldürmek için gelecekten geçmişe gönderilen T-800 model robottur (Makine). Kyle Reese (Michael Biehn) Sarah Connor’un öldürülmesini engellemek için gelecekten gönderilen bir askerdir. John’un babasıdır. Film Kyle Reese’in Sarah Connor’ı korumak için Terminatör ile mücadelesini konu almaktadır. Filmin devamlarının çekildiği gibi “Sarah Connor Günlükleri” adında bir de dizisi bulunmaktadır.

MSDLAFO EC011

28- YEMEĞE GECİKTİNİZ (Peter Berg, Brian Wimmer): 1960’ların başında dondurulan iki genç adam, 30 yıl sonra uyandıklarında kendilerini tamamen değişmiş, yabancı bir dünyada bulurlar…

slipstream_sean_astin

29- ZAMANA KARŞI (Sean Astin, Ivana Milicevic): Stuart Conway tribün cihazı adı verilen sıra dışı bir buluşu olan sıradan bir bilim adamıdır. Bu cihaz bir düğme ile zamanı 10 dk geriye alarak geçmişe yolculuğa çıkaran bir mekanizmadır. Bir banka soygunu, tam ortasında zamanı 10 dakika geri alan genç adam ve soyguncuları yakalamak için genç adamla işbirliği yapan kadın ajanın hareketli macerası.

out-of-this-world-tv-show-maureen-flannigan

30- BU DÜNYANIN DIŞINDAN (Maureen Flannigan, Donna Pescow): İşaret parmak uçlarını birbirine dokundurup zamanı durdurabilen haşarı kız Evie… 1987-1991 yılları arasında yayımlanmış dünya televizyonlarında gösterilmiş, TRT 2’de de yayınlanmış ve zamanında çok severek izlemiş harika bir diziydi. Evie’nin annesi dünyalı, babası ise Anteria gezegeninden bir uzaylı olduğu için kızımızın sihirli güçleri vardı. (zamanı durdurabilmek, bir yerden bir yere ışınlanmak vb..) Babası Troy Anteria’da yaşardı ve kızını görmeye gelemezdi o yüzden kızına bir kristal küp hediye etmişti. Evie babası ile istediği zaman bu küp vasıtası ile konuşabiliyordu.

doctorwho

31- DOKTOR KİM (Christopher Eccleston, David Tennant, Matthew Robert “Matt” Smith): BBC yapımı İngiliz bilim kurgu televizyon dizisidir. Dizi, Gallifrey gezegeninden olan ve “Doktor” olarak bilinen bir zaman lordunun (time lord) maceralarını konu almaktadır. Doktor, belirli dönemlerde hücre yenilenmesi dediği bir yöntemle kendini baştan aşağı yenileyerek, başka bir görünüş ve hatta kişilikle yaşamına devam etmektedir.Dışarıdan 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bir uzay/zaman gemisi ile yolculuk yapan Doktor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, problemleri çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından Dünya’nın en uzun süren bilim kurgu televizyon programı olarak listelenen dizi aynı zamanda İngiliz popüler kültürünün de önemli bir parçasıdır.Dizi iyi planlanmış hikâyeleri, ilk yayınlandığı dönemdeki düşük bütçeli yaratıcı özel efektleri ve elektronik müzik kullanımındaki önderliği ile tanınır.

tumblr_llo94gIddG1qk59nyo1_400

32- 12 MAYMUN (Bruce Willis, Brad Pitt): Ölümcül bir virüs tüm dünyayı tehdit etmektedir. 1996’da 5 milyar kişinin ölümüne neden olan bu virüs, 2035’te dünya nüfusunun yalnızca yüzde birini hayatta bırakmıştır. Bu virüsün etkilerinden korunabilmek için insanlar yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar. Bu virüsün üstesinden gelebilmek için mahkumlardan James Cole, zaman makinesiyle geçmişe gönderilir. Yanlışlıkla 1990 yılına gönderilen Cole, bilimadamları için virüs hakkında araştırma yapar. Daha sonra zaman yolculuğunu sürdüren Cole, 1996’da akıl hastanesine alınır. Burada Dr. Kathryn Railly ile tanışan Cole, onu içinde bulundukları duruma inandırmaya başlar. Bu filmin daha sonraki yıllarda Aaron Standford, Amanda Schull gibi oyuncuların olduğu televizyon dizisi de yapıldı.

Leonard-Nimoy-Zachary-Quinto-Star-Trek-Mr-Spock

33- UZAY YOLU (Leonard Nimoy, Chris Pine, Zachary Quinto, William Shatner): “Uzay Yolu IV : Eve Yolculuk” filminde Kaptan Kirk ve Bay Spock zamanda geriye yolculuk yaparak yabancı yaratıklar ve macerayla dolu bir yolculuğa çıkıyor..! “Uzay Yolu Bilinmeze Doğru” filminde ise Mr. Spock’ın yaşlılığı gelecekten gelip genç Mr. Spock’ı uyarıyor! “Star Trek: Yeni Nesil” dizisinde de bazı zamanda yolculuk temalı sahneler olurdu.

031110012202_l
34- YARINI DEĞİŞTİREN ADAM (Corbin Bernsen , Jeanne Cooper , R.C. Ormond , Ken Merckx , Beth Kennedy): 1970’lerde yaşayan bir baba, kazara 2000’lere gittiğinde oğlunun bir çete lideri olduğunu görür…

THE-I-INSIDE

35- İÇİMDEKİ BEN (Ryan Phillippe, Sarah Polley): Roland Suso’nun yönetmenliğini üstlendiği “İçimdeki Ben” büyük bir kaza atlatan ve hafızasını kaybeden bir adamın sonrasında yaşadıkları anlatılıyor. Ryan Phillippe, Sarah Polley’in başrolünü üstlendiği filmin konusu kısaca şöyle: Simon, ölümden döndüğü kazanın ardından gözlerini bir hastanede açar. Hafıza kaybından dolayı hayatındaki son iki yıla ait hiç bir şeyi hatırlamamaktadır. Kardeşi Peter’in öldürüldüğünü ve hatırlamadığı bir kadınla evli olduğunu öğrenir. Bu arada aşık olduğu bir kadının garip görüntüleri sürekli zihnini meşgul etmektedir. Sonunda, kardeşinin öldürülmesinin ardındaki nedeni keşfederken, kendi yaşamında da inanılmaz değişimler ortaya çıkar. Şimdi ve hafızasını kaybettiği zaman arasında gidip gelmektedir. Simon, zaman içinde yolculuk mu yapıyordu yoksa hafıza kaybı aslında ciddi bir deliliğin sinyallerini mi veriyordu?

2494667_orig

36- AZINLIK RAPORU (Tom Cruise, Steve Harris): Washington yıl 2054, cinayet suçu artık tamamen durdurulmuştur. Gelecek artık görülebilmekte ve suç daha işlenmeden cezalandırılmaktadır. Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan , “Pre-Cogs”lar tarafından tüm detayları ile görüntülerinin düzenlendiği ve önceden harekete geçildiği Suç-öncesi bölümünün görevi suçluları bulmak ve onları durdurarak ceza almalarını sağlamaktır. Psişik canlılar olan “Pre-Cogs”lar asla hata yapmazlar. Bu ulusal olarak kurulan en mükemmel suç önleyici organizasyon olmuştur. Ve bu sistem için en çok çalışan da organizasyonun başında bulunan Şef John Anderton (Tom Cruise)dan başkası değildir. Bundan yıllar önce trajik bir şekilde oğlunu kaybeden Anderton tüm gücünü ve arzusunu sisteme vermiş böylece kendisinin yaşadığına benzer bir olayı başkalarının da yaşamasına engel olmaya çalışmaktadır. Bu olayın üzerinden altı yıl geçmiştir ve onun tek arzusu yaratmış oldukları sistemin kusursuz işleyişini sağlamaktır. Anderton’ın bu konuda asla şüphesi yoktur. Taa ki sistem onu bir numaralı şüpheli ilan edene kadar…

tumblr_mpsvq59TNE1s1keldo1_500

37- HARRY POTTER VE AZKABAN TUTSAĞI (Dariel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Kenneth Branagh): Harry daha fazla Ruh Emicilere karşı koyamaz, bilincini kaybetmek üzere olduğu sırada, gölün karşı kıyısında Patronus yapan bir silüet görür. Patronus çatal boynuzlu geyiktir. Harry bunu yapanın babası olduğunu düşünür, gözlerini açtığında kendini hastane kanadında bulur, Hermione de oradadır. Sirius yakalanmış ve Ruh Emicilerin öpücüğüyle cezalandırılmış halde okuldaki kulelerden birinde tutulmaktadır. Ron’un bacağı halen sargıdadır, Harry kendini toparlamış ve ayağa kalkmıştır. Harry ve Hermione aralarına konuşur, bu sırada Dumbledore onlara doğru gelir ve zaman döndürücüyü verir. Üç kere çevirmelerinin yeterli olacağını tembihler ve bir şey bilmiyormuşcasına oradan ayrılır. Hermione tüm yıl derslere zaman döndürücü sayesinde yetiştiğinden kullanmayı bilmektedir. Dumbledore’un dediği gibi üç kez çevirir ve zamanda geri giderler. Kendilerini Şahgaga hakkındaki kararı duyduktan sonra Hagrid’in yanına gitmeye karar verdikleri şato kapısının önünde bulurlar, Hermione saati kolaçan eder. (Zamanda geri döndüklerinden kimseye görünmemelidirler.) Harry’i saklanmak üzere bir kenara çeker, çok geçmeden yanlarından Harry Ron ve Hermione geçerek kapıdan dışarı çıkar. Hermione Harry’i geçmişteki hallerine görünmemeleri konusunda uyarır, Hermione’nin Malfoy’a yumruk atışını izlerler. Üçlü Hagrid’in evine yol aldıkları sırada Harry ve Hermione de yavaşça geçmişteki benliklerini takip ederek Hagrid’in evinin önündeki balkabaklarının arkasına saklanır, kendilerinin Hagrid’in evine girdiklerini, ardından gelen Sihir Bakanı’nı, celladı ve Dumbledore’u görürler. Potter’ın babası sandığı kişi aslında zamanda yolculuk yapan kendisidir.

232878

38- ZAMANI DURDURANLAR (Jesse Bradford, French Stewart): Zak Gibbs’in (Jesse Bradford) hayatındaki en büyük mücadelesi bir araba satın alabilmektir. Ancak yeterli parası olmadığı için bunun bir yolunu bulmak zorundadır. Satabileceği birşeyler bulabilmek için kaşif babasının odasını karıştırken rastladığı kol saatini takınca tuhaf bir olay meydana gelir. Çevresindeki dünya birdenbire duruverir. İnsanlar ve eşyalar zamanda donup asılı kalmış gibidir. Kol saatini kullanmayı kısa sürede öğrenen Zak ve güzel kız arkadaşı Francesca (Paula Garces) için o andan itibaren yepyeni bir eğlence başlayacaktır. Ama nereye kadar? Filmde ayrıca “The Matrix” ve “Charlie’s Angels”takine benzer aksiyon sahneleri de hayata geçirildi. Havaya sıçrayıp tekme atan oyuncuların ortasına bir kamera yerleştirilerek çok hareketli görüntüler elde edildi. Tüm bu sahnelerin düzenlemesini görsel efektler süpervizörü Michael Fink yaptı.

arog-filmi-poster

39- A.R.O.G. (Cem Yılmaz, Nil Karaibrahimgil, Özkan Uğur, Ozan Güven): G.O.R.A gezegeninde tutsak olan Arif’e büyük kin besleyen Komutan Logar, onu zaman makinesiyle bir milyon yıl öncesine gönderir. Taş Devri insanları, dinozorlar ve prehistorik kuşların yer aldığı AROG’da Arif’in yeni maceralarını izledik.

793D1024750C58F6732184C908E21
40- AVANAK AJAN: ALTIN KUŞ (Mike Myers, Beyoncé Knowles): Austin Powers, tam üç sene önce en büyük düşmanı olan Dr. Evil’ı ele geçirmiştir. Ancak Dr. Evil, tutulduğu yoğun güvenlikli bir hapishaneden ne yapıp ne edip kaçmayı başarmıştır. Austin Powers, yeniden azılı düşmanını yakalamak üzere görevlendirilir. Goldmember isimli esrarengiz bir şahısla beraber çalışan Dr. Evil zamanda yolculukla dünyayı ele geçirmenin hesaplarını yapmaktadır. Bir diğer amacı ise dönemin en önemli ajanı olan Nigel Powers’ı kaçırmaktır. Austin bu planların tümüne engel olmak zorundadır.

marching-out-of-time-(1993)-large-picture
41- MARCHING OUT OF TIME (Frederick Andersen, Matthew Henerson): Naziler, kendilerini 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’ye ışınlamak için yaptıkları çalışmalarda bilmeden zaman makinesini icat ederler ve kendilerini 90’lı yılların Amerika’sında bulurlar.

ÖZETLERİN KAYNAĞI: Inter Sinema, Wikipedia, DivxPlanet, Türkçe Altyazı, Beyaz Perde, Sinema Gişesi, Unutulmaz Filmler, Film İzlendi, Sinemalar, Frmtr, Tavan Arkası, www.tst.gen.tr
#2015 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: He-Man ve Kainatın Hakimleri, Sana Bir Sır Vereceğim, Kelebek Etkisi 3, Süper Uzaktan Kumanda, Zaman Yolcuları, X-Men: Geçmiş Günler Gelecek, Yarının Sınırında, 200 Yıl Sonra, Bay Hiçkimse, Karanlık Yolculuk, Jakuzi Ekspres, Yıldızlararası, Zaman Makinesi 1973, Lucy
#2016 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Paris’te Gece Yarısı, Okyanusta Av, Galaksi Savaşçıları, Zaman Haydutları, Karanlığın Ordusu, Zamanda Yolculuk, Yarının Dünyası, Zamanda Yolculuk: Viking’in Laneti, John’un Ölümü, Zaman Polisi, Zamanda Aşk, Efsane Avcısı, The Flash, Legends Of Tomorrow, Supergirl
#2017 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Doktor Strange, Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden

#2018 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Superman 1, Peggy Sue Evlendi, Macera Peşinde, Ziyaretçiler, Geliş, Zamanın Bir Yerinde, Robinson Ailesi, Assassin’s Creed, Geri Sayım, Büyülü Çift, Thor 3: Ragnarok, Zaman Gezginleri, Gizemli Geçit, Hesaplaşma
#2019 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Senede Tek Bir Gün, Gotham, Arrow, Crisis On Earth X, Zamanın Sınırında, Zamanda Kıvrılma, Avengers: Sonsuzluk Savaşı, Kayıp Ada, Deadpool 2, Geçmişe Yolculuk, Düşler Tarlası, Peri Masalı
#2020 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Selena, Yıldızlara Geçit: Süreklilik, Sihirli Kutu, Yenilmezler 4: Son Oyun, Keşif, Zamanın Ötesinde, Yakut Kırmızı, Safir Mavi, Zümrüt Yeşil, Zamana Güzellik Kat, Dünyadan Sonra, Arif V 216, Ölüm Günün Kutlu Olsun
#2021 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Zaman Zaman İçinde, Zaman Yolculuğu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular, Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde, Bez Bebek, Mezbaha No.5, Dark, The Umbrella Academy, Zaman Kapanı
#2022 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: Sihirli Annem, Beklenmeyen Baskın, Navigator, Timeless, Küre, The Tomorrow People, She-Ra ve Güç Prensesleri, Travelers, Lucifer, Başlat
#2023 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: “Adam Projesi”, “Outlander”, “Next”, “Süper Ego”, “Liseye Dönüş”, “Tenet”, “Locke & Key”, “1899”, “Pera Palas’ta Gece Yarısı”
#2024 LİSTESİNE EKLENENLER VEYA O LİSTEDE BAHSEDİLENLER: “Ant-Man ve Wasp: Quantumania”, “Zamanda Tutsak”, “The Flash”, “Büyücüler Kulübü: Miras”, “Ayın Gölgesinde”, “Dünü Kurtarmak”, “Léa’nın 7 Yaşamı”, “Noelden Önce”, “İlk Tanıştığımız Gece”, “ARQ”, “Vakit Varken”

©18.01.2014 TST Interactive Company

 


Article Categories:
Sinema
Likes:
0

Comments

Leave a Comment