banner
banner

Cinevizyon Programında Yaman Tarcan Anısına

Maalesef bir sanatçı daha ekonomik sıkıntılar yüzünden yaşamını kaybetti. 11 aydır iş bulamayan 50 yaşındaki sinema ve tiyatro sanatçısı Yaman Tarcan 2 Mayıs Cumartesi akşamı, çeşitli bankalara olan 20.000 TL’lık borcu nedeniyle subay olan babası merhum Bülent Tarcan’dan kalma tabancayla Kadıköy’deki evinde hayatına son verdi. Komşuların ihbarıyla eve gelen sağlık ekipleri, tabancayı ağzına ateşleyen Selahattin Yaman Tarcan’ın hayatını kaybettiğini belirledi.
Tarcan, “Çinliler Geliyor” ve en iyi yabancı film dalında Oscar ödülü kazanan Xavier Koller’in “Umuda Yolculuk” filminin de aralarında bulunduğu çok sayıda sinema filmi ile televizyon dizisinde rol almıştı. 1991 yılındaki o ödül töreni o kadar efsaneviydi ki Madonna ve Michael Jackson törene beraber katılmışlardı. Popun Kraliçesi “Sooner Or Later”ı söylemişti. “Asmalı Konak” adlı dizide İpek Tuzcuoğlu’nun eşini canlandırdığı Haydar karakteri ile hafızalara kazınan Yaman Tarcan, Özlem Tekin’in “Sil Baştan” adlı dizisinde de kilit rollerden birini üstlenmişti.
Ve Yaman Tarcan’ın cenazesi Türkiyede sanatçıların değerinin ölümden sonra anlaşıldığına dair bir örnek daha verdi. Alkışlarla uğurlanan Tarcan’ın cenazesine katılan sanatçılar, benzer ölümlerin önlenebilmesi için Telif Hakları Yasası’yla ilgili sorunun çözülmesini, sanatçılara sahip çıkılmasını istedi.
Teşvikiye Camii’nde düzenlenen cenaze törenine Tarcan’ın eşi Nurdan Tarcan, yazar olan ablası Tuba Çandar ve eşi Cengiz Çandar ile akrabalarının yanı sıra yakın dostları Tarık Akan, Özcan Deniz, Ercan Yazgan, Rutkay Aziz, Hale Soygazi ve Kadir İnanır da katıldı.
Türk sinemasına gönül vermiş olan Tarcan’ın cenazesi, Teşvikiye’de kılınan cenaze namazının ardından Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı’nda toprağa verildi. Yaman Tarcan’ın ölümü başta “Böyle mi Olacaktı?” dizisindeki rol arkadaşı Tuğba Ağaoğlu ve yeğeni bendeniz Turgay Suat Tarcan olmak üzere BJK TV çalışanlarını da tüm Türkiye gibi çok üzdü. Biz de Sinevizyon ekibi olarak onun anısına böyle bir VTR hazırladık ve 8 Mayıs 2009 akşamı yayınlandı. Umarız beğenirsiniz.

Bana yıllardır soyadım Tarcan olduğu için “Tarık Tarcan’la akrabalığın var mı?” diye sorulurdu. Ben de gururla “Onunla yok ama Yaman Tarcan’la akrabalığım var” derdim. Babamın amcasının oğluydu. Çok görüşmezdik. Cenazeden cenazeye, düğünden düğüne görüştüğümüz akrabalarımızdan birisiydi ama yine de gönüllerimizin bir olduğunu düşünürdüm. Bir keresinde küçükken şehirler arası yoldayken onun bulunduğu arabanın ve bizim arabanın tesadüfen yan yana geldiğini hatırlarım. Ailem onu fark etmemişti ama ilk olarak o bizi görüp tebessüm ederek selam vermişti. Onu ilk ben fark edip bizimkilere haber vermiştim. Nereden bilebilirdik ki hayatının kısa olacağını o zamanlar?

2009 gerçekten kötü bir yıldı. Bu üzücü olaylardan birisi de 2 Mayıs 2009 Cumartesi günü yaşanmıştı. Ertesi günü, yani 3 Mayıs 2009 Pazar günü işe gitmek için hazırlanırken babamdan çok üzücü bir haber almıştım. Hem üniversiteden hocam, hem de Yaman Amca’nın eniştesi olan Cengiz Çandar’ı aramamı istemişti. “Neden?” diye sormuştum. Çünkü anlam verememiştim. Yaman Tarcan’ın intihar edip vefat ettiğini söyleyince çok şaşırmıştım. Annem gazeteden öğrenmiş. Biz babaannemlerde yemek yerken o ağzına Bülent Amca’nın beylik silahını götürüyormuş borcu ve alkol sorunu olduğu için… İnternette bir okur “20.000 için canına kıymış. İşte ülkemizde bir sanatçının araba parası kadar değeri yok!” diye yazmış. Ben bu yorum üzerine başka bir şey yazmak istemiyorum. Rahmetli Tarık Akan onu psikiyatriye yatırmış ama kaçıp ertesi gün intihar etmiş. Allah rahmet eylesin.

4 Mayıs 2009 Pazartesi günü ise cenazesi kalkmıştı ama Pazartesi günleri çok yoğun olurduk. O yıllarda televizyoncuydum ve özellikle de ben yoğun olurdum. Mesela hafta sonu oynayan Avrupa liglerinin özetlerini ve kliplerini yapıp Uğur Önver’in “Dünyanın Futbolu” programı için hazırlardım. Emre Tilev ile ise Hollanda Ligi programı yapıyorduk. Ayrıca İlker Ateş, Vedat Okyar, Sanlı Sarıoğlu için “Basın Tribünü” programının her şeyiyle ilgileniyordum. Röportajlarını yapıyor, istatistiksel verilerini basıyordum. Haberleri ve çevirileri saymıyorum bile… O yüzden Yaman Amca’nın cenazesi Pazartesi’ye denk geldiği için maalesef cenazesine çok istediğim halde gidememiştim. Üstelik gece haberi de bana kakalanmıştı o gün ve sabahtan gece yarısına kadar işten çıkamamıştım. Fakat babam, amcam ve kuzenim hepimizin adına gitmişlerdi. Yukarıdaki VTR’de Tuğba ve kendimin dışında onları da göstermiştim zaten… Elif Deringöl de 7 Mayıs 2009 Perşembe günü perforeyi seslendirmişti.

Bu video aslında “D Spor, BJK TV, CNN Türk, Kanal D’de TST” başlığı altında, geçtiğimiz günlerde karmaşık olduğu için kaldırdığım ve 10,5 senedir web sitemde olan sayfada bulunuyordu ama ayrı bir anı bölümü olması gerektiğine karar verip hem “Medyada TST”, hem de “Sinema” bölümlerine koymaya karar verdim.


Article Categories:
Medyada TST · Sinema
Likes:
0

Leave a Comment