banner
banner

Meltem Taşkıran, başkasının ışığından korkmuyor

“Sadece Müzik” muhabirlerinden Turgay Suat Tarcan’ın radarına bu kez de Türkiye’nin en güçlü vokallerinden birisi olan ünlü rockçı Meltem Taşkıran yakalandı. Kariyerine çoğu uluslar arası olmak üzere sayısız ödül kazandıran efsanevi diva, yeni solo albümünün çalışmalarının devam ettiğini söylerken Egoist grubunun da tekrar birleşeceğinin müjdesini ilk kez “Sadece Müzik” ziyaretçilerine verdi. Bu keyifli röportaj için buyurun…

meltem_taskiran_roportaj(1)
TURGAY SUAT TARCAN: Öncelikle hayırlı olsun. Yeni single’ınız “Kimim Var?” DMC etiketiyle geçtiğimiz aylarda yayınlandı. Bir fanınız olarak soruyorum öncelikle. Ne olur bunun bir albümün habercisi olduğunu söyleyin.
MELTEM TAŞKIRAN: Albüm hazırlığındayız, bu doğru; Eser ile… “Kimim var” ilk single çalışmamız, ardından “Aşk” ile devam edeceğiz.
TST: Kardeşiniz Eser Taşkıran’ın “24 Ayar” grubuna hem sahnede, hem de stüdyo kayıtlarında eşlik ediyorsunuz. Egoist grubunun tekrar birleşme imkanını doğuruyor mu bu?
MELTEM: “24 Ayar” müthiş bir ekip… Hepsi en az 25 yıllık dostlarım… Eser ile beraber olmak her daim benim için çok önemli. Egoist bir araya gelecek yeni albüm için, benim solo çalışmamdan sonra… Yakında!
TST: Yurt dışında birçok ödül ve birincilik aldınız. En gurur duyduğunuz ödül hangisiydi?
MELTEM: Hepsi ile gurur duyuyorum ama Distant Accords Award ayrı bir yere sahip bende… 1996’da Fransa’da almıştım. Daha önce Celine Dion gibi bir dev müzisyen de almış…

IMG_4241
TST: Geçtiğimiz günlerde “Bir Dünya ‘Barış’ı” konserinde sahne alan isimlerden Barış Manço’ya yakın olanlardan birisi de sizdiniz. Konseri ben de izledim ve başta sizin güçlü vokaliniz olmak üzere bayıldım konsere… “Yüreğimdeki Barış Şarkıları” ve “Senfonik Konser” daha önceden albüm olarak yayınlanmıştı. Bu konserin de CD olarak basılma ihtimali var mı?
MELTEM: Umarım “Dünya’da Barış” projesi albümlenir, başta Eser Taşkıran’ın büyük emeği var…
TST: Peki Barış Manço gibi bir isimle çalışmak nasıl bir duyguydu ve ondan neler öğrendiniz?
MELTEM: Saçların güç olduğunu, tek evrensel gerçeğin sevgi olduğunu, çocukların tek miras olduğunu… Barış Manço’yu ilk kez kardeşlerimle Yeni Melek’teki bir konserde 7 yaşındayken izlemiştim. Yıllar sonra onunla çalışmak bir hayalin, hayalin kendisinden bile büyük bir şekilde gerçekleşmesidir…
GURUP EGOIST UGUR DEMIR 10-07-08TST: 90’lı yıllarda Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Deniz Özbey, Umay Umay, Ayşe gibi ismlerle “Rock müzikte kadınlar da var” dercesine öncü olan bayan rockçılardan birisi olmuştunuz. Peki gerek 90’lı yıllarda çıkan isimlerden olsun, gerekse 2000’li yıllarda sizi izleyenlerden olsun; kendinize tarz olarak en çok kimi yakın görüyorsunuz?
MELTEM: Kadın müzisyenler ve kadın müzik emekçileri her zaman benim için hep daha özeldir. Birbirlerinin başarılarını baltalamadıkları sürece elbette… İlk Egoist albümümüz çıkması gereken zamandan 6 ay sonra raflardaki yerini almıştı, bir çok videomuz ben yurt dışında onlarla ödüller alırken TV’de yerli müzik kanallarında sebepsiz ya da sudan sebeplerle yayınlanmamıştı. İşte ben böyle olmamak için insanları eğitmeye başladım. Çünkü kendi ışığına güvenen başkasının ışığından korkmaz…
TST: “Egoist” şarkısının sözlerini annenizin yazdığı biliniyor. Peki şarkıdan dolayı mı grubun ismi belirlenmişti? Yoksa grubun adı Egoist olduğu için mi şarkı yazılmıştı?
MELTEM: Şarkıdan dolayı “Egoist” oldu grubun adı… Öyle etkileyici bir şarkıydı ki, diğer isimleri gölgede bıraktı…

61090261_1476795149128610_6922094337358561280_n
TST: “Atölye’M” adında bir atölye kurdunuz. Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz bu atölyede?
MELTEM: Uzun yıllardır kendimi şarkı söylemenin yanında bu işi öğretmeye adadım. MSM Modern Müzik Akademisi Pop Müzik Okulu, Nazım Hikmet Akademisi derken bana en yakışanın kendi eğitim hanemi açmak olduğunda karar kıldım. Atölye’M’de her yaştan, her sosyal statüden müziğe aşık insanları yetiştiriyorum kıymetli hocalarımla… Konserler, albüm çalışmaları, stüdyo çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri… Öyle dolu ki nefes alacak vaktimiz olmuyor!

meltem-taskiran-ile-yillar-sonra-yeniden-1-768x405
TST: “Mavi Boncuk” ile pop müziğe de göz kırpmıştınız ve başarılı bir örnek vermiştiniz. Sahnede rock’ın yanı sıra jazz’a da göz kırptığınız biliniyor. Türkü söylediğiniz de oldu. Rapstar yarışmasında da rap yapmıştınız. Tarz olarak diğer müzik türlerine önyargılı dinleyicilerle ilgili ne düşünüyorsunuz?
MELTEM: Müzisyen her tip müzikte kendini inşa eder. Müziğin türleri arasında ayırım yapan bazılarını sanat, bazılarını boş gören kitlelerle hep karşı karşıya kalsam da, öyle güçlüyüm ki bu mesnetsiz tavırlara aldırış bile etmiyorum.
TST: Peki dinlediğiniz isimler de tarz olarak böyle çeşitlilik gösteriyor mu? Kısacası dinlediğiniz isimler kimler?
MELTEM: Lady Gaga, Deep Purple, Iron Maiden, Sting, Paula Cole, Arisa, Adele…
TST: Bu harika röportaj için çok teşekkürler…
MELTEM: Rica ederim, zevkti…

NOT: Bu röportaj 27.03.2019 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Roportaj/meltem-task-ran-muejdeledi.html adresi için yapılmıştır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanımı yasaktır.


Article Categories:
Röportajlar
Likes:
1

Leave a Comment