banner
banner

TST Interactive’in 2014 Yılı İstatistikleri

Bugüne kadar www.tst.gen.tr , www.sebnemferahclub.com , www.mjturklover.com ve www.sadecemuzik.net siteleri için sorularımı Şebnem Ferah, Işın Karaca, Sertab Erener, Çilekeş, Athena, maNga, Evren Mevlanaoğlu, Doğukan Manço, Savaş Manço, Can-Kat Ertan, Bilge Kösebalaban, Rüya Ersavcı, Hakan Kurşun, Boran Turgay, Hazal Özlem Yerşen, Ali Güven, Çiler Erbil, Mine Çağlıyan ve Ozan Demir Alp cevaplamıştı. Ama Evren ve Doğukan’ınkini saymazsak bunlar genelde 2-3 soruluk mini röportajlardı. Ama 2014’ten itibaren artık www.sadecemuzik.net sitesi için sizlerle daha uzun röportajlarla buluşmaya karar verdim. Bu serinin ilk röportajı Ozan Demir Alp ile gerçekleşmişti… Mine Çağlıyan ve Çiler’le devam etmişti. Devamı da yolda… Daha geniş kitlelerle buluşacak röportajlar… O sanatçı ile Google’da araştırma için arama yapıldığında insanlar röportajlarıma ulaşabilecekler… İşte bu yüzden son birkaç yıldır yaptığım gibi 2014 için de bir yıl sonu derlemesi yapmaya karar verdiğimde www.sadecemuzik.net sitesinde köşe yazarlığına başlamamdan ve “Hey Gidi 90’lar” kritiğimde bana demeç veren 90’lı yıllar fenomenlerinden bahsettim. Ama daha önceden www.mjturklover.com için bana demeç veren Direc-t grubunun vokalisti Bilge Kösebalaban “Nasıl olsa yılın son günlerinde bir şey olmaz” diye düşünmeme rağmen 30.12.2014 tarihinde röpErcan-Saatci-Ataturk-Havalimaniortaj sorularımı yanıtladı ve aynı gün yayınlandı. Bilseydim biraz daha beklerdim ve kolaja onu da koyardım ama mühim değil. Kendi web siteme 2015 yılında koyacağım için (çünkü “Sadece Müzik” sitesinde yayınladığım her köşe yazısı ya da röportajı web siteme almadan evvel güncelliği geçsin diye biraz bekliyorum ki tıklanma sayısını etkilemeyeyim) seneye yapacağım 2015 derlemesinde ona da değinirim inşallah. Aslında bir şey daha koymayı unuttum. “Havaş’ta dedicate olduğum Iberia, Türkmenistan, Air Moldova, Ukraine International Airlines, Transaero ve Tarom’un yanında 2014 yılında Air France ve KLM de tahsisli olduğum uçakların yanına eklendi” diye yazıp Atatürk Havalimanı’nda çektirdiğim fotoğraflardan birini koyacaktım ama unutuvermişim. 😀 Neyse, en azından istatistik sayfama yansıttım bunları… En azından Ercan Saatçi ile çektirdiğim fotoğrafta üniformalıyım ve güncel kariyerimi simgeliyor. “Doksanlar” kritiğimden bahsederken temsili fotoğraf olarak Ercan Saatçi’nin fotoğrafını kullanmamın nedeni, o yazımda beraber fotoğraf çektirdiğim 90’lı yılların sanatçıları ve gruplarından oluşturduğum kolajımda Ercan Saatçi’nin yer almamasıydı. Tabii ki yer almamasının nedeni, yazının 9 Kasım 2014’te yayınlanması, fotoğrafın ise 5 Aralık 2014’te çekilmesi… Kendisi Air France ile Havana’ya uçuyordu. Bankta otururken “Fotoğraf çektirebilir miyiz?” diye rica etmiştim. “Tabii ki” dedi, fotoğraf çektirdikten sonra sırtımı sıvazladı hatta. Ben de o gün “I Love 90’s” konserine bilet almıştım ama maalesef konser iptal olmuştu. Halbuki bir 90’lar fenomenini o gün görmeyi bileti kesin almam gerektiğini gösteren bir işaret sanmıştım.

90’lı yıllar kritiğimdeki “90’lı yıllar fenomenleri ve TST” kolajında fotoğraf çektirmediğim ama imza aldığım bir isim vardı. O da Doğuş… Onun hikayesini de anlatayım. Doğuş ilk çıktığı günlerde bizim mahalledeki “Boom Müzik Market”e (yıllardır o müzik marketin yerinde yeller esiyor) 18 Haziran 1997 günü imza gününe gelmişti. Ben de hemen kasetini alıp imzalatmıştım. Sadece “Gamsız” şarkısını biliyordum. Kaseti dinlediğimde haDogus-ilk-album-imzali-kapagi-1997yal kırıklığına uğramıştım. Hiç benim tarzım değildi. Ben de Tarkan gibi bir şey çıkar sanmıştım. “Turgay, benimle kal” diye yazmış bana ama kalamadım. Kusura bakmasın. 😛 Yine de hayranlarına saygımız sonsuz. İmzalı kasete de değerli bir anı olarak gözüm gibi bakıyorum. Aslında saat 15:00’te gelecekti ama saat 16:00’ya kadar beklemiştik. Ben saat 15:00’e yakın gelmiştim ama postahaneye saat 13:30 civarı giderken çoktan sıraya girmiş kalabalık görmüştüm. Tabii ki büyük bir mücadelenin ardından büyük bir kalabalığı arkamda bırakmama rağmen sıra bana saat 17:00 civarı gelebilmişti o yüzden… Teker teker içeri imzaya alıyorlardı. Birkaç kişi oluyordu içeride… Doğuş çok iyi ve samimi birisine benziyordu ama… Utangaç utangaç bakıyordu. Tarzı bana uymasa da sevmiştim. İlk önce “Merhaba” demiştim. Sonra “Turgay” dedim. Tebessümle “Tugay?” diye emin olmak için sormuştu. “Hayır, Turgay, r ile” demiştim. İmzaladıktan sonra gülümseyip kaseti vermişti. Ben de gülümseyerek teşekkür edip “İyi günler” demiştim. “Kendinden sürmeli” diye iddia ettiği gözlerine de bariz bir biçimde masmavi kalem çizdiği de gözümden kaçmamıştı. Aynı lisede okuduğum Süper Baba’daki Alim, nam-ı diğer Eray Demirkol ve suratını bildiğim ama ismini tamamiyle unuttuğum sarışın, tek gözü kısık bir tiyatrocu da vardı kapıda… Keşke böyle bir başlangıç hayranlıkla devam etseydi ama gerçekten albüm pek bana uymamıştı. Bir tek “Gamsız”ı severdim ve “Kendini kendinde bul, ona bunu, şuna buna sorma. ‘Birisi gelir, birisi gider’ hikayesi yapma” şarkısını eğlenceli bulurdum.

Gerçi araya başka konular da girdi, ama röportaj demişken, bildiğiniz gibi eskiden televizyoncuyken muhabirlik de yapardım ara sıra… Elvir Baliç’ten Şifo Mehmet’e, Elena Dementieva’dan Turhan Özyazanlar’a spor sektöründen birçok isim mikrofonuma konuşmuşlardı. Artık hobi olarak da olsa yine sorularımı önemli isimler yanıtlayacak, üstelik daha çok takip ettiğim bir sektör olan müzik camiasından… Neyse, sadete gelelim. Bildiğiniz gibi Facebook’un otomatik yaptığı yıl derlemesi beni tatmin etmediği için son birkaç yıldır kendim derleme yapıyorum… İşte bu kez 2014’te neler olmuştu? Benim açımdan önemli olayları derledim.

hot-fire-flames-wallpaper-2014-TST-derlemesi

Bildiğiniz gibi her sene web sitemin istatistiklerini istatistik sayfamda yayınlamaya karar vermiştim ve son birkaç yıldır da bunu yapıyordum. Ama maalesef hosting şirketim yeni bir sunucuya taşınınca aldığım print screen sadece 2014’ün Kasım ayının bir kısmını ve Aralık ayını kapsıyordu. Raporlama sıfırlanınca 2014 yılının genel olarak bir raporunu sunma şansım kalmadı. Ama en azından Kasım ayının bir kısmını ve 31 Aralık dışında Aralık ayının ziyaretçi sayısını yazabilirim. Artık kaç Kasım’da sıfırlandı, bilemiyorum ama log analizlerim sıfırlandıktan sonra Kasım 2014’te web sitemi 3469 ayrı kişi 5050 kez ziyaret edip 83.910 sayfaya bakmış. Sırf 2014’ün Aralık ayında ise (tabii ki 31 Aralık’ı saymazsak) 6007 ayrı kişi 9124 kez siteme gelip 144.437 sayfaya bakmışlar. Yine de 2014’te en çok ziyaret edilen sayfaları, en çok siteme yönlendirme yapan siteleri filan yakalayabildim…

2014’TE WEB SİTEMİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN KÖŞELERİ:
1- Zamanda yolculuk temalı en iyi filmler listesi
2- Ana Sayfa
3- Japonya’nın Tarihi
4- Japonya’nın Ekonomisi
5- Japonya’nın Kültürü
6- 2000’li yılların en iyileri
7- Michael Jackson’ın Türkiye Günlüğü
8- Ziyaretçi Defteri
9- Is there a big banana problem?
10- Michael Jackson’la ilgili söylenen ünlü özdeyişleri Bölüm 1
11- 72. Koğuş Kitap Özeti
12- Michael Jackson & Lisa Marie Presley Röportajı
13- Advantages & Disadvantages of obtaining a degree
14- Akademi Türkiye izlenimlerim
15- Japonya’nın Teknolojisi
16- 2014’ün en iyi filmleri (İngilizce versiyonu)
17- Şebnem Ferah’ın Müzik Vizyon Röportajı
18- Trend Show 2007 izlenimlerim
19- Kaset & CD & Plak Arşivim
20- Madonna Konseri izlenimlerim
21- Michael Jackson’ın vitiligo ile beyazlaması
22- Eurovision araştırmam
23- Kendi yazdığım Michael Jackson biyografisi
24- 2014’ün en iyi filmleri (Türkçe versiyonu)
25- Blue Jean’in Volvox Röportajı
26- We Are The World Şarkı Sözü
27- Behind The Mask’te çıkmamla ilgili hazırladığım anı sayfası
28- En iyi Türk klipler kritiğim
29- Kendi yazdığım Barış Manço biyografisi
30- Michael Jackson’la ilgili söylenen ünlü özdeyişleri Bölüm 2

 

SİTEME 2014’TE EN ÇOK YÖNLENDİRME YAPAN SİTELER:
1- Google
2- Yandex
3- Wikipedia
4- Facebook
5- Bing
6- Daum.Net
7- Milliyet
8- http://whois.domaintools.com/tst.gen.tr
9- Vasisdas
10- Yahoo
11- SadeceMuzik.Net
12- Chatango
13- itsbeauty.com
14- MJTranslate
15- Vebidoo
16- ImgKid
17- MovieFanCentral
18- Blog.naver.com
19- Dpstream.net
20- Galleryhip
21- Tineye
22- Becuo
23- Barismanco.fanyeri.com
24- MankenResimleri
25- Guns-pictures.drippic.com
26- Mega-Foro
27- Funny-pictures.picphotos.net
28- Naghdefarsi
29- MjTurkFan
30- LiveJournal

 

SOSYAL MEDYADAKİ BAZI İSTATİSTİKLERİN 2014 YILINDAKİ SON DURUMU:
TWITTER TAKİPÇİ SAYIM: 780
INSTAGRAM TAKİPÇİ SAYIM: 513
FACEBOOK ARKADAŞ SAYIM: 1.428
FACEBOOK’TAKİ TST FAN CLUB GRUBUNUN ÜYE SAYISI: 187
FACEBOOK’TAKİ TURGAY SUAT TARCAN FAN SAYFASININ BEĞENİ SAYISI: 284
YAHOO’DAKİ TSTINTERACTIVE MAIL GRUBUNUN AKTİF ÜYE SAYISI: 1423
YAHOO’DAKİ TSTYAKINLARI MAIL GRUBUNUN AKTİF ÜYE SAYISI: 1081
YOUTUBE’DAKİ TSTJACKSON KANALININ ABONE SAYISI: 536
YOUTUBE’DAKİ TSTJACKSON KANALININ GÖRÜNTÜLENME SAYISI: 2.793.495 (18 Mart 2007 – 31 Aralık 2014 Arası)
DAILY MOTION’DAKİ TURGAYTST KANALININ İZLENME SAYISI: 137,470
DAILY MOTION’DAKİ TURGAYTST KANALINDAKİ EN ÇOK İZLENEN VİDEO: 32.111 tıklanmayla “Kol Düğmeleri/Dallas/Soldier/In The Army Now/Dirty Diana Remix Medley”

©04.01.2015 TST Interactive Company


Article Categories:
İstatistikler
Likes:
0

Leave a Comment