banner
banner

Önce Kalite…

MAYIS 2001, BLUE JEAN, FORUM, “Türk sanatçılar yurt dışına açılabilecek mi? Uluslararası anlamda başarılı olmak için ne yapmalılar?” konusundaki makalem

Uluslararası anlamda başarı her Türk sanatçının hayalidir. “Bana Türkiye yetiyor” diyen biri tamamen yalan söylüyordur. Yurt dışı macerasını Ajda Pekkan, Pınar Aylin, Aylin Livaneli, Barış Manço, Sezen Aksu, Tarkan, Yonca Evcimik, Sertab Erener, Serdar Ortaç, İzel, Mustafa Sandal, Tuğçe San, Cemali, Deniz Arcak gibi birçok sanatçımız denemiştir. Tabi bazıları unutulmuş, gitmiştir liste başarıları olmasına rağmen.

Türkiye’yi şu an fazla geniş bir alanda olmasa da Tarkan ve Sertab Erener iyi temsil ediyor. Barış Manço ve Sezen Aksu da biliniyor, hatta şarkıları başka dillere çevriliyor. Bundan sonra Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Aslı gibi kaliteli sanatçılar da bu furyaya katılacak. Neden Latin Furyası gibi Türk Furyası çıkmasın?

Peki neden Türk müziği kaplumbağa gibi ve bunun için ne yapmalı? Öncelikle sanatçılar Türkiye’deki plak şirketlerinden tamamen kopmalılar. Başka yere bağlı olmadan uluslararası anlamda büyük bir şirkete kendilerini teslim edip, sıfırdan başlamalılar. Eski albümlerinin bir best of’unu değil, yeni şeyler çıkarmalılar. Dil olarak İngilizce’yi seçmeliler. Başka dille çıkan ama başarılı olmuş biri olarak Ricky Martin’i örnek verenler, artık onun bile İngilizce albüm yaptığını fark etmeliler. Ayrıca ses de yeterli değil, sahne performansları da olması gerekir. Yoksa sadece dünya müziğini merak edenlerin satın aldığı kişiler olarak kalırlar. Bir de müziğin ticari ama kaliteli olması gerekir.

YAYINLANDIĞI

Dergi: Blue Jean

Bölüm: Forum

Sayı: Mayıs 2001

Başlık: Önce Kalite

İsim: TST

 

 


Article Categories:
Medyada TST · Müzik
Likes:
0

Leave a Comment