banner
banner

Türkçe Müzikteki En Funky İsim Can-Kat ile Söyleştim

90’lı yıllara başta “Çek Git” şarkısı olmak üzere damgasını vuran şarkıcı Can-Kat da “Sadece Müzik” sitesinin röportaj radarına yakalandı. Ortaya fevkalade bir sohbet çıktı.
“3 adet klip çektik, 3’üncü klibi yayına sokmadık, çünkü menajerlerle problem çıkmıştı. 1997 senesinde son konserlerimi Avrupa’da verdikten sonra müzik hayatıma son vermiştim. Şu an ise proje olarak sadece ‘Hal Hal’ ve onun dışında ‘Çek Git’ adlı bestemi tekrar düzenleyip modern bir hale getirip piyasaya sürmek istiyoruz. Bunu bize ulaşan fan mektuplarında her zaman istek 171888_102957686449950_712167_oolarak yazıldığını görüyoruz.

TURGAY SUAT TARCAN: İnternette sizinle ilgili pek fazla biyografi bilgisi bulunamıyor. www.sadecemuzik.net röportajları arşivlediği için kayıtlara geçsin istedim. Kısaca kendinizi tanıtıp müziğe nasıl başladığınızı söyler misiniz? Cankat Ertan kimdir?
CANKAT ERTAN: 1969’da Ankara’da doğdum. Okul hayatım Almanya’da geçti. Küçük yaşta müziğe ilgi duymuşum, 4 yaşındayken dayımın gitarı ile bir şeyler çalmaya çalışmışım; hatta resimlerim bile var. 80’li yıllarda Almanya’da müzik dersi aldım, müzik dersi hem ses hem Org/Piano bölümü olarak 2’ye ayrılmıştı. İlk bestemi 1985’de yazdım. Hatta “Çek Git” albümünde yer aldi; „Gel Gel“ adlı parça… Hatta bu besteyi 1987 senesinde Kayahan’ın albüm çalışmalarını sürdürdügü Ankara’daki stüdyoda, aranjesini Sayın Ümit Eroğlu’na yaptırıp o senenin Eurovision Şarkı Yarışması için TRT’ye besteyi bitmiş halde sunmuştum. Müzik her zaman ailemizin ruhunda bulunmaktaydı. Dayımın (Nedim Ünal) Berlin’de 70 seneleri içersinde Kobra adında bir grubu vardı, ve o zamanlar da kendi albümünü Berlin’de piyasaya sürmüştü… Kendisi hem söz, hem beste yazardı. O kabiliyeti dayımızdan aldık herhalde….. Ben daha sonra 1995 sonu (1996) yılında “Çek Git” adlı albümümü Berlin’de bitirip İstanbul’da Sayın Bektaş Türk’ün (Raks Müzik) yardımı ile müzik piyasasına girmiş bulundum…. 3 adet klip çektik, 3’üncü klibi yayına sokmadık, çünkü menajerlerle problem çıkmıştı. 1997 senesinde son konserlerimi Avrupa’da verdikten sonra müzik hayatıma son vermiştim. Uzun yıllar Metro Grosmarket Holding’inde İşletme Müdürü olarak çalıştım ve 2010 senesinde ailemle Türkiye’ye geri döndüm. Şu an çeşitli istekler Avrupa’dan geldiği için Can-Kat Productions ekibi ile orda işlerimize devam ediyoruz. 2016 senesinin ortalarında Türkiye’ye geri döneceğiz.
TST: Türkiye’nin en kaliteli Michael Jackson Fan Club’ı www.mjturklover.com sitesine verdiğiniz demeçte birçok eserinizin ve aranjenizin ilham kaynağının MJ olduğunu belirtmiştiniz. Fakat size 90’lı yıllarda Türkiye’nin George Michael’ı yakıştırması yapanlar olmuştu. George Michael da dinler miydiniz? Başka kimler ilham kaynağınız olmuştu? 209260_120358711376514_881396_o
CAN-KAT: George Michael en önemli ilham kaynağımdı; seslendirme tarzı, görüntü ve genel anlamda tarz olarak da onu örnek almıştım… Michael Jackson’ı ve Prince’i ise müzik tarzı olarak örnek alırdım.
TST: 2006 yılında yazdığım “Türkiye’de Öncü Klipler” yazımda “Çek Git” adlı klibinizi koymadığıma yıllardır pişman olmuşumdur. Gerçekten zamanın ötesinde bir klipti. Ayrıca rap bölümüyle Türkiye’nin ilk hip-hop vokalli şarkılarından birisi olmuştu. Türkiye’de rap müziğinin gelişimini nasıl buluyorsunuz?
CAN-KAT: İnanıyorum ki Türkiye’de de profesyonel anlamda rap müziği yapan birçok sanatçı veya gruplar vardır, yalnız bunu piyasaya sürmekte zorluk çekiyorlardır. Müzik sektörü sonuçta büyük paralar isteyen bir sektör… Yatırımların dönüşü olmayabilen bir sektör… İnternet ortamı müzik piyasasını alt üst etti diyebilirim. Böylelikle müzisyenler adlarını duyurmakta zorluk çekiyorlardır. Ne olursa olsun, rap müziği oldukça geride kalmış durumda, çünkü Türk Pop Müziği Türkiye’de en popüler müzik olduğu ve herkes tarafından dinlenildiği için diğer müzik dalları haliyle geri planda kalıyor.
TST: 90’lı yıllardaki sound ve doğallık günümüzde zor yakalanıyor. Sizce 90’lı yıllardaki büyünün nedeni neydi?
CAN-KAT: Bizce 90’lı yıllar büyüleyiciydi, daha önceki nesile sorarsanız “90’lı yıllar hiçbir şey; asıl 70’li yıllar süperdi” diyorlar. Buna göre her nesilin kendine göre büyüleyici sanatçıları, müzik tarzları, dans tarzları vardır, diyorum… 388245_206184349460616_2103127928_n
TST: Can-Kat Productions adlı bir şirket kurdunuz. Bu firma ile ne gibi şeylere imza atıyorsunuz?
CAN-KAT: Can-Kat Producions Ayvalık-Burhaniye-Edremit-Akçay Körfezi’nde bulunmakta ve oradaki gençlere hizmet vermektedir. Gençler orada provalarını gerçekleştirebiliyorlar, kayıt yapabiliyorlar (profesyonel anlamdada tabii ki). Binbir çeşit istekler geliyor…
TST: 90’lı yıllarda sadece “Çek Git” adlı şarkınızla değil; “Gel Gel”, “Şıt Kız”, “Nasıl Terk Ettin?”, “Seç de Al” gibi şarkılarınızla da ses getirmiştiniz. Fakat sonra bir tek 2011’de “Onsekiz” adlı albümünüzü çıkardınız. 2014’te ise Barış Manço’nun “Hal Hal”ını yeniden yorumlayıp internette yayınladınız. Fakat sizin sesinizi daha çok duymak isteyen fanlarınız var. Yeni bir albüm daha gelecek mi?
CAN-KAT: Şu an proje olarak sadece “Hal Hal” ve onun dışında “Çek Git” adlı bestemi tekrar düzenleyip modern bir hale getirip piyasaya sürmek istiyoruz. Bunu bize ulaşan fan mektuplarında her zaman istek olarak yazıldığını görüyoruz. “Hal Hal”ın Youtube’daki versiyonu bitmiş bir eser değil. Ön kayıt olarak değerlendirebiliriz. Bitmiş halini video klip ile dinlettirmek ve izlettirmek istiyoruz.
TST: 2000’lerde çıkan sanatçı ve gruplardan kimleri takip ediyorsunuz?
CAN-KAT: Şimdi belki yüzünüze bir tebessüm getireceğim ama, biliyorsunuz Ankaralıyım… Dinlediğim CD’ler arasında Türk Müziği dalında en çok Ankara Havası ve aynı zamanda yabancı, yani popüler dünya müzikleri bulursunuz. Ve bunların arasında da 2000’li yılların sanatçıları da bulunuyor tabii… Bunlar başlı başına Funk, Pop, HipHop ve Soul tarzında çalan sanatçı arkadaşların müzikleridir. 386525_206238486121869_1738115529_n
TST: 2015’te birçok kayıp yaşadık. Örneğin Türkiye Özgecan’a ağladı ama Nihat Doğan yazdığı tweet ile ne kadar duyarsız olduğunu göstermişti. Peki siz Türkiye’deki kadının yerini nerede görüyorsunuz?
CAN-KAT: Allah rahmet eylesin, nur içinde yatırsın… Benim için erkek neredeyse kadının yeri de kesinlikle orada olmalı!! Olan bitenleri aklım hayalim almıyor… Bir insana nasıl yapılır böyle bir şey ….. .??!!
TST: Bu güzel röportaj için site ekibi olarak çok teşekkür ederiz.
CAN-KAT: Rica ederim… 🙂 Teşekkür eder, iyi günler dilerim…
NOT: Bu röportaj 11.12.2015 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Roportaj/can-kat.html sitesi için özel olarak yapılmış olup kaynak gösterilmeden ve izinsiz kullanılması yasaktır.


Article Categories:
Röportajlar
Likes:
1

Leave a Comment