banner
banner

Orhan Kemal – 72. Koğuş Kitap Özeti (Ortaokul)

I went to school between 1987 and 2005. I’ve archived some of my homeworks, presentations, term papers, etc. especially my university researchs which are very important explorations to me. Many of my university works are in English, because my lessons were in English, but there are also some papers in Turkish and French. I wanted to share them with you, because I wanted people to search the information from Google to reach my articles and maybe students can use them for their homeworks. Of course, if they give my link www.tst.gen.tr at bibliography like I did when I use information from other sites, I will be very happy. I don’t just want students to read them. Searchers who don’t go to school or university can read my homeworks, too. Here is the first one…

Benim adım Turgay Suat Tarcan, sınıfım 8-A ve numaram 848’dir. İşte karşınızda Türkçe kitap özetim, yani 72. Koğuş! (1996)

Yazarın Adı: Orhan Kemal
Yapım Yılı: 1953-1958 İstanbul
Kitabın Adı: 72. Koğuş (Karaca Ofset Basımevi)
Kişileri: Ahmet Kaptan, Berbat Sölezli Ağa, Gardiyan, annesi (Ahmet Kaptan’ın), Hilmi Ağa
Beğendiğim Davranış: Annesinin Ahmet Kaptan’a sıkışık halinde para yollaması
Beğendiğim Kişi: Ahmet Kaptan
Sayfa Sayısı: 108 (Cem Yayınevi)
Eleştiri: Güzel bir kitap ama o kadar da iyi değil… Mesela 1. bölümün başında tavla oynamaları oluyor ama ne olduğunu, kimin kim olduğunu ilerki bölümlerde anlıyoruz.
Fiyatı: 1971’de 7,5 liraymış ama şimdikini bilmiyorum.

ÖZET

Ahmet Kaptan adında bir mahkuma köyden annesi tarafından 150 lira para gönderilir. Ahmet buna çok sevinir. Çünkü o zamanlar bu para hapiste çok büyük bir miktar olarak görülmekteydi. Bir anda Ahmet Kaptan koğuşta çok değer görmeye başlar, sevilir ve sayılır. Koğuştakilerin çoğu bu parayı değerlendirmenin en iyi ve en güzel yolunun kumar olduğunu söylerler. Ahmet Kaptan koğuşta en geçerli söze sahip olan Berbat Sölezli Ağa’nın koğuşuna kumar oynamaya gider. Kısa zamanda ikisi de çok para kazanırlar. Berbat koğuşu değiştirir. Hilmi Ağa’nın koğuşuna geçer. Fakat Ahmet Kaptan kısa zamanda hapishanenin en kötü koğuşu diye bilinen koğuşu düzeltir. En güzel koğuşlardan biri haline getirir. Herkesin üstünde yattığı kireç torbalarını kaldırıp yerine pamuk yataklar aldırtır. Fakat bir gardiyanın oyununa gelerek herşeyini yitirir. Kısa zamanda koğuş eski halini alır. Kaptan oyuna geldiği için bunalım geçirir. “Haksızlığa” uğramıştır. Kışın soğuk bastırınca koğuş çok soğuk olur. Birçok mahkum ölür. Ertesi kış da Ahmet Kaptan soğuktan donarak ölür. Kitabın arkasında “Cem Yayınevi, Orhan Kemal’in en iyi eserleri arasında yer alan [72. Koğuş]un altıncı baskısını sunar. Eserin altı baskı yapması gördüğü büyük ve haklı ilgiyi açıkça göstermektedir.” diye yazıyor. Acaba 1996’da kaçıncı baskısında?

HARİKA ATASAYAR’IN YORUMU: Kendi görüş ve yorumlarına yer vermelisin. Tükenmez kalem kullanmamalısınız, çünkü tükenmez kalem yazıyı bozar, yazım hatalarına neden olur.

 

BahamasTST

 


Article Categories:
Ödevler
Likes:
0

Leave a Comment