banner
banner

Grease Filminden Önce Müzikalini Gördüm!

Tüm TST Interactive ziyaretçilerine yeniden merhaba;
Bildiğiniz gibi 1999 yılında açtığım web sitemde birçok konser kritiği bulunuyordu. 2016’da web sitemin yeni versiyonunu yaptığımda eski yazılarımı kategorilere ayırıp tekrar web siteme koyduğumda daha önce hiç sanal alemde paylaşmadığım ama günlük sayfalarımda duran konser izlenimlerimi de web siteme koymaya karar verdim ve bunu yapmaya bugün de devam ediyorum. Bu sene bir kuruma web sitemle başvurmuştum ve web sitemin özgün olmadığı bahanesiyle beni bünyelerine almadılar. Kendim yazıyorum, kendim konu buluyorum, daha ne yapayım? Başka sitelerden ya da dergilerden kaynak göstererek yayınladığım yazılar bile bir iki tanesi dışında hep benim kalemimden çıkanlar…R-3414652-1329506415.jpeg İlk olarak o web site, dergi ya da gazetede yer aldığı için kaynak belirtmiştim. Ödev bölümünde bile kendi cümlelerim var. Zaten bana ait olan makaleleri aynı çatı altında toplamaya çalışmak bir hırsızlık mıdır? Haber ajanslarından ya da başka sitelerden copy+paste yapan web siteleri kabul ederlerken beni kabul etmemeleri büyük haksızlık… O yüzden çok büyük olan o şirketi kınarken yine kendi emeğim, göz nurum olan eski veya yeni yazılarımı koymaya devam edeceğim. Bugün ilk olarak konser bölümüne bir müzikali daha koyarak bu çalışmalarıma devam ediyorum.
Evet, müzikalleri sadece konser olarak göremeyiz, tiyatro oyunu da var işin içinde, dans ta, senaryo da… Fakat aktörler ve aktrisler aynı zamanda şarkı da söyledikleri ve hatta canlı çalan orkestra bile olduğu için konser kategorisine koymak istiyorum müzikalleri… Hatırlarsanız “Tüm Zamanların En İyi Müzikalleri” adında bir derleme yapmıştım. Nedense “La Bamba”yı koymayı unuttuğum ve bu yüzden pişmanlık duyduğum o filmler arasında Grease de vardı. Çünkü defalarca John Travolta ve Olivia Newton-John’un filmini izlemiştim ve çok beğenirim. Fakat “Grease” filminden önce müzikali canlı olarak izlediğimi biliyor muydunuz? Yani müzik kanallarında kliplerini görmüştüm ve bu yüzden şarkılara aşinaydım tabii ki ama filmin tamamını izlemeden evvel sahnede müzikali canlı izleme şansına eriştiğim için şanslı görüyorum kendimi… Herkese nasip olmaz bu… İşte 16 yıl evvel günlüğüme müzikalle ilgili şu satırları yazmışım:

361421
5 MART 2000 PAZAR: Valla bugüne halen daha inanamıyorum. Sanki bunu hayal ettim. Ne mi oldu? “Grease” müzikaline gittik! En ünlü Broadway müzikali canlı canlı karşımızdaydı! Ayrıca bu en önemli film klasiklerinin arasına da girmişti. Ama ben filmin kesitlerini hep kesik kesik (“Müzik Yelpazesi”, Number One TV falan) klip gibi izlemiştim. Hiç aklıma gelmezdi 2000 yılında müzikalin kesintisiz tamamını canlı canlı izleyeceğimi… Hatta Mydonose Showland’e girmeden evvel sanki hiç Grease’e gidiyormuşum gibi olmuyordu.
Sonra hayal başladı; çıktıktan sonra ancak inanabildim. Hatta gene inanamadım. Neyse, oyuna çok hayran kaldım. Fakat Grease’i Grease yapan müzikleridir bence… Konu olarak da çok ilgi çekici fakat bu kadar hayran bırakamazdı arkasında müzik olmasa… Yarı arasında babama “Keşke tarifeyi alsaydık. Ne güzel, hatıra olurdu.” dedim. Babam da gitti aldı. Ben çantalar, montlar olduğu ve annemler de olmadığı için kaldım. Fakat tuvaletim çok geldi ve dört gözle birisinin gelmesini bekledim. Annemler gelince hemen gittim.
Neyse, oyuna dönelim. Dekor, kıyafetler, danslar, şarkılar, vokaller, oyuncular, orkestra, her şey ama her şey çok güzel ve kusursuzdu. Figüranlar bile çok iyiydi. Konuyu yazmayacağım, zaten biliyorsunuz. Sanki sahneyi değil de, bir masala bakıyormuşuz gibiydi. Eve gelince kitapçığın hepsini hemen okudum. İyi ki de almışız… Bir komşumuz da oradaymış, bizi görmüş ama taksiyle dönmüş. Biz nereden bilelim, değil mi? Eğer onu görseydik arabaya alırdık. Ya neyse, bu benim ilk gittiğim müzikaldi. Yani ilk %100 müzikal… Ve bu da gelmiş, geçmiş en ünlülerindendi. İnanamıyorum ya…
Koreografisini Carla Kama ve Melissa Willams’ın yaptığı müzikalin müzikal süpervizyonu ve aranjmanı Olly Ashmore’a ait. ‘‘Grease”in ışık tasarımını Terry Parsons, set tasarımını Nick Richings, kostüm tasarımını Herbert Erhardt yapmış.
‘‘Grease”in oyuncularına gelince: Danny’yi Acevedo Enrique, Sandy’yi Carmell Jodi, Rizzo’yu Curry Beth ve Kenickie’yi Evans Ben canlandırmıştı.


Article Categories:
Konser
Likes:
0

Leave a Comment