banner
banner

Grup, Tarz ve Karizma

TEMMUZ 2001, BLUE JEAN, FORUM, “İleride mega grup çıkabilecek mi?” konusundaki makalem

Bazı gruplar vardır.Hep idol olarak görülmüşler, her dönem dinlenmişler, klasik olmuşlardır. Nasıl Michael Jackson, Madonna gibi mega starlar varsa, onlar da mega gruplardır. Hatta bir grubu dinlemek ayrı bir karizma olmuştur. Ama uzun zamandan beri bu sayfada sayılan gruplar gibi klasikleşmiş grup çıkmamıştır.

Şu an en büyük gruplar; ya 60’lar, ya 70’ler, ya da 80’lerdendir. 90’larda ve 2000’lerde çıkmış gruplar da, özellikle de boybandler, çok başarılı oldular ama onlar gibi efsaneleşemediler. Neden? Çünkü bunlar ya Oasis’in yaptığı gibi taklitçiydiler ya da boyband furyası gibi fabrikadan çıkmış gibi aynıydılar. Müzik tarzları taklitti ve karizmaları yoktu. Boyband’ler kesinlikle o grupların üyelerinden bin kat daha yakışıklılar ama bir bakın tiplerine; hep aynı… Hatta insanlar o grupları karıştırıyorlar. Ama bir Jackson Five’a, bir Nirvana’ya, bir Beatles’a ya da aklınıza hangi mega grup diye tabir ettiğimiz kim geliyorsa onlara bakın, kendilerine has tarzları var, diğerlerinden ayrılan bir karizmaları var. Onlar gerçi çok taklit edildi ama karizmaları öyle bir oturmuş ki pek fazla kişi bu numaraları yutmadı. Bir bakın, ne kadar çok gruba “Yeni Beatles”, “Yeni Spice Girls”, “Yeni Nirvana”, “Yeni U2″ gibi isimler takıldı. Ama öyle olabildiler mi? Yoo…

Kısacası düşüncemi anladınız. Bir grubun onların başarısına ulaşması için diğerlerinden ayrılan müziği ve karizması olması lazım. Bir de modaya uymamaları lazım. Çünkü moda gelip geçicidir. Ben şuna inanıyorum. Önümüzde ne kadar çok yıl var, bir düşünsenize… Mutlaka böyle gruplar çıkacaktır.

YAYINLANDIĞI

Dergi: Blue Jean

Bölüm: Forum

Sayı: Temmuz 2001

Başlık: Karizma Olmazsa Olmaz!

Yazıldığı Tarih: 02 Haziran 2001

İsim: The Real Slim TST

Orijinal Başlık: Grup, Tarz ve Karizma


Article Categories:
Medyada TST · Müzik
Likes:
0

Leave a Comment