banner
banner

Güle Güle Kara Murat

Bugün Yeşilçam bir efsanesini daha kaybetti. Son günlerde Mustafa Balbay’ın “Yüreği Yüzünden Güzel Tarık Akan / ‘İyi Yaşadım!'” adlı kitabını okuyorum. Rahmetliyle ilgili bu kitapta yer yer Cüneyt Arkın’ın da adı geçiyor. Birçok isim olmasına rağmen nedense hissettim mi? Nedir? Cüneyt Arkın’ın yakında ölebileceğini düşünmüştüm. Ve maalesef birkaç gün sonra kara haberi aldık. Amerikan süper kahraman filmlerini hayranlıkla izliyoruz bildiğiniz gibi… Ama ülkemizin yerel bir kahramanı daha vardı: Cüneyt Arkın… “Dünyayı Kurtaran Adam”, “Köroğlu”, “Battal Gazi”, “Kara Murat”, “Malkoçoğlu”, “Korkusuz Cengaver” gibi tiplemeleriyle aksiyon filmlerinde dublör kullanmadan bize görsel bir şölen sunmuştu.
80’li yıllardan bir anım da var kendisiyle. Direk günlüğümden küçüklük cümlelerimle geçiriyorum. Olimpia’daki bir yerin açılışına katılmıştı. O gün onu çok görmüştüm. Bana filmlerdeki öldürmekte olduğu düşmanına baktığı gibi bakmıştı. Fakat nefret olarak algılamayın. Klark çeker gibi karizmatik olduğunu kastettim. Belki “Ne tatlı çocuk” diye düşünmüştür. Ona diğer çocuklar gibi çiçek uzatmıştım. Ama almamıştı. Çiçek almaktan bıkmış olmalıydı. Onu, bana olan bakışıyla hatırlayacağım hep… Allah gani gani rahmet eylesin.
Bu yazımı Arkın’ın yanı sıra geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz diğer Yeşilçam oyuncuları Sönmez Yıkılmaz – İlker Kurt – Osman Wöber, İnternetten ilk tanıştığım MJ Fan olan eski DJ Utku Kutlu, 90’lı yıllar popçularından DR. Tarık, Hollywood Oyuncusu Ray Liotta, Yes grubunun bateristi Alan White, Karikatürist Latif Demirci, Bon Jovi grubunun gitaristi Alec John Such, Çizgi roman çizeri Yücel Köksal ve Amerikan futbolu oyuncusu Jaylon Ferguson’a adıyorum.


Article Categories:
Sinema
Likes:
0

Leave a Comment