banner
banner

Pentagram’dan 30. Yıla Özel Akustik Albüm

pentagram-dan-30-yila-ozel-akustik-album-253162-5

Herkese merhaba;

2017 yılı itibariyle harika bir albümle karşı karşıyayız. Sadece bu yılın değil, Türkçe Rock Müziği tarihinin en önemli albümlerinden birisi bu yıl çıktı… Türk metal camiasının belki de en büyük grubu Pentagram, 30. yıl dönümlerini kutlamak için “Akustik” adında bir best of çıkardı. Pentagram sadece Türkiye’de değil; Mezarkabul adıyla tüm dünyada tanınan bir grup…

Geçtiğimiz günlerde ben de bu albüme kayıtsız kalamayıp satın aldım. 10 Mart günü ofiste bir müzik kanalı açıktı. Albümden ilk olarak o kanaldan gördüğüm “Sonsuz” klibi ile haberim oldu. Hakan Utangaç’lı, Ogün Sanlısoy’lu, Murat İlkan’lı, Demir Demirkan’lı, vs. efsane all-star kadroyla çektikleri klibi gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Ertesi günü CD’ye göz atmak için D&R’a gittim. En sevdiğim Pentagram şarkısı “Anatolia” şarkısının yanında “feat. Şebnem Ferah” yazısını görünce hiç düşünmeden CD’yi alıp kasaya gittim. Düşünsenize bir; beni en çok etkileyen Pentagram şarkısını belki de en sevdiğim Türk şarkıcı Şebnem Ferah söylüyor! Tabii ki her zamanki gibi harika söylüyor. Şebo ile zevklerimiz çok benziyor zaten. Örneğin Mavi Sakal’ın en çok sevdiğim şarkısı “İki Yol”dur. Yıllar evvel Karapaks olarak gruptan ayrılıp yeni grup kuran Cevdet Tosyalı’lı ekip yine Pentagram gibi akustik “Greatest Hits” albümü çıkardıklarında “İki Yol”a Şebnem Ferah eşlik etmişti. Örnekler çoğaltılabilir. Sevdiğim Türkçe şarkıları Şebo’nun sesinden dinlemek tüylerimi diken diken ediyor, hoşuma gidiyor.

Neyse, albüme geri dönelim. Eski Pentagram üyeleri sırf bu albüm için gruba geri dönmüş. Düşünsenize bir; tüm Pentagram vokalistleri Gökalp Ergen, Ogün Sanlısoy ve Murat İlkan bu albümdeki şarkıları paylaşmışlar. Hatta “Sonsuz”un yanında bir de İngilizce “Give Me Something To Kill The Pain”de de düet (pardon trio) yapıyorlar. Hakan Utangaç, Tarkan Gözübüyük, Kerem Özyeğen, Cihan Barış ve artık Şebnem Ferah’ın grubunda çalışan Metin Türkcan ile Ozan Tügen de geri vokal yapıyorlar. Pentagram’dan ayrıldıktan sonra sağlam bir solo kariyer yapan Demir Demirkan’ın hiç vokallerde payı olmaması enteresan… Pentagram üyesi olmayan Şebnem Ferah bile şarkı söylerken onun 1 şarkı bile söylememesi bence büyük kayıp… Sadece gitarları çalmış tıpkı eski Pentagram günleri gibi… Demek ki orijinal görevlerine sadık kalmışlar. Yine de söylese güzel bir hatıra olurdu.

Kısacası bu albüm tüm müzikseverlerin arşivlerinde olması gereken tarihi bir çalışma… Cenk Ünnü, Cengiz Ercümer, Melisa Uzunarslan, Deniz Doğançay, Özer Arkun ve hatta İskender Paydaş gibi efsanevi müzisyenler bir araya gelmiş. Daha ne olsun?


Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Comments

Leave a Comment