banner
banner

Dikkat! Mariah Carey var!

Bildiğiniz gibi yıllardır Mariah Carey ne zaman albüm çıkarsa mutlaka kritiğini bir fan olarak köşemde yapmak istiyorum ve yapıyorum da… Fakat tam 1 sene evvel çıkardığı “Caution” albümünü es geçmek zorunda kalmıştım. Çünkü albüm Türkiye’ye gelmemişti. Aylarca Türkiye’ye gelmesini beklemiştim ama gelmeyince yurt dışına kim çıksa “Görürseniz alın” diye albümü sipariş etmiştim. Geçen ay yurt dışına çıkan arkadaşlarımdan birisi nihayet buldu. Aslında 2018 çıkışlı olduğu için albümün kritiği için geç kaldığımı düşünüyordum ama promosyonu daha çok 2019’da yapıldığı ve Mariah Carey geçtiğimiz günlerde Instagram hesabından albümün 1. yıl dönümünü kutladığı için yazı yazma cesaretini bulabildim kendimde… Hem Mariah Carey’nin son yıllarda çıkardığı en iyi albümü olduğu için haksızlık olacaktı.

mariah_carey_caution_1
Öncelikle CD fiyatlarının Türkiye’de doların yükselmesi nedeniyle artmasını kınıyorum. Bu yüzden her albüm Türkiye’ye gelemiyor. Gelse de geç geliyor. Düşünün, ilk kez bir Mariah Carey albümü Türkiye’ye gelmedi. Üstelik kendisi megastarlardan birisi… Amazon’dan da sipariş vermek akıllıca gelmedi bana. Çünkü kargo ve gümrük ücretiyle fiyatları epey kabarıyor. Eskiden belirli bir fiyatın altında bir şey aldığımızda gümrük vergisi ödemiyorduk ama Wish’ten 5 TL’lik bir çorap bile alsanız kapıda en az 15 TL gümrük vergisi ödettiriliyorsunuz artık. Kim bilir albümlerde nasıldır? Fakat nihayet muradıma erdim ve Amerika, Katar, İngiltere gibi ülkelere giden arkadaşlarımın bulamadığı albüm Romanya’da bulundu! Yoksa Mariah Carey arşivim eksik olacaktı. Şimdiki hedefim yine divanın yeni çıkardığı “Merry Christmas 25” tabii ki de… Ama şu anda konumuz o değil tabii ki… Sosyal medyadan bana ulaşan Sadece Müzik okurlarının bazılarının yazılarımdan çok arşivimle ilgilendiğini fark ettim. Böyle bir şeyi hedeflememiştim ama gerçekten bu arşivcilik ruhu öyle kanımı zehirledi ki, bir albüme fiziksel olarak sahip olmadan o materyali sahiplenemiyorum. Yoksa ben de tabii ki müzik platformlarından albümü dinledim ama kritiğini yapmayı hak ettiğimi ancak CD’ye sahip olunca düşündüm. İşte bu yüzden sizlerin de gösterdiği ilgi üzerine bir geleneğimi devam ettirdim ve önceki yazılarımdan sonra aldığım ya da o yazılardaki görsellere koymayı unuttuğum bazı Mariah Carey arşivi materyallerimin toplu fotoğrafını çektim. Gönderdiğiniz mesajlar, mesela sürekli yazılarımı okuduğunuz gibi şeyler beni sevindiriyor, lütfen bu komplimanlara devam edin. Teşvik ediyorsunuz beni yazmaya… Ayrıca yazılarımı takip edip de feedback yollamayanlar varsa da sorun değil… Hissediyorum bir şekilde… 😉

IMG_E4569
Neyse, konumuza dönelim. Albüm çıktığında büyük sükse yaratan “GTFO” şarkısı ile açılıyor ve bu şarkıyı “2018’in En İyi Şarkıları” listemde 6. sıraya koymuşum. Tabii ki albüm bu sene çıksaydı 1. sıraya bile koyabilirdim ama geçen sene ilk 10 çok çekişmeliydi. Bu sene bakalım listem nasıl olacak? Bunun için yıl sonunu beklememiz gerekecek. Gerçi pek fazla da kalmadı. Beyin fırtınası yapmaya bir an önce başlarsam iyi olacak. Sonra bazı şarkıları unutuyorum, üzülüyorum. Mariah Carey’yi ilk olarak 3 senelik bir rötarla 1993 yılında “Without You” ile keşfetmiştim. Bu albümde ise “With You” diye bir parça var ama tarzının “Without You” cover’ı ile bir alakası yok. Şarkı slow sayılmaz, daha çok R&B ağırlıklı… Albüme adını veren “Caution” şarkısı adeta Ariana Grande’ın tarzını belirlemiş. Grande bu sound’da şarkılar yaparak 2019’a damgasını vurdu, biliyorsunuz. Ama ondan önce Mariah Carey yaptı. “A No No” ise sanki rahmetli Aaliyah’nın albümlerinden fırlamış gibi… images (1)Düetlerin Kraliçesi Carey, “The Distance”da Dolla $ign, “Say Long Love You”da Gunna, “Giving Me Life”da ise Slick Rick ve Blood Orange’la düet yapmış. “One Mo’ Gen” ve “8th Grade” de R&B tarzında ilerlerken final şarkısı “Portrait” o balladlar söyleyen 90’lar Mariah Carey’sini özleyenler için ilaç niteliğinde geliyor. Ama albüm genel anlamda çok iyi. Eleştirdiğimi sanmayın. Zaten kendini tekrarlayan sanatçılar bir bir popülerliğini yitirirken Mariah Carey gibi şarkıcıların hala gündemde olmasının nedeni de yeniliklere açık olmaları… Yoksa “Ya şu sanatçıyı çok özledim. Keşke yeni şeyler çıkarsa…” dediğiniz birçok yıldız zaten yeni şarkılar çıkarmaya çalışıyorlar ama hiç duyulmuyor, çünkü kendilerini tekrar ediyorlar. Yine de Mariah Carey’nin 90’lı yıllarda söylediği slow şarkıları daha çok tercih ediyorum. Ama yeni rakipleri arasında da hala en iyisi o!
43613404_172594430361941_7946381720828859045_nBen bir arşivci olarak bol bol fotoğrafın olduğu, şarkı sözlerinin ve teşekkür notlarının yazıldığı, zımbalı kitapçık şeklindeki CD kartonetlerini daha çok seviyorum ve bu albüm de tam istediğim şekilde basılmış… Ama CD dizaynının en enteresan yanı “Caution” logosunun ambalaj çıkınca yok olması… Yani logo adeta çöpe gidiyor. Ben atılmasındansa yine CD’nin üzerinde durması gerektiğini düşünüp logoyu ambalajdan muntazam şekilde çıkarıp aynı eğrilikte tekrar CD kutusunun üstüne yapıştırmaya çalıştım. Sanırım başarılı da oldum… Yalnız fotoğraflarda Mariah Carey’ye acayip photoshop uygulandığını düşünüyorum. Bacakları “#1’s” gibi gençlik albümlerine benzesin diye öyle inceltilmiş ki ayakları kocaman ve kalın kalmış.
“Caution” bildiğiniz gibi “Dikkat” demek ve genelde “Caution” denince akla suç mahallilerinde asılan bantlar geliyor. Hatta hatırlarsanız yıllar önce Lady Gaga da o bantlardan kıyafet yapıp giymişti. Suç denince de akla ilk olarak cinayetler geliyor. Cinayet deyince de aklıma daha çok ülkemizde işlenen kadın cinayetleri geliyor. Bu ahlaksız eylemlerin son kurbanlarından birisi de Güleda Cankel oldu. Yazımı onun gibi erkek terörü kurbanlarının yanı sıra geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz tiyatrocular Özdemir Nutku, Yıldız Kenter ile Jale Birsel; arka arkaya hayata gözlerini yuman Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve eşi Filiz Büyükanıt; Broadway’in çocuk oyuncusu Laurel Griggs; “Yalan Rüzgarı” dizisinden tanıdığımız aktör William Wintersole; Survivor yarışmacısı Rudy Boesch; Güney Koreli K-pop grubu KARA üyesi Goo Hara ve Hollywood oyuncusu John Witherspoon’a adıyorum.

NOT: 24.11.2019 tarihinde yazdığım bu yazım ilk olarak 25.11.2019 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Turgay-Suat-Tarcan/dikkat-mariah-carey-var.html adresinde yayınlanmıştır…


Article Tags:
Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Leave a Comment