banner
banner

“İstatistik” bölümünde neler olacak?

TST INTERACTIVE YILLIK SİTE İSTATİSTİKLERİ

DundenBuguneTST

Hatırlarsanız web sitelere eskiden sayaç sitelerinden sayaçlar eklenirdi. Böylece güya web sitemizi ziyaret eden insanların sayısını öğrenebilirdik. Fakat bu sayaçlar hep birbirinden farklı gösteriyordu. Bu yüzden 26 Kasım 2012 tarihinde bu sayaçlarA8oPkKRCAAAcYvEı kaldırmıştım. İşte bakın 17 Eylül 2009 ve 26 Kasım 2012 tarihleri arasında bu sayaçlarda gösterilen sayılar arasında dağlar kadar fark var.

Bu sayaç siteleri sadece yanlış göstermekle kalmıyor, ayrıca eksik de gösteriyordu. Bunu server’ımda sadece kendi görebildiğim log analizleri istatistiklerinde görebiliyordum. Sadece 1 sene içinde 30 ila 40 bin arasında ayrı kişi (bakın kez demiyorum, ayrı kişi diyorum. Yani tek bir kullanıcı defalarca gelirse bu sayıya tekrar dahil olamıyor) web sitemi ziyaret ederken 2001 – 2012 yılları arasında 59.219 kişinin; 2009 – 2012 yılları arasında ise 3980 sadece kişinin web sitemi ziyaret etmesi imkansız bir şeydi bana göre… Fakat log analizlerindeki gerçek istatistikler bile her sene sıfırlanıyor. Bunu maalesef çok geç fark ettiğim için eski yılları pek arşivleyemedim. Arşivleyebildiklerimi ise artık web sitemde de paylaşmaya karar verdim. Daha önce sadece Twitter’da paylaşmıştım. Unutmadığım takdirde bu sayfada her sene log analiz istatistiklerimi sıfırlanmadan paylaşmaya çalışacağım. Tabii ki 2012’den itibaren olacak. Fakat MjTurkLover.Com sitesinde gezinirken forumda 2010 yılının ilk 6 ayının istatistiklerini paylaştığımı fark ettim. Tabii ki o zamanlar her sene sıfırlandığını bilmiyordum. 2010’un ilk 6 ayı yerine web sitemi gerçek server’a taşımamdan beri olduğunu sanıyordum. İşte MjTurkLover’da açtığım o konu da bu bölümde yer alacak.

Belirtmeden geçemeyeceğim, sadece bir iki ayın ziyaretçi sayısını yazmışım o konuda… “En çok ziyaret edilen sayfalar” ve “En çok ziyaretçi yollayan siteler” gibi kategorilerin tüm zamanları kapsadığını sanmışım. Halbuki demin de dediğim gibi ilk 6 ayı kapsıyormuş da haberim yokmuş. Keşke daha önceden keşfesteydim ama zararın neresinden dönsek kardır. Arkadaşlarım web sitemin kaç ziyaretçi çektiğini çok soruyorlar bana. Hem de onlar da meraklarnı gidermiş olurlar. Fakat bu yıllık istatistikleri sadece web site ziyaretçi sayısı, en çok aranan kelimeler, v.s. gibi şeylerle sıkıcı yapmak yerine daha eğlenceli hale getirerek beğenizine sunmaya karar verdim. Kişisel hayat istatistiklerim görsellerle de yer alacak. Bildiğiniz gibi 3 bölümden oluşan ve 1981 – 2011 yıllarını kapsayan hayatımı konu edinen biyografi belgesellerimi web sitemin “Turgay Suat Tarcan” bölümünün girişinde izleyebiliyorsunuz. Yakın gelecekte ise her sene, her sene bu belgesellere devam etmeme kararı aldım. Bir daha yapmayacağım diye bir şey yok. Tabii ki yıllar sonra yine yapabilirim ama şimdilik rafa kaldırdım diyelim. O yüzden 2012’den itibaren o yıl içinde yaşadığım önemli sayılabilecek, unutulmaz olayları Photoscape programı yardımıyla tek fotoğrafta toplamaya karar verdim. Yani 2011 ve öncesini video olarak, 2012 ve sonrasını ise fotoğraf kolajı olarak görebiliyorsunuz. Fakat bahsettiğim fotoğraflar Facebook için yapılmıştı. Kendi web sitemin server’ına ise istatistik sayfasında göstermeye karar verdim. 2012’ye kadar olan unutulmaz anlarımı temsilen de bu sayfanın en tepesindeki, 30 yıllık evrimimi belgeleyen vesikalık fotoğraf kolajımla özetlemiştim. 2012 ve sonrasını ise yıllara göre ayrılacak istatistik sayfalarımda görebileceksiniz.
Şimdi diyeceksiniz ki: “Neden 2002 ve 2009 ve 2010 konuları açtın o zaman?” diye… 2010’u zaten üstte açıklamıştım. Diğerlerini de anlatayım. “Bakalım istatistiksel bilgiler bulabilecek miyim?” diye mail grubumun arşivinde araştırma yapmıştım. Tam olarak siteyle ilgili olmasa da muhakkak server’ımda arşivlenmesi gereken birkaç mail bulmuştum. 2002 yılında kendi kafama göre “Yılın en iyi şarkıları” listeleri yapmışım. 2009 yılında ise o sene yönetim ekibinin arkamdan konuştukları ve hakkımda iftiralar attıkları ortaya çıktıktan sonra ayrılacağım bir MJ Fan sitesinde yaptıkları 2008 anketinde üyelerden aldığım oylarla hangi kategorilerde kaçıncı olduğumla ilgili bir mail atmışım. Bana ilginç geldi. Sonuçta 2001-2009 yılları arasında yaklaşık 8 yıllık aktif üyeliğim vardı o sitede ve normal üyeler tarafından öyle sevilmişim ki birçok oy almışım. Yine 2009’da, 1999 yılında kurduğum kendi web sitemin 10. yılını kutlamışım. O maili de aynı şekilde sitemde yayınlamaya karar verdim. Neyse, işte o yıllık istatistikleri bu bölümde görebileceksiniz.

Bu arada Google’da ismime bakın nasıl ünlü muamelesi yapılıyor. small_smiley

118190

Ayrıca Görseller ve Videolar bölümlerinden de sonuçlar çıkıyor!

IMAGESEARCH

©25.02.2014 TST Interactive Company

 


Article Categories:
İstatistikler
Likes:
0

Leave a Comment