banner
banner

Güçlü Geri Vokaller Neden Yıldız Olamazlar?

Geri Vokaller Güçlü Seslerine Rağmen Neden Yıldız Olmaya Ramak Kala Yok Olurlar?

140302183430-10-oscars-red-carpet---20-feet-from-stardom-horizontal-gallery

Tüm müzikseverlere selamlar;
Daha önceki yazılarımın birinde yeni seyrettiğim müzikal filmlerden bahsetmiştim. Hatta bunlardan “Yıldız Olmaya Ramak Kala” filmiyle ilgili ayrı bir yazı yazabileceğimi söylemiştim. Peki neden sizce orijinal adı “20 Feet From Stardom” olan belgesel tarzındaki müzikalden ayrı bir yazı konusu yaratma ihtiyacı duyabilirim? Konu bulamamaktan mı? Asla… Hatta Aralık’ta okuyacağınız yeni bir yazı için şimdiden hazırlıklara başladım diyebilirim. Bu filme özellikle değinmek istedim, çünkü tüm müzikseverlerin mutlaka izlemesi gerektiğine inanıyorum bu filmi…

151373523_2840741b

Küçüklüğümden beri gerek yabancı, gerek yerli şarkılarda duyduğum geri vokallerin hikayesini hep merak etmişimdir. Bunların arasında başarıya ulaşanlar da var. Mesela Sertab Erener’den Levent Yüksel’e; Harun Kolçak’tan Işın Karaca’ya, Seden Gürel’den Aşkın Nur Yengi’ye kadar sayısız vokalisti star olan Sezen Aksu gerçeği var. Sezen Aksu adeta vokalistlerini yetiştirerek onları yıldız haline getirdi. Bir okul gibiydi o… Murat Boz, Tarkan’ın vokalistiydi mesela… Şebnem Ferah bile Tarkan’a geri vokal yapmıştı. Yurt dışından örnek verecek olursak eğer Sheryl Crow, Michael Jackson’ın vokalistiydi. Zaten bahsettiğim belgeselde Sheryl Crow da konuşuyor ama Sheryl kendi adını altın harflerle müzik sektörüne yazdırarak kalıcı olmuştu. Diğerleri ise maalesef Crow gibi şanslı değillerdi. Tabii ki belgesel filme konu olan geri vokalistlerin çoğu plak, kaset, CD, v.s. çıkarmış ama sektör onların başarılı olmasını kabul edememiş. Birçok kez ayakları kaydırılmış. Artık yeni şarkıcıların çoğu kendi geri vokallerini yine kendileri kaydettiği için de işsiz kalanlar bile var. Halbuki 50’ler, 60’lar, 70’ler ve benim hatırlayabildiğim 80’ler ve 90’lar öyle miydi? Divalara taş çıkartacak kadar güçlü zenci gırtlağına sahip olan back vokalistlerin efsanevi şarkılardaki vokallerini çıkartsaydık o klasik şarkıların ruhu kesinlikle kaybolacaktı. Madonna’nın “Like a Prayer” şarkısından Andraé Edward Crouch, Donna De Lory ve Niki Haris’in sesini çıkartın. Etkisi kesinlikle gidecektir.

tina-turner

2013 yapımı olan filmi 28 Temmuz 2015 Salı günü izlemiş olsam da bu müzikal fimle ilgili izlenimlerimi ancak 8 Kasım 2015 Pazar günü yazabiliyorum. Çünkü nereden başlayacağımı bilemiyordum. O yüzden başlayamamıştım ama bir an ilham geldi ve yazmaya karar verdim. Müzikalde Michael Jackson, Rolling Stones, Tina Turner, Joe Cocker, Sting, Stevie Wonder, Ray Charles, Luther Vandross, Aretha Franklin, David Bowie, Elvis Presley, Elton John, Whitney Houston, Diana Ross, Tom Jones, Bruce Springsteen, Christina Aguilera, Kylie Minogue, Rod Stewart gibi yıldızların geri vokalistliğini yapmış ve yapmakta olan ses sanatçılarının ilginç hikayelerini izliyorsunuz. Örneğin Michael Jackson’ın Thriller şarkısındaki geri vokallerin aynı zamanda Avatar filmindeki yaratıkları seslendirdiğini öğrenseydiniz benim kadar şaşırır mıydınız? Bilemiyorum ama gerçekten bu geri vokalistler çok çalışmışlar. Çoğu da kendi şarkılarını söyleyen solo şarkıcı olmak üzere yola çıkmışlar ama kader onlara gülememiş bir türlü… Aklıma Sibel Gürsoy ve Tuba Önal geldi bu filmi izlerken… Çünkü onlar 90’lı yılların güçlü sese sahip, albümü ve hitleri olan efsanevi şarkıcılardan biriydi. Fakat şu an başka sanatçılara geri vokal yaparak 2b6982dfd0a823d21a196229b0beeac1para kazanıyorlar. Hadi Sezen Aksu neyse de, Sıla gibi kendilerinden sonra çıkan şarkıcıların arkasında onları söylerken görünce gerçekten çok üzülüyorum. Onlar bunu hak etmiyorlardı. Hala kendi konserlerini veriyor olmalıydılar.

“Twenty Feet From Stardom” filminde kimler yok ki? Merry Clayton, Stephanie ‘Stevvi’ Alexander, Patti Austin, Cissy Houston, Darlene Love, Janice Pendarvis, Táta Vega, v.s. Hepsinin sesi de inanılmaz… Aretha Franklin’den, Anastacia’dan, Mariah Carey’den falan geri kalır yanları yok. Kendilerinin de dediğim gibi solo albüm yapma girişimleri olmuş. Yapmışlar da ama nedense tutmamış. Özellikle de Lisa Fischer’ın sesine bayıldım. Nasıl da tizlere çığlık çığlığa iniyor öyle? Kendisi “How Can I Ease The Pain?” single’ı ile Grammy ödülü bile kazanmış, ki Grammy kazanmak her yiğidin harcı değil bildiğiniz gibi… Ama sonra yine geri vokalistliğe downgrade olmuş. Onu konserlerine çıkaran sanatçılar da “Benim geri vokalistimin bile kendi Grammy’si var” diye seyircilere övünmüşler. Şaka yapmıyorum, filmde göreceksiniz kendiniz zaten… Yani daha önce izlemediyseniz ve izlemeye karar verdiyseniz eğer… Michael Jackson’ın “This Is It” prova görüntülerinden tanıdığımız Judith Hill ise MJ Fan’ların ve medyanın büyük beklentisinden yakınıyor filmde… Kendisi de star olmak istiyormuş tabii ki ama şartlar elvermemiş. Para ihtiyacını gidermek için Kylie Minogue’un teklifine “Evet” demiş. Fakat kendisi umut vaat eden bir star adayı olduğu için MJ Fan’lar kendisini tanımaması için peruk takarak kılık değiştirmiş. Tabii ki melez görüntüsü dikkatli müzikseverlerin gözünden kaçmamış olacak ki Twitter’dan “Michael Jackson’dan sonra Kylie Minogue mu?” diye serzenişlerde bulunarak tepkilerini dile getirmişler.

tumblr_inline_nwzjgl6HFu1tt6p9k_540

Michael Jackson demişken… Filmde onun Sheryl Crow’dan Judith Hill’e kadar birçok geri vokalistinin röportajlarını izliyorsunuz. Motown dönemindeki geri vokalistleri bile konuşuyor. Michael Jackson geri vokalistleriyle “I Just Can’t Stop Loving You” ve “I’ll Be There” gibi şarkılarında düet bile yapardı. Bu da ister istemez müzikalde olmayan ama Madonna’dan Michael Jackson’a kadar birçok ismin vazgeçemediği geri vokalist ve “Man in the mirror” gibi şarkılarda besteleriyle sanatçılara katkıda bulunan Siedah Garrett’ı getiriyor. Kendisi bana bir sürpriz yaptı ve 16 Ekim 2015 Cuma günü benim Twitter hesabımı takibe aldı. Üstelik mavi tik’li gerçek official onaylanmış hesap! Ben onu takip etmediğim halde ilk olarak o beni takip etmiş. Kendisi Grammy ödüllü bir şarkıcıdır aynı zamanda ve Michael Jackson’ın “I Just Can’t Stop Loving You” şarkısında Popun Kralı ile düet yapmıştır. 13 arkadaşım da onu takip ediyormuş. Gerçekten çok şaşırdım. İlgisini ne ile çektim de beni takip etti? Çok merak ediyorum. Gururlandım ve çok sevindim açıkçası… Heyecanla ekran görüntüsü alıp bu haberi Facebook’taki arkadaşlarımla paylaşmıştım. Birkaç MJ Fan arkadaşım daha Garrett’ın kendilerini takip ettiklerini yorum olarak yazdılar fotoğrafın altına… Demek ki bir şekilde aktif Michael Jackson hayranları onun ilgisini çekmeyi başarmış. Liseden bir arkadaşım da “Turgaycım, sen uluslar arası bir insansın. Bu kadar şaşırma bence. 😀 ” diye esprili bir yorum yazmıştı. Siedah sadece Michael Jackson’la düet yapmamıştı; mesela Dennis Edwards’a da “Don’t Look Any Further” şarkısına eşlik etmişti. Michael Jackson’ın “I Just Can’t Stop Loving You” şarkısı ile ilgili 2015’te 2 önemli anım olmuş oldu böylece… İlk olarak Hard Rock Cafe Müzesi’nde onun bu şarkıyı Siedah Garrett ile kaydederken giydiği kırmızı ceketi görmüştüm ve beraber fotoğraf çektirmiştim. Bundan Eni Veci Vokke konser kritiğimde bahsetmiştim. Şimdi ise o bayıldığım bayan sesi beni milyonlarca Twitter adresi arasından fark etti. Gerçekten çok mutlu oldum. Neyse, “Yıldız Olmaya Ramak Kala” filmine geri dönelim. İşte çoğunu dinlesek de isimlerini bilmediğimiz o seslerin röportajlarından aldığım çarpıcı notlar:

12105866_10153496894863891_9036191043753498982_n

– “Bu müzik endüstrisinin bazı kuralları vardır.”
– “Var olmak için aranızda şeytan olması gerekir.”
– “Eğer yıldız olmayı başarsaydım şu an burada sizinle konuşuyor olmazdım. Bir yerlerde aşırı dozdan ölmüş olurdum.”

Bu sözleri geri vokalistlikten para kazanan ama kendileri star olamayan sanatçılar söylüyor. Bence tamamen illuminati’yi kastediyorlar. Eğer illuminati tarikatına üye olsalardı ya zirvede olacaklardı ya da o tarikatın felsefesi kendilerine ters gelmeye başladığında intihar ya da kaza süsü verilmiş suikaste kurban gideceklerdi. Yoksa birçok ortalama ses başarılı olurken yüksek oktava sahip olan bu sesler neden kalıcı olmasın ki? Hayatlarını kaybetmeye değer miydi? İşte orası tartışılır. Efsane olmak mı? Yoksa uzun yaşamak mı? İşte bütün mesele bu…

Hayatlarını kaybetmiş ünlülerden konu açılmışken… İlluminati ile ilgili olmasa da yine 2015’in uğursuzluğu nedeniyle bazı isimleri kaybetmeye devam ettik. Sezen Aksu’nun “Deli Kızın Türküsü” şarkısının sözleri başta olmak üzere birçok şiiriyle hayatımıza yön vermiş olan şair Gülten Akın, ünlü boksör Sinan Şamil Sam, Türk sinemasının kilometre taşlarından Memduh Ün, ünlü türkücü Ankaralı Namık Uğurlu son dönemde hayatını kaybeden kişilerden bazıları… Ünlü aktör Yılmaz Köksal’ın vefatı ise bizim aileyi derinden etkiledi. Özellikle de amcamı… Çünkü kendisi amcamın arkadaşıymış. Bu detayı unutmuşum. Hayal meyal hatırladım sonra… Ama beni en çok annemin teyzesi olan Hikmet Teyze’nin vefatı yaraladı. Dün tam 1 hafta oldu onu cennete uğurlayalı… Acımız daha taze… Sitemizin ekibinden olan DJ Aykut Balcı da çok çok yakından bir aile ferdini; babasını kaybetti kısa bir süre sonra… Hepimizin başı sağ olsun ve bu 2015 sona ersin artık! 2015’in son köşe yazısında görüşmek üzere…

NOT: Bu yazı 08.11.2015 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Turgay-Suat-Tarcan/gueclue-geri-vokaller-neden-y-ld-z-olamazlar.html adresinde yayınlanmıştır.

©2015 Sadece Müzik Net / Turgay Suat Tarcan


Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Leave a Comment