banner
banner

Ne golmüş be…

fft2_mf452177Bazılarınızın bildiği gibi CNN Türk’ün spor servisinde çalışıyorum. Bizim Doğan TV Center’ın spor servisi havuz sistemiyle çalıştığı için her Şampiyonlar Ligi gecesi Star’a maç özeti yaparız. Hatta ben D Spor ve BJK TV’deyken de gerek özet kurgusu, gerek reji takibi olsun mutlaka bir katkı yapardım. Programlarının çevirisini, montajını bile yapmaktayım. Fakat 3 yıldır Şampiyonlar Ligi ekibinde olduğum halde hiçbir özetim dün geceki yaptığım özet kadar ses getirmedi. Şu ana kadar yaptığım bazı haberler, Bank Asya – UEFA Avrupa Ligi özetlerim bile internet sitelerinde yayınlanmıştır, YouTube’a düşmüştür, fakat herhalde en çok yayınlanan ve tıklanma rekoru kıran özetim dün gece yaptığım “Standard Liege – Az Alkmaar” özetim olmuştur. Her yerde görüyorum. Facebook’ta bile paylaşılıyor.
Tabii ki bunun nedeni lejyonerimiz Sinan Bolat’ın kaleci olduğu halde Hakan Şükür’e bile taş çıkartacak şekilde rakip kaleye attığı kafa golü… Ülkemizde, Sinan’ın Türk olduğu için bu gole ilgi gösterildiğini düşünenler olabilir, fakat yurt dışında da kalecinin kaleciye gol attığı nadir olaylardan biri yaşandığı için bu gole ve Sinan Bolat’a ilgi gösteriliyor. Üstelik bunu son dakikada yapıyor. Hatta takımının Avrupa Ligleri’nden elenmek yerine UEFA Avrupa Ligi’ne geçmesini sağlıyor. Sinan Bolat’ın takım arkadaşlarının gol atamamasından dolayı canına tak edip kendini öbür kalenin önüne atması bana A Milli Takımımızın Euro 2008 macerasında Tuncay Şanlı’nın Volkan Demirel’in eldivenlerini giyip kaleye geçmesini hatırlattı.
Şimdi ise özeti yaparken neler yaşadığımı anlatayım. Öncelikle biz özetleri maç oynarken yapmak durumundayız. Bazen özet yaptığımız maçın down, yani uydu kaydını reji görmediği zaman tıpkı dün gece yaşadığım gibi gol oldukça rejiye gol görüntüsünü gönderme durumunda kalabiliyoruz. Hasan Gençoğlu’nun yönettiği “Standard Liege – Az Alkmaar” maçını ESPN spikeri Aykut Aydın anlatacaktı, ben de özetini yapacaktım. Herhangi bir özet yapmadan evvel veya özeti montajlama esnasında maçın nasıl biteceğiyle ilgili tahminde bulunurum ve çoğunlukla tahmin ettiğim gibi biter. Fakat çok fazla kişiye söylersem olmuyor ama içimden “Bu maç üst bitecek”, “Şu maç alt bitecek”, “bu maçta fazla pozisyon olmayacak”, “o maçta şu takım kazanacak”, “Şimdi son dakika gol olabilir” gibi şeyler düşündüğümde %90 o olay gerçekleşiyor. Samimi söylüyorum, bu maçın özetini yaparken de maçın ortalarında “Acaba kaleci kaleciye gol atsa ne olurdu? Üstelik bunu lejyonerimiz Sinan Bolat yapsa Türkiye’de olay olurdu herhalde” diye düşünmüştüm ama aklen olmasına ihtimal bile vermediğim ama kalben hissettiğim bu olay çalışırken gözümün önünde oldu. Daha önceden kafamda olayı senaryolaştırdığım için de diğerleri kadar şaşırmadım. Yine de ilginç geldi tabii ki… Fakat daha maç başlamadan evvel statta Queen’in unutulmaz şarkısı “We Will Rock You” çalarken maç kapağını kurgu dosyasına koyarken bile tarihi bir özet yapmak üzere olduğumu hissetmiştim. Maçta da o kadar çok pozisyon oldu ki 5 dakika yapmak zorunda olduğum özeti 6.30 dakika yapıvermişim. Özete koymadığım pozisyonlar da o kadar çok vardı ki rahatlıkla 15 dakikalık özet bile çıkartabilirdim. Herkes de iddaa oynamıştı, ben özet yaparken pozisyon gördükçe başıma üşüşüyorlardı. Sürekli pozisyon şeklinde geçti maç ama son sözü Sinan Bolat söyledi. Zaten özetimin başrolünde de o vardı. Rakibin golünü yiyen de oydu, birçok pozisyon kurtaran da oydu, takımının golünü atan da oydu. Hatıra olarak eve götürdüğüm nadir özetlerimden biri oldu bu yüzden…
Artık Sinan Bolat’ın yıldızı parladı. Herkes ondan söz ediyor. “Zaten bu olayı ancak bir Türk yapar” diye takılanlar bile onu takdir ediyorlar. Artık A Milli Takım’ın kadrosuna da gireceğini düşünüyorum. Öte yandan Sinan Bolat övgü alırken, İngiltere’de oynanan Farsley Celtic ve Telford arasındaki karşılamada Polonyalı kaleci Skiba, kendi kalesine gol atarak tepki toplamış. Gerçekten futbolda böyle ilginç olaylar oluyor bazen…

TURGAY SUAT TARCAN

Yukarıda okuduğunuz makale yazarımız Turgay Suat Tarcan’ın yalnızca www.sporturco.com ‘a özel olarak yazmış olduğu köşe yazısıdır. Kesinlikle hiç bir kaynaktan alıntı değildir.
By Turgay Suat Tarcan • Ara 10th, 2009 • Category: Futbol, Sampiyonlar Ligi, Turgay Suat Tarcan, Yazarlar

 


Article Categories:
Spor
Likes:
0

Leave a Comment