banner
banner

Michael Jackson Arşivim (1988 – 2011)

1988 – ŞUBAT 2011 ARASI TOPLADIĞIM MICHAEL JACKSON ARŞİVİM

Aslında 1987 yılında Michael Jackson’ı dinlemeye başladığım halde Michael Jackson koleksiyonu yapmaya 1991 yılında başlamıştım. Fakat ilk satın aldığım Michael Jackson ürünü 1988 yılında İzmir ya da Aydın’da bulduğum Bad turnesi kartpostalı olduğu için bu merakımın 80’li yıllara kadar dayandığı söylenebilir. 2000’li yılların başlarında madde madde bu arşivimi word dosyası olarak not etmeye başlamıştım. 2011 itibariyle yaklaşık 140 maddeye ulaşan Michael Jackson arşivimi artık yazmayı bırakıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki? Neden? Çünkü Michael Jackson’ın 2009’daki acı ölümüyle beraber Michael Jackson ürünleri de fazlalaştı. Bu yüzden Mart 2011’den itibaren MJ koleksiyonuma eklenen yeni ürünleri artık bu listeye yazmayacağım. Sadece “Michael Jackson Arşivim” adlı albümüme fotoğraflarını çekip koyacağım. Artık zaten MJ arşivim o kadar çok fazlalaştı ki, işin içinden çıkamaz oldum. Fakat yıllarca uğraştığım bu listeyi de yabana atmak istemedim ve web siteme koymaya karar verdim. İlk önce bu arşivimin klibi bile olduğunu ve Facebook’taki “Michael Jackson Collectors” gruplarında takipçileri olduğunu söylemek istiyorum. İşte 2010 başlarında yaptığım o klip:

TST’s Michael Jackson Archive / Turgay’ın MJ Arşivi (Why, Dear Michael): I am a Michael Jackson fan, since 1987. My first Michael Jackson product was a Michael Jackson Bad Tour card which I bought in 1988. I’ve started to collect other MJ prodcucts in 1991 without stopping and now my archive is like that by the date 02.03.2010. In fact in 2004, I made a video for my MJ archive with using “Music And Me” but after 6 years my archive became bigger and I’ve decided to make a new video in 2009. I waited for “This is it” to show its CD, DVD, bluray in this video and now it’s 2010 and I had to use two songs: “Why?” and “Dear Michael”, because the record was longer… I will continue to collect Michael Jackson products but you will able to see them in my future normal videos. 728 people watched this video at DailyMotion between 02-03-2010 and 18-03-2013.

 

Tabii ki 2010’dan sonra da arşivim son hızla büyümeye devam etti. Tabii ki bir klip çıkacak kadar çok olmasını beklemek istemedim. Çünkü yukarıdaki klibin devamını yapabilmek için yıllar beklemek gerekirdi. Ben de “TST Megamix 4″ten itibaren yeni görüntüleri “TST Megamix”lerde kullanmaya devam etme kararı aldım. “TST Megamix” sayfası için buraya tıklayabilirsiniz! Örneğin, “TST Megamix 4” klibinin 02:05 – 04:40 dakikaları; “TST Megamix 5” klibinin 08:25 – 10:00 dakikaları; “TST Megamix 6” klibinin 04:33 – 05:45 dakikaları; “TST Megamix 8” klibinin 03:07 – 05:02 dakikaları arasındaki görüntülerdeki materyaller bu sayfadaki videoda da, dipnot olarak bahsettiğim kliplerde de yok… Neyse, işte Şubat 2011’e kadarki Michael Jackson koleksiyonumun listesi:

1- Michael’ın tüm solo albümleri (Thriller, Off The Wall, HIStory Begins, HIStory Continues, Invincible, Motown’s Greatest Hits, Dangerous, Bad kaset; Bad, Dangerous, HIStory Begins, HIStory Continues, Blood on the Dance Floor-HIStory in the mix, Invincible, Thriller Special Edition, Off The Wall Special Edition, Ben, Music&Me, Forever Michael, Number Ones, Classic Michael Jackson-The Universal Masters Collection, The Essential Michael Jackson Part 1, The Essential Michael Jackson Part 2, Farewell My Summer Love, The Best Of Michael Jackson, Greatest Hits-HIStory Volume 1, Got To Be There, Dangerous Special Edition, King Of Pop – The Turkish Collection, King OF Pop – The Austrian Limited Edition, King Of Pop – Deluxe UK Edition, The Collection, This is it, The Motown Years, The Remix Suite, Michael CD; Thriller, Happy Greatest Hits, Super Hits, Gala, Farewell My Summer Love 1984, The Wiz ise plak)
2- Gazetelerden, dergilerden kesip dosyaladığım bir yığın haber, çıkartma, kapak ve poster (90’ların başından beri biriktiriyorum ama seksenlerden de bir iki şey var)
3- Single CD’leri (HIStory/Ghosts, You Rock My World, Earth Song, Blood On The Dance Floor, You Are Not Alone, Scream/Childhood, Cheater ve Stranger In Moscow – son iki tanesi hariç hepsi orijinal CD)
4- Single plaklar (Stranger In Moscow-Hani’s Remixes, In The Closet, Black or White, Beat It, Dirty Diana, Wanna Be Startin’ Somethin’, I Just Can’t Stop Loving You, Torture, Farewell My Summer Love)
5- HIStory on film Volume 1-2 (2 tane DVD, 2 tane video kaset ve 3 tane VCD)
6- Ahmet Asaf’ın hazırladığı, 96 sayfalık, 1997 basımı Stüdyo İmge Michael Jackson kitabı
7- Pınar Yılmazer’in ilk olarak 1992 yılında basılan, 139 sayfalık “Michael’a sevgilerimle/Yalnız Değilim Artık” adlı kitabı
8- Jackson Music&Entertainment Dec/Jan’97 sayısı
9- Mystery drink kutusu ve dergisi
10- Walkman dergisinin Berrin Tablacıoğlu ve Yeşim H. Koç tarafından hazırlanan 1993 basımı, 80 sayfalık Michael Jackson kitapçığı
11- 80’lerdeki Madame Tassuand’s mumyasının orijinal bir fotoğrafı
12- 80’ler, 90’lar ve 2000’lerden kalma kartpostallar
13- Televizyonlardan 90’larda çektiğim haber&klip gibi şeylerin olduğu üç tane VHS kaset ve 3 VCD (Moonwalker ve benim eski danslarım da var)
14- Ghosts film VCD
15- Çok güzel, orijinal bir 1998 takvimi (büyük boy)
16- Birkaç tanesi birden fazla olan bazı The Jackson Five albümleri (1965’te ilk sahneye çıkışlarının kaydı da dahil olmak üzere 24 şarkılık ilk CD’leri, çift CD’lik Anthology, Classic Jackson 5-The Universal Masters Collection, çift CD’lik The Very Best Of The Jacksons, Great Songs And Performances That Inspired The Motown 25th Anniversary T.V. Special, Dancing Machine, Moving Violation, Destiny, Christmas Album, The Best Of Michael Jackson/Jackson 5ive-The Motown Years, Maybe Tomorrow, Skywriter, Third Album, Experience, Goin’ Places, The Jacksons, Triumph, Original Album Classics)
17- MP3’leri (remix, demo, duet, unreleased, live, cover-guests, Jacksons, instrumental, a capella vs.), çeşitli görüntüleri/röportaj, klip, live, çekim arkası, TV görüntüleri, Michael Jackson’s Mind, v.s. (mpeg, rar, Real Player, avi, Windows Media, AVSEQ DAT, Divx, flv, vs.), fotoğrafları, animasyonları, şarkı sözleri, oyunları, ekran koruyucuları, desktop theme’leri, midileri, benim yaptığım klipler ve bunların çekildiği bir 38 CD ya da DVD ve bir sürü kaset (Utku Kutlu, Bekir Doğan, Caner Emre, Michael Jackson’ın Türkiye’deki görüntülerini paylaştığı birkaç kişi olarak beni seçen Engin Deniz Özgen, Japonya’da Michael Jackson’la bir partide tanışma şansına erişen ve o V.I.P. partide yaşananların kamera görüntüleri ve fotoğraflarını bana hediye eden Pınar Çamlıbel ve arşivimi genişletmeme belki de en çok yardımcı olan Halil Karabacak’a katkıları için teşekkürler)
18- Bucureşti Konseri (Star’dan Betamax’a çekmiştim küçükken, ayrıca her ne kadar “The Ultimate Collection” içeriğinde olsa da, sırf kabı değişik diye aldığım orijinal “Live in Bucharest: The Dangerous Tour” DVD’si ve Dangerous Bükreş Konseri’nin henüz DVD’si çıkmamışken Halil’den çektiğim 2 VCD’si de var. Kısacası bu konserin hem betamax’ı, hem VCD’leri, hem de orijinal DVD’si var)
19- Web sitem ( http://www.tst.gen.tr )
20- Orijinal Blood On The Dance Floor albüm afişi
21- HIStory heykeli ve logosu baskılı orijinal sweat-shirt (1996)
22- Michael’ın konuk sanatçı olarak yer aldığı bazı albümler: Music Of The Millennium, Full Moon (Brandy), Love’s Alright (Eddie Murphy), Cine 5 The All Time Greatest Movie Songs, To The Extreme (Vanilla Ice), We Are The World (USA For Africa-hem kaset, hem plak, hem çift DVD), Dance Dance Dance Blam 82 – 2, Voices From The FIFA World Cup 2006 Germany, Good Girl Gone Bad Deluxe Edition Featuring Dance Remixes (Rihanna), Music Gala Of The Year, Platinum, Feel Good 80s, Gala Disco Mix 1984, Gala Disco Mix Summer, Home Party, The 80’s Greatest Hits, The Best Of World Cup, Grammy Nominees 2002, Psycho Disco(Psikolog DJ Cenk Erdem)
23- Moonwalker filmi (2 VCD, 1 DVD ve ayrıca içinde başka görüntülerin de olduğu Making Of Moonwalker DVD’si)
24- Dans kabiliyetim ve 1996 yılından beri dans ettiğim kendi kliplerim 🙂
25- Dangerous: The Short Films DVD
26- Leave Me Alone Rozeti
27- Number Ones DVD
28- Tayfun Özçelik’in 1984 basımı, 167 sayfalık, İmge tarafından basılan Michael Jackson adlı kitabı
29- MICHAEL JACKSON INTERVIEWS adlı bir belgesel CD’si (Living With Michael Jackson, Private Home Movies, The Footage You Were Never Meant to See, vs.)
30- HIStory Turnesi VCD’leri ve DVD’leri (Auckland, Munich, Seul, Kuala, Bükreş, Sydney, Copenhaghen, Helsinki – Ayrıca bir tanesinde Bad turnesinin Japonya ayağından görüntüler de var)
31- Captain EO filmi (Bu CD’de tekerlikli sandalyede söylediği Remember The Time performansı da var)
32- Sanıyorum MjTurkFan buluşmalarının birinde izlenilen, içinde live performanslarının olduğu bir CD (Giriş, 30. yıl You Rock My World, Dangerous, Heartbreak Hotel, Another Part Of Me, Black or White, Various, The Way You Make Me Feel, Xscape, Karma, Jam, Human Nature, 30. yıl I Want You Back)
33- “EXTRA” adı verilen, içinde Bad ve Dangerous turnelerinden görüntüler olan bir CD (Remember The Time, Bad, Jam-Dublin/Ireland, Heartbreak Hotel&Another Part Of Me-Madison Square Garden, Jam, Jam-Bükreş, Bad-Munich, MTV-HIStory hakkında röportaj, Rock With You, Wanna Be Startin’ Somethin’)
34- Sadece Michael Jackson hakkında olmasa da içinde Michael Jackson’a özel yer ayrılan bazı kitaplar – Büyük Larousse, 60’lar Hikaye 70’ler Terane 80’ler Şahane (Muharrem Kaşıtoğlu), gettyimages 1970’ler – 1980’ler – 1990’lar (Nick Yapp), Madonna (Christopher Andersen), Kızkardeşim Madonna (Christopher Ciccone), Madonna Songs (Boyut Yayın Grubu), Temel Britannica, Guinness Rekorlar Kitabı
35- “30th Anniversary Celebrities 2001”, yani Michael Jackson’ın “The Solo Years” adı verilen solo kariyerinin 30. yılını kutladığı konserin olduğu iki CD
36- Cover’larının yapıldığı veya sample alınan bazı albümler: Swingin’ To Michael Jackson (A Tribute), #1s (Mariah Carey), MTV Unplugged EP (Mariah Carey), Şifa Niyetine (UF-ER), Willennium (Will Smith), Confessions On a Dance Floor (Madonna), Please Hammer Don’t Hurt ‘Em (MC Hammer), Voice of Love (Diana Ross), Carry On (Chris Cornell), Biri Bizi Gözetliyor, The Ballads (Mariah Carey), E=MC² (Mariah Carey), Platinum (MC Hammer), Michael Jackson in Bossa, Greatest Hits (Mariah Carey), Jazz Chill (Berk & Virtual Band Present), Lost in the 80s (The Lost Fingers), Local Strangers (Dolapdere Big Gang), Art-ist (Dolapdere Big Gang), Michael’s Bossa Grooves
37- Bad Tour VCD’leri ve DVD’leri (Osaka, Yokohama, Brisbane)
38- Hollanda’dan ithal orijinal HIStory turnesi bayrağı (Mystery dergisinin kapağını dev bir bayrak yapmışlar)
39- Kendi hazırladığım Audio CD’ler (hareketli şarkılarının olduğu “Xscape”, slow şarkılarının olduğu “What More Can I Give”, rock ve rock tadında diğer sert şarkılarının bulunduğu “Privacy”, remixlerin bulunduğu” Streetwalker”)
40- Oprah Winfrey Interview 1993 (Bir tanesi düşük çözünürlüklü ve karlı, diğeri kaliteli olmak üzere 2 tane CD var. Halil Karabacak ve Ahmet Edip Taşoğlu’na teşekkürler)
41- Diane Sawyer’ın Lisa Marie Presley ve Michael Jackson ile yaptığı röportajın bulunduğu CD (ayrıca içinde What More Can I Give performansı da var)
42- MjTurkFan Hediye CD’leri (3 CD – Mirhan Karadeniz’e teşekkürler)
43- Legend Continues Documentary CD (Gökhan Muharremoğlu’na teşekkürler)
44- The One DVD
45- 60 Minutes röportajının ve The Simpons çizgi filminin olduğu bir CD
46- Smooth Criminal kostümündeki takım elbisenin bir benzeri
47- Göbeğine basınca “Black Or White”ın tamamı çalan, Black Or White kostümlü, Action-Man boyutunda, Barbie gibi saçları olan Michael Jackson oyuncağı ve kutusu (biri kutuda, biri dışarıda olmak üzere 2 tane var)
48- 47 numarasında bahsettiğim Michael Jackson bebeğinin kutusundan çıkarmadığım Beat It kostümü, Barbie reyonundan aldığım fötr şapkası, Bubbles adındaki şempanzesi ve arkasında takılabilecek Beat It şarkısının tableti
49- Kutusundan ve içeriğinden dolayı madde 1’den ayrı tuttuğum, içinde 4 orijinal audio CD (hitler, nadir bulunan şarkılar, yayınlanmamış şarkılar, demolar, yeni şarkılar var bu CD’lerde), bir kitap ve 1992 Bükreş konserinin DVD’si bulunan “The Ultimate Collection” paketi
50- Utku Kutlu’nun hazırladığı, iki DVD’den oluşan, içinde Michael Jackson’ın tüm solo şarkıları ve tüm DVD içerikleri bulunan, kutusu bile olan HIStory
51- Kendi hazırladığım, piyasada olmayan resmi ya da korsan kliplerinin, performanslarının bulunduğu, mutlaka her şarkının farklı olmasına özen gösterdiğim 10 VCD’lik Videology serisi
52- Dangerous Turnesinin Provası (2 VCD – Ahmet Edip Taşoğlu’na teşekkürler)
53- Janet Jackson&Michael Jackson/Full Video Clips/High Quality Videos/Super Collections 2004 adı verilen korsan CD (Hüseyin Karanfil’e teşekkürler)
54- J. Randy Taraborrelli tarafından kaleme alınan, içinde Michael Jackson’ın ayrıntılı biyografisi ve fotoğrafları olan “The Magic&The Madness” adındaki 2004 basımı 722 sayfalık, orijinal, İngilizce kitap(2010 basımı İngilizce ve “Büyülü ve Çılgınca Bir Yaşam” adıyla dilimize uyarlanan Türkçe versiyonu da var)
55- The Wiz DVD (Utku Kutlu’ya teşekkürler)
56- VH1 tarafından çekilen Michael Jackson’ın hayat hikayesinin canlandırıldığı “Man In The Mirror” adlı film (Ahmet Edip Taşoğlu’na teşekkürler)
57- İçinde South Park çizgi filmi ve Michael Jackson’s Face adlı belgesel bulunan bir CD
58- Ebru Hanoğlu tarafından İstanbul Üniversitesi’nde çekilen, başrollerinde Halil Karabacak, Turgay Suat Tarcan, Burak Altın’ın oynadığı, 2004 yapımı “Şöhret: Sonsuza Dek Yaşayacağım” adlı kısa film
60- 25 Mart 2005’te Dunia Bar’da gerçekleşen Michael Jackson&Madonna partisinde çekilen görüntüler (Burak Altın’a teşekkürler)
61- Blue Jean dergisi tarafından Nisan 2005’te verilen ve içinde Michael Jackson’ın The Ultimate Collection reklamı da bulunan Hit Files adlı CD
62- Michael Jackson’ın Jam klipinden bir görüntüsünün hoparlörler şeklindeki siluetinin kullanıldığı Ne Bu Çalan broşürleri ve kartpostalları (İhsan Yelkencioğlu’na teşekkürler)
63- Editörünün Kutlu Özmakinacı, yazarlarının Mirhan Karadeniz ve Turgay Suat Tarcan, görsel yönetmeninin Tunç Dindaş, sayfa tasarımcısının Barış Yanargil olduğu; Ertan Deniz, Ercan Bayraktar, Zeynep Okyay, Gökhan Muharremoğlu’nun da katkıda bulunduğu, Blue Jean tarafından Ocak 2005’te verilen Michael Jackson kitabı, posteri ve çıkartmaları (Yazarlarından biri ben olduğum için bu kadar ayrıntılı biliyorum emeği geçenleri)
64- Üzerindeki resimlerden anlaşıldığı kadarıyla Bad döneminden kalma, yıllar evvel kırtasiyeden alıp içine şarkı sözleri yazdığım Michael Jackson defteri
65- Üzerinde örnek olarak Bad CD’sinin resmini bastıkları için arşivime kattığım Beca marka 20 CD’lik Compact-Disc Box’ın kutusu
66- Kendi çizdiğim bazı Michael Jackson resimleri
67- Dizaynını kendi yaptığım, armalarını kendi seçtiğim Dangerous t-shirt’ü (2004 model)
68- Fötr şapkalar (bir tanesi hasır, bir tanesi gerçek ve kirli beyaz olduğu için Smooth Criminal’daki şapkasını andırıyor, bir tanesi de birçok performansında kullandığı gibi siyah ve gerçek, bir tanesi simli ve mavi yılbaşı şapkası, bir tanesi ise Justin Timberlake gibi yeni dönem şarkıcılarının giydiği gibi yeşil çizgili…)
69- Thriller albüm kapağında Michael’ın cebinde olan leopar desenli mendilin ve Billie Jean klipinde yere düşen mendilin benzerleri
70- Black Or White, The Way You Make Me Feel, Come Together, In The Closet, Man in The Mirror kostümlerinin benzerleri (maalesef aynısı olamıyor)
71- Michael Jackson’ın müziklerinin kullanıldığı veya Michael Jackson’dan bahsedilen bazı filmler (Three Kings, The Name Of The Game Madonna, 13 Going on 30, Back To The Future 2-3, American Pie 2, Breakin’ 2, Men in Black II, Katma Değer Şaban, Rush Hour 2, E.T.)
72- Single kasetler (Scream/Childhood, Blood On The Dance Floor, Leave Me Alone) – LMA için Ayshe’ye teşekkürler
73- Ahmet Edip Taşoğlu tarafından 19.11.2005 MJ buluşması anısına hazırladığı ve gelenlere hediye ettiği özel bir DVD (Bu sayede VH1 Michael Jackson’s Childhood, Fabulous Life of Michael Jackson, VH1 MJ Fan Club Special, Rise&Fall of Michael Jackson, The Making of Super Bowl Halftime Show, Victory Tour Live in Dallas başta olmak üzere arşivimde olmayan birçok şeye sahip oldum)
74- Hüseyin Karanfil tarafından hazırlanan 3 CD’lik “MJHüseyin Özel Videolar” serisi (Billboard Awards 2002, Victory Tour Montage, Grammy Awards 1984, History Tour/Behind The Scene, Making of Ghosts, American Music Awards 1989, We Are The World’ün kaydedilişi, Grammy Awards 1986, Dangerous Diary, Ebony Jet Interview, Bill Bellamy Interview, MJ and Karen Faye başta olmak üzere bu seriden çok memnun kaldım)
75- Üzerinde Thriller zamanlarından kalma ünlü bir resminin bulunduğu ve nedense sanki 1990 yılında ölmüş gibi “1958-1990” yazan (herhalde t-shirt ilk olarak 1990 yılında basılmış olmalı) WASP marka bir t-shirt
76- Doğan kanallarının (Star, CNN Türk, Dream, Kanal D, v.s.) arşivlerindeki haber, ajans, konser görüntüleri (2 DVD)
77- Üzerinde “New Video Clips 2003 / www.cdmix.4t.com” yazan ve içinde İnternetten indirilmiş bazı Michael Jackson kliplerinin olduğu korsan bir VCD (Kapağı değişik olduğu için aldım)
78- Michael Jackson’ın kapak olduğu L’uomo Vogue dergisinin Ekim 2007 sayısı (Can Beşer’e bu özel sayıyı yurt dışından getirttiği için teşekkürler)
79- Kasım 2007’de yaptığım “TST Megamix 2” dans performansım ve Carousel’deki sergide Michael Jackson CD arşivimi sergilemem nedeniyle bana hediye edilen “Michael Jackson İstanbul’da” afişi(Teşekkürler Davut Baysal)
80- DVD’si olması sebebiyle 1 numaradan ayrı tuttuğum Thriller 25th Anniversary Edition seti (CD+DVD+kitapçık)
81- Yüxexes dergisi tarafından verilen 2008 Michael Jackson özel takvimi
82- Dream TV’de 2008’de yayınlanan “Michael Jackson Weekend” programlarının DVD’si
83- Michael Jackson and Friends Konser DVD’si (1999 – Caner Emre’ye teşekkürler)
84- Michael Jackson Number One TV Weekend 2009 (Tanju Gül’e teşekkürler)
85- Yolda, işte, tatilde dinlemek için dünyada sayılı üretilen Michael Jackson i-pod’larından esinlenerek hazırladığım, sürekli çantamda taşıdığım ve içinde sadece Michael Jackson’ın tüm solo albümlerinin ve derlemelerinin bulunduğu Sony marka MP3 Player (başka şarkıcı yok, diğer müzisyenler için ayrı MP3 Player var)
86- “Sound Wave’de Michael Jackson” adını koyduğum ama içinde birçok video ve müzik dosyasının yer aldığı bir DVD
87- Michael Jackson’ın ölümünden sonra kapak olduğu ve madde 2’ye eklemek yerine dergi olarak sakladığım dergiler (Time Special Commemorative Edition, 5 farklı kapaklı Bravo + 24 Seiten Special, Newsweek İngiltere, Newsweek Türkiye, Der Spiegel, Uykusuz, Yüxexes, NME Tribute Special, 3 farklı kapaklı Hello! Special Tribute Issue, 5 farklı kapaklı Paris Match, Point De Vue, Kültür Sanat Haritası, Voici, 2 farklı kapaklı Vanity Fair, Q, Roll, 3 farklı kapaklı OK!, Das News, 2 farklı kapaklı Gala, Blue Jean, Now-92 pace collectors edition, People, US Weekly, In Touch, Best, Sound, 2 farklı kapaklı Ebony, Rolling Stone, GQ, Architectural Digest, Hürriyet Pazar Keyfi, Stern, TV Magazin)
88- Michael Jackson’ın ölümünden sonra ajanslardan geçen görüntüler (26.06.2009 – DVD)
89- Disko Kralı’nın Michael Jackson Özel Programı’nın RTÜK Kaydı (içinde Taksim anma ve bazı haberler de var)
90- CNN International’da Michael Jackson’ın öldüğü gün yapılan Larry King Özel Programı (DVD)
91- Star TV’nin Michael Jackson Türkiye üyeleri ile yaptığı röportajın ham halinin ve Doğan TV’nin haber merkezlerinde verilen haberlerin bulunduğu bir DVD
92- 07.07.2009 tarihinde Staples Center’da düzenlenen Michael Jackson’ı anma töreninin çeşitli versiyonlarının çekildiği 4 DVD (CNN International versiyonu, CNN Türk versiyonu, NTV versiyonu, APTN ajansından gelen logosuz, perforesiz ham versiyonu: Ayrıca içlerinde başta Bet Awards olmak üzere extralar da var)
93- Birkaç afiş (HIStory turnesinden kalma beyaz ceketli bir konser fotoğrafının dev afişi, 18.07.09 tarihinde düzenlenen bir Michael Jackson afişi)
94- Michael Jackson’ın ölümünden sonra aldığım 6 ayrı t-shirt (Black or White, You’ll Never Moonwalk Alone, 1989 civarı, I Have A Dream, Moonwalker, HIStory Tour, Bad Tour)
95- 4 Temmuz 2009 tarihinde CNN International kanalında yayınlanan “The Death of A Legend” adındaki özel Larry King Live programı ve “Inside Neverland”
96- Aslında Time, Bravo’nun eki, Ebony, Rolling Stone ya da Now! gibi içeriğini sadece Michael Jackson’a ayıran ama derginin adı düzenli olarak çıkan herhangi bir dergi ismi olmadığı için madde 87’den ayrı tuttuğum Amerika’da basılmış “Michael Jackson – Tribute to the King of Pop” adında bir dergi
97- The Story Of Michael Jackson 1958-2009 (DVD’nin içinde başka şeyler de var aslında)
98- Babası Joseph Jackson’ın katıldığı Larry King Live programının ve MjTurkFan üyelerinin 27 Haziran gecesi katıldığı Disko Kralı programının logosuz ve net halinin büyük bölümünün bulunduğu bir DVD
99- 2008 yılında yapılmış, üzerinde Michael Jackson karikatürünün bulunduğu topaç gibi iple oynanıp döndürülen yoyo adındaki bir oyuncak
100- Tıpkı madde 96 gibi madde 87 dışında tuttuğum, Daily Mirror’un fotoğraf arşivinden derlenen, ama adı Daily Mirror değil, “Michael Jackson – King Of Pop 1958-2009 – A Tribute To One Of The World’s Greatest Entertainers” olan, yazının az, resmin çok olduğu, dergi görünümlü Mirror Collection temalı bir Michael Jackson fotoğraf albümü
101- Hüseyin Karanfil’in bana hediye ettiği Bad armasını da diktirdiğim Madonna kot montum
102- Michael Jackson’ın kendisinin yazdığı “Dancing The Dream” kitabı
103- James Aldis tarafından kaleme alınan ve poster hediye eden “MICHAEL JACKSON: Legend, Hero, Icon – A Tribute To The King Of Pop” kitabı
104- Ian Halperin’in kaleme aldığı “The Final Years Of Michael Jackson – Unmasked” adlı asparagas haberleri de barındıran bir kitap
105- Her ne kadar sigara kullanmasam da 2 tane kılıflı Michael Jackson sigara tableti (Dangerous ve Jam)
106- Bir tane Michael Jackson ilaç kutusu (nane şekeri kutusu ya da küllük olarak da kullanılabilir aslında)
107- Rock’n Coke 2009’da Efes Pilsen standında kokteyl içtiğim için üzerimde Michael Jackson t-shirt’ü varken bana özel yaptıkları buzdolabı mıknatısı
108- Sabri Kaliç tarafından kaleme alınan “Popun Kralı Michael Jackson” adında bir kitap
109- Official All Time Top 40 List DVD (MTV Türkiye)
110- Thriller plak çantası
111- Devotion: An Unauthorized Tribute To Michael Jackson DVD
112- Inside The Michael Jackson Mansion DVD (içinde Save The World Awards 2009 da var)
113- 4 Eylül 2009’da gerçekleşen cenaze töreninin CNN International’da canlı yayınlanmış halinin ve o gün yapılan Michael Jackson özel yayınının DVD’si
114- Making Of Michael Jackson’s Thriller VCD (Önder Hakanoğlu’na teşekkürler)
115- 2009 MTV Video Music Awards / Michael Jackson Tribute DVD
116- Tıpkı madde 96 gibi madde 87 dışında tuttuğum içeriğini sadece Michael Jackson’a ayıran özel bir koleksiyon dergisi olan La Légende Par David l’Hermitte
117- Michael Heatley tarafından yazılan “Michael Jackson / 1958-2009 / Life of a Legend” kitabı
118- Uzun zamandır kopya CD ve DVD’lere tıpkı madde 17 gibi tek madde altında toplamak yerine ayrı ayrı maddeler yapıyordum. 16.11.2009 itibarıyla yine ayrı ayrı isimler vermeye devam edeceğim ama aynı madde altında devam edeceğim. Barbara Walters Röportajı, American Music Awards 2009, İstanbul’da Thriller Tribute, Afiş, The Jackson Family Honors Michael Jackson – Feb 22 1994, VH1 All Access isimleri verilen DVD ve CD’lerin içinde aslında başka görüntüler de var. Önder Hakanoğlu ve Ahmet Edip Taşoğlu da katkı yaptı.
119- Luke Crampton, Dafydd Rees ve Wellesley Marsh tarafından yazılan “Music Icons: Michael Jackson” adı verilen bir kitap
120- Michael Jackson’ın kendisi tarafından yazılan “Moon Walk” kitabı (hem Türkçe’si, hem de İngilizce’si var)
121- Rabbi Shmuley Boteach tarafından yazılan “A Tragic Icon Reveals His Soul in Intimate Conversation: The Michael Jackson Tapes” adlı kitap
122- İkisi küçük, biri dev olmak üzere el çiziminden basılan sticker’lar
123- The Jackson 5 peruğu… Yani disco dönemlerini çağrıştıran Afro-bonus peruğu…
124- This is it filmi (1 blu-ray, 2 VCD, 2 DVD)
125- Kız kardeşleri Janet Jackson, Rebbie Jackson ve La Toya Jackson’ın albümleri (Janet.Remixed, The Velvet Rope, Design Of A Decade 1986/1996, All For You, Rhythm Nation 1814, Damito Jo, Janet, Janet Jackson, Control, You’re Gonna Get Rocked, 20 Y.O., Ru Tuff Enuff, orijinal Janet Jackson imzalı That’s The Way Love Goes)
126- Parlak taşlarlarla Michael Jackson resmi oluşturulmuş siyah bir t-shirt (Teşekkürler Burçin Sakallı)
127- “Remember The King – Michael Jackson’s Final Tribute – A Collector’s Companion to ‘This is it’” adında New York Times’dan Mark Bego’nun yazdığı özel bir MJ dergisi
128- Michael Jackson’a yazılmış olan şarkıların bulunduğu birkaç albüm: Reality Killed The Video Star (Robbie Williams), Pop (U2), In And Out Of Consciousness – Greatest 1990-2010 (Robbie Williams)
129- Moonwalker buzdolabı mıknatısı (iki farklı boyutu var magnetin)
130- 3 tane Michael Jackson resimli dolar cinsinden para (Furkan Mesce’ye teşekkürler)
131- 1994 yılında 13 yaşımdayken yaptığım, fakat 2010 yılına kadar kayıp olan, sonra tesadüfen bulunan, kumaş boyasıyla Pınar Yılmazer’in kitabının kapağına baka baka yaptığım Michael Jackson örtüsü
132- HIStory turnesi, Jam, Smooth Criminal, Grammy Awards kostümlü 4 Michael Jackson biblosu (Ahmet Edip Taşoğlu’na teşekkürler)
133- Ablamın Didim’den bana yaptırdığı, üzerinde Michael Jackson yazan bileklik
134- Michael Jackson’ın da konuk sanatçı olduğu James Brown’ın 1983 konseri (dayıma teşekkürler)
135- 3 DVD’li, üç boyutlu kapaklı, kitapçıklı Vision DVD seti
136- 2010 yılında yayınlanan “Michael” albümünün orijinal, resmi, dev billboard poster afişi
137- Theresa Anne Jordan önderliğinde yazılan, tüm dünyada satışa sunulan, benim ve diğer bazı MjTurkLover üyelerinin mesajlarının ve Fıstık’ın fotoğrafının yayınlandığı “Dear Michael, With Love” adındaki 226 sayfalık uluslar arası fan kitabı
138- 17 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen “Michael” albümünün lansman partisinin orijinal ilan afişi
139- Michael Jackson’ın ağabeyi ve efsanevi grup The Jackson 5 üyesi Jermaine Jackson ile 2011’de çektirdiğim fotoğrafın büyük basılmış ve çerçevelenmiş hali ve yine Jermaine’nin aynı gün benim için çizdiği imzası

NOT: Her ne kadar 2011’deki bu yazımda arşivlerin devamını TST Megamix’lerde devam edeceğimi duyursam da ve hatta sadece TST Megamix’lere özel o kliplerde yer alan arşiv görüntülerim olmasına rağmen yine de klip yapacak kadar materyaller toplamaya devam ettim. Örneğin #Bad25 sayfasındaki “Song Groove”, “Price Of Fame”; #Michael albümündeki “Keep Your Head Up”, “Breaking News”, “(I Can’t Make It) Another Day” başlıklı kliplerim tamamen bu sayfada ve “Why, Dear Michael” klibinde yer almayan diğer materyallerden oluşuyor. Ayrıca Novada AVM’deki Michael Jackson Sergisi’nde yalnızca benim arşivim sergilenmişti. Ayrıntılı bilgiyi #Novada yaTabii ki henüz kliplenmemiş olanlar da var. Devamını çok mu merak ettiniz? Merak etmeyin, artık bunun için görsel bir albüm var. İşte arşivimin fotoğraflarına ulaşabileceğiniz link:

©2011 TST Interactive Company


 


Article Categories:
Müzik
Likes:
1

Leave a Comment