banner
banner

Şebo ile ilgili sözler

DSC02840

 

BU SÖZLERİ ARŞİVİNDEN ÇIKARIP DERLEYEN: Turgay Suat Tarcan
ŞEBNEM FERAH’LA İLGİLİ BU SÖZLERİ İNTERNETE KAZANDIRAN SİTE: www.tst.gen.tr

 

KENAN DOĞULU: Sezen Aksu (O benim kraliçem), MFÖ, Mirkelam, Nil Karaibrahimgil, Hande Yener, Levent Yüksel, Sertab Erener, Deniz Seki, Özlem Tekin, Şebnem Ferah… Aslında bu liste biraz daha uzar ama çok değil maalesef… (“Türkçe Popta başarılı bulduğunuz isimler kimler?” sorusu üzerine… )

ZUCCHERO (İtalyan şarkıcı): Tarkan’ı hiç dinlemedim ama Şebnem Ferah’ın müziğini çok merak ediyorum. İstanbul’dan bir albümünü mutlaka alacağım.

MELİH KİBAR: Şebnem Ferah çok sevdiğim bir şarkıcı; sanatçı o kız… Özlem Tekin de öyle.

CAN DÜNDAR: Hele onlar… Hele onlar… Biri Teoman, diğeri Şebnem… Biri buğulu, sisli bir sesle yüreğimize sulusepken yağan bir “Yağmur”, öbürü haykırarak “Değirmenler”e karşı duran bir yitik savaşçı… İlk Mirkelam’ın “Bütün Çiçekler Su İster” yorumundan etkilenmiş Ortaçgil, sonra Şebnem Ferah’ın “Değirmenler”inden… (15 Temmuz 2000 günü ADA köşesindeki “Bülent Ortaçgil İçin Söylenmiş Bülent Ortaçgil Şarkıları” kritiğinden…)

ÇAĞLAN TEKİL (Blue Jean): Şebnem’in vokal tarzının bırakın Türkiye’dekileri; yurtdışındaki bir çok hemcinsinden çok daha güçlü olduğunu hemen farkedeceksiniz.

TEOMAN YAKUPOĞLU: Aslında düet yapılabilecek çok hoş bir şarkı var. Sorulu-cevaplı bir şarkı. İkisiyle de olabilir. (“Şebnem Ferah ve Özlem Tekin’le düet yapmayı düşünmediniz mi?” sorusu üzerine 24 Eylül 1997’de yayınlanan röpörtajında 2000 yılında “17” adlı albümünde yayınlanacak “İki Yabancı”nın ilk sinyallerini veriyor.) Albümde 10 şarkı var. Bir tanesi Şebnem Ferah’la düet gibi ve 11 dakika sürüyor. Neredeyse bir filmin müzikleri gibi… Şarkı sözü de çok uzun bir şiir veya kısa bir hikaye olarak algılanabilir. Aslında “İki Yabancı”nın ikinci ve son bölümü gibi de denebilir. (Sabah gazetesine Nisan 2004’te söylediği bu sözleri siteye yazdığımda şarkının adını bile bilmiyordum)

BÜLENT ORTAÇGİL: Türkiye’de üç kadın vokal tanıyorum; Sezen Aksu, Sertab Erener ve Şebnem Ferah…

DEMİR DEMİRKAN: Şebnem Ferah, Murat Ejder, Erhan Seçkin, Volkan Öktem… Sevginiz ve karşılıksız desteğiniz için teşekkürler. (İlk albümünün kapağının teşekkür bölümünden)

ÖZLEM TEKİN: En yakınlarım Ahu, Şebnem ve Nihal’den; albümü yapma sıkıntısı ve heyecanını (üçüncü kez) dakika dakika tüm detaylarıyla onlara yaşattığım için özür dilerim. (“Laubali” adlı albüm kapağının Özür bölümünden) Şebo ve Gül’e VOLVOX’un “Kaya” gibi elemanları ve biricik arkadaşlarıma tüm desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. (“Kime Ne” adlı albümünün Teşekkür bölümünden)

ŞEBNEM FERAH: Ailemin Türk Sanat Müziğine ve Müzeyyen Hanım’a olan beğenisi sayesinde onun birçok şarkısı hep kulaklarımdadır. Benim için değişik ve bir o kadar da zevkli olacağına inandığım bu çalışmanın üstesinden gelebilirsem çok mutlu olacağım. (“Müzeyyen Senar ile ‘Bir Ömre Bedel’ ” adlı albümün kapağında “Sarı Kurdelem Sarı” düetiyle ilgili yazdıkları)

SEÇKİN PİRİLER: Şebnem Ferah’ı çok beğeniyorum. Onun tarzında bir albüm yapmak istiyorum. (Tabii bu lafı söylediği zaman sadece mankendi ve henüz albüm çalışmalarına başlamamıştı.)

EMRAH: Albümümde Şebnem Ferah’ın “Yağmurlar”ına da yer verdim. (Emrah’tan Şebo fanlara ilk şok)

GÜLSE BİRSEL: Bir şarkı çok popüler olunca magazin programlarında kullanılmaya başlıyor ya. Bir bakıyorsun altta Şebnem Ferah, Teoman, Mazhar Alanson, Duman falan çalıyor güzel güzel. Ama görüntü “Manken Gizem, otomobil Osman’ı kaptırıyor mu?”! Ağlamak istiyorum! Ne bulaşıyorsunuz bizimkilere ya? Koyun Serdar Ortaç falan, hep birlikte seyredip eğlenelim. (1 Eylül 2003 Pazartesi günü Günaydın Gazetesi’nde yayınlanan ve Evanescence’i tavsiye ederken korktuğu yazı)

DOĞU YÜCEL (Blue Jean): Bir arkadaşınızın sevgilisinden ayrılıp size olup biteni anlattığında tüyleriniz diken diken olur, eliniz ayağınız titrer ya, Şebnem Ferah bu etkiyi müziğiyle yaratıyor.
SERTAB ERENER: Tarkan derdim kesinlikle… Athena iyi fikir. Çok iyi şarkıcı diye, Işın Karaca’yı düşünürdüm. Şebnem Ferah da olabilirdi. (Şafak Karaman’ın “Önümüzdeki yıl için Türkiye’yi Erovizyon’da temsil edecek sanatçının seçiminde yetkili olsaydın kimi tercih ederdin?” sorusunuz üzerine verdiği ve 6 Aralık 2003 günü Cumartesi Sabah’ta yayınlanan cevabı)
DENİZ ARCAK: Eric Clapton, Anny Lennox, Chicago… Son zamanlarda Kutsi Ergüner, MFÖ, Macy Gray. Yeni çıkan popçu arkadaşlarımı da beğeniyorum. Nil Karaibrahimgil, Emre Altuğ, Sertab Erener, Şebnem Ferah’ı çok beğeniyorum. (“Evde kimleri dinlersiniz?” sorusu üzerine…)

© 2003-2004 TST Interactive Company


Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Leave a Comment