banner
banner

Marie Fredriksson Anısına…

Hani bazı sanatçılar vardır. Ölünce çocukluğunuzun gittiğini anlarsınız. Çünkü küçüklüğünüzün efsaneleri arasındadır. Ölümü yakıştıramazsınız. Bugün (10.12.2019) 80’li yılların en büyük gruplarından Roxette’in vokalisti Marie Fredriksson’ın vefat ettiğini sitemizin yazarları arasında bulunan dostum Mert’ten öğrendiğimde aynı şeyleri hissettim. O da kendisiyle aynı dönem çıkan Michael Jackson ve Prince gibi 1958 doğumluydu.
Hatırlarsanız 90’ların en meşhur gruplarından The Prodigy’nin vokalisti Keith Flint gözlerini hayata yumduğunda da bir yazı yazmıştım. O yazıda konserine gittiğim sanatçılar vefat ettiğinde daha bir farklı etkilendiğimden bahsetmiştim. Chris Cornell, Dolores O’Riordan, Cemil Özeren, Bahadır Akkuzu, Barış Akarsu, Larry O’Neill gibi Marie Fredriksson da konserine gittiğim sanatçılar arasındaydı. O yüzden yine boğazımda bir acı düğüm düğüm oldu maalesef. Roxette konserinde yaşadığım anılarımı http://www.tst.gen.tr/istanbulda-roxette-firtinasi/ adresinden okuyabilirsiniz. Gerçekten hayatımda gittiğim en iyi konserlerden birisiydi. Sonuçta “Joyride”, “The Look”, “It Must Have Been Love”, “Listen to Your Heart” gibi mega hitleri bulunuyor. Kliplerindeki seyircilerin arasında hayal ederdim kendimi ve bu rüyam gerçekleşmişti. Ama Fredriksson’ı konserden sadece 8 yıl sonra kaybedeceğimizi nereden bilebilirdik ki?
Bugün Kadıköy’de plakçıları dolaşıyordum. Bir plakçının web sitesinde Michael Jackson’ın “Rock With You” 45’liğinin bulunduğunu görmüştüm. Epic dönemi MJ albümlerinin tek single eksiği bu olduğu için soluğu karşıda almıştım. “Michael” albümünün 9. yıl dönümünde tüm Sony dönemi single’larını tamamlamak harika olacaktı. Ama maalesef plak satılmıştı. Elim boş dönmedim tabii ki. Başka plak ve CD’ler almıştım. Sadece heavy metal çalması gereken barlarda bile Roxette çaldığına şahit olmuştum. Tuhaf bulsam da nedenini anlamamıştım. Meğer sebebi bu acı habermiş. Eve döndüğümde “Travelling” ve “Collection 2000” CD’lerimi dinlemeye başladım. Hatta sosyal medyada hikayelerimde bile paylaştım bu hüzünlü anı… Bir yandan da bu yazıyı yazmak istedim. Çünkü müzik dünyasını ve benim gibi müzikseverleri sarsan bir haber olduğu için köşemde bahsetmeden etmek istemedim. Gerçekten büyük bir kayıp… Sesi harikaydı. Artık sustu o güzel ses… İnanılır gibi değil…
Son günlerde kaybettiğimiz tek ünlü Marie Fredriksson değildi maalesef… Güney Koreli genç aktör Cha In-Ha, Juice Wrld olarak bilinen ve özellikle “Lucid Dreams” şarkısıyla büyük sükse yaratan Amerikalı rapçi Jarad A. Higgins, Hey adındaki efsanevi müzik dergisinin genel yayın yönetmeni Doğan Şener, “Uzay Yolu” oyuncuları René Auberjonois ile Robert Hudson Walker Jr., “Susam Sokağı”nda “Minik Kuş”u seslendiren Caroll Edwin Spinney ve “Zorro” filmiyle bilinen Tony ödüllü aktör Ron Leibman da cennetteki yerlerini aldılar. Nur içinde yatsınlar…

 
NOT: Bu yazı ilk olarak 11.12.2019 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Turgay-Suat-Tarcan/roxette-in-solisti-marie-fredriksson-n-an-s-na.html# adresinde yayınlanmıştır.


Article Categories:
Müzik
Likes:
1

Leave a Comment