banner
banner

Yenilmezler de yenilir

IMG_6264

Tüm sinemaseverlere selamlar;
Eğer yazılarımı takip ediyorsanız artık fantastik ve bilim kurgu filmlerine daha çok meyilli olduğumu anlamışsınızdır. Özellikle de zamanda yolculuk ve süper kahraman filmlerinin benim için yeri ayrıdır. Hatta bundan 4 yıl evvel zamanda yolculuk temalı filmleri http://www.tst.gen.tr/en-iyi-zamanda-yolculuk-temali-filmler-2014/ adresinde listelemiştim ve hala o derlemem kendi web sitemin en çok okunan yazısı durumunda… Bu sene yine zamanda yolculuk temalı filmler bir bir hayatımıza giriyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda Rus yapımı “Zamanın Sınırında” ve Oprah Winfrey’in “Zamanda Kıvrılma” adlı filmlerine de gittim. İzlenimlerimi yazacak vaktim olmadı, fakat İngilizce dublaj ve Türkçe alt yazı bir arada saçmalığına rağmen Pavel Priluchniy’in İstanbul’da çok az sinema salonunda gösterilen “Rubezh” filmini çok beğendiğimi ama “Star Trek”, “Wonder Woman” filmlerinden tanıdığımız Chris Pine’ın da oynadığı “A Wrinkle in Time”ın görsel efektlerini beğensem de konu gidişatı olarak beklentimin altında kaldığını söylemeden edemeyeceğim. Bunun yanında Gotham, Supergirl, The Flash, Legends Of Tomorrow gibi süper kahraman temalı dizilerde de zamanda yolculuk çok yapılıyor. Tabii ki hem zamanda yolculuk, hem de süper kahraman konseptleri bir arada olunca da tadından yenmiyor. İşte bugün (yani 30.04.2018 tarihinde) gittiğim “Avengers: Infinity War” da “Doctor Strange” kadar olmasa da bahsettiğim tanımlamaya giriyor. Ve tahminimce seneye vizyona girecek “Avengers: Infinity War – Part II” filminde de bu zamanda yolculuk sahnelerini daha çok göreceğiz gibime geliyor. Çünkü öyle olmalı.

avengers-infinity-war-mcu
Skywalker benden önce film izlenimlerini yazmış. Normalde pişti olmazdık. Farklı filmlerden bahsederdik ama önemli bir film olduğu için “Avengers: Sonsuzluk Savaşı”yla ilgili ben de birkaç satır yazmak istedim. Spoiler vermek istemesem de bir önceki paragrafta “Bir sonraki filmde zamanda yolculuk sahneleri olmalı” dediğim için kendimi tutamayacağım ve filmin sonunun kötü bittiğini söyleyeceğim. Hatta sinema salonunda birçok hüngürüklü ağlama sesi duyduğumu, sessiz de olsa benim de aralarında olduğumu itiraf etmeliyim. Filmin sonunda Josh Brolin’in hayat verdiği Thanos muradına eriyor mu? Kimler ölüyor? Hangi kahramanlar hayatta kalıyor? Bunu izleyip kendiniz görmelisiniz. Çünkü şunu söyleyebilirim ki “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı” filmi belki de şu ana kadarki en iyi çizgi roman uyarlaması olabilir. En son “Kara Panter”i izlediğimde herkese “Acayip bir film, süper kahraman filminden de öte” demiştim. Bu kez Marvel ekibi yine kendini aşmış diyebilirim. Bu sadece süper kahraman filmi değil. Zamanda yolculuk ya da ışınlanma filmi de diyemeyiz. Uzay sahneleri “Star Wars” kadar iyi, Wakanda’da geçen savaş sahneleri en az “Yüzüklerin Efendisi” kadar ihtişamlı bir film… Hawkeye ve Ant-man maalesef yok ama bu kez Black Panther, Doktor Strange, Örümcek Adam ve hatta Galaksinin Koruyucuları da Yenilmezler ekibine katılıyorlar ve X-Men kadar kalabalık bir ekip oluyorlar. Bakalım DC Comics ileride “Adalet Takımı”nda böyle bir ekip kurabilecek mi? Çok merak ediyorum doğrusu… DC Comics’in de potansiyeli var. Robin’den Kedi Kadın’a birçok yan karakteri ekleyebilirler ama nedense yapmıyorlar bunu… Chris Pratt’in canlandırdığı Star-Lord ile Chris Hemsworth’un hayat verdiği Thor arasındaki karizma yarışı, Roket Rakun’un “Galaksinin Koruyucuları” filminde çaldığı gözü “Thor: Ragnarok” filminde tek gözünü kaybeden Thor’a hediye etmesi, Thor’a yeni çekiç yapılırken sap bulunamayınca Groot’un kendi dalını kullanması, Wakanda’da Kaptan Amerika’ya yeni kalkan verilmesi gibi bağlantılar çok hoşuma gitti. Hani 3D filmlerin başında ve ortasında Cem Yılmaz konuşuyor ya? Yanımdaki Supergirl kostümlü kız ve arkadaşı bu reklama kahkahalarla güldüler. O kadar gülünecek bir şey olduğunu sanmıyorumi ki daha önce görmediler mi ki? Eğer görmedilerse yıllardır Cinemaximum salonlarında 3 boyutlu filme gitmiyor olmalılar… Bu da gereksiz ama içimde kalmaması gereken bir dipnot…
Benim merak ettiğim yine Marvel karakterleri olan Daredevil ve Elektra da acaba bir gün Avengers filminde görünecek mi? Bir de Scarlet Witch ve Quicksilver hem Yenilmezler’de, hem de X-Men serisinde görülmüşlerdi. Başka X-Men karakterleri de Avengers’a katılır mı acaba? Fakat bu biraz zor gibi görünüyor, çünkü X-Men’in hakları da tıpkı Deadpool ya da Fantastic Four gibi 20th Century Fox’a ait… Deadpool demişken… “Avengers: Sonsuzluk Savaşı” filmi başlamadan evvel fragmanını gösterdiler. Superman gibi telefon kulübesinde kostümünü değiştirmeye çalışıyor ama hızlı olamıyor. İş işten geçiyor. Çok güldüm bu olaya… Mutlaka ona da gideceğim. Supergirl dizisinde de kostüm değiştirmekle ilgili bir espri yapıldı geçtiğimiz bölümlerde… Bir olay oluyor ama Supergirl gömleğini yırtmak yerine yavaşça düğmelerini açıyor. Ona tuhaf tuhaf bakan takım arkadaşlarına da “Ne yapayım? Bu gömleği seviyorum” diyor. Hazır Supergirl’e konu gelmişken o da tıpkı Yenilmezler ya da Adalet Takımı gibi kendi çapında bir takıma giriyor. Takım Supergirl, The Flash, Arrow, Legends Of Tomorrow dizilerindeki karakterlerden oluşuyor. Eğer süper kahraman filmlerini benim kadar seviyorsanız bu dizileri şiddetle tavsiye ederim. Bu dizilerde Atom’u canlandıran Brandon Routh’un daha önceden “Superman Returns” filminde Superman’e hayat verdiğini de hatırlatalım.

The-CW-crossover-Arrowverse-
Benim de kendi çapımda bir süper kahraman figürleri koleksiyonum var bildiğiniz gibi… Bu koleksiyonumun yeni üyeleri Cyborg, Wonder Woman, Deadpool, Batgirl, Catwoman, Aquaman ve Robin oldu. İnşallah bu koleksiyonumu fazla göz önünde olmadan sergileyebileceğim bir düzenek kurmak istiyorum. “Avengers: Infinity War” filminden çıktıktan sonra da Capacity’nin alt katında Marvel karakterlerinin yeni figürlerinin geldiğine şahit oldum. Daha yeni koyuyorlardı. Hem de filmdeki yeni imajlarıyla beraber… Mesela Thor kısa saçlı, Captain America sakallı ve siyah kostümlü gibi… Tabii ki bu karakterlerin figürleri zaten bende olduğu için almadım. Ana karakterlerden Black Widow ve Kara Panter eksik ama olmasa da olur. Ayrıca Migros’ta alışveriş yaparken kola şişelerinde Yenilmezler kahramanlarının yer aldığına, duş jeli kaplarının Avengers karakterlerinin şeklinde yapıldığını da gördüm. Çok tahrik oldum ama almadım. Belki eksik figürlerimden birisi olsa o niyet için alırdım.

IMG_7461
Kıssadan hisse… Yenilmezler ekibi bir kez daha gönlümü fethetti. Hatta Örümcek Adam’ı canlandırmasına karşı olduğum Tom Holland’a bile sempati duydum. http://www.tst.gen.tr/2013-filmler/ adresinden görebileceğiniz gibi web sitemde 2013 yılında “Avengers”ı birinci yapmıştım. 2019 yılında ne yazık ki daha önceden listeme girdiği için serinin son filmi listeme giremeyecek ama solo film olarak Kara Panter’i belki seriyi ve tabii ki filmin kendisini temsilen birinci yapabilirim. Kesin cevap için 2018 yılının bitmesi gerekiyor. Daha önümüzde başka süper kahraman filmleri de var. Bu sene “Deadpool 2”, “Ant-man and the Wasp”, “Venom”, “Spider-Man: Into the Spider-Verse, “Incredibles 2” ve “Aquaman” vizyona girecek. 2019’da “Hellboy”, “X-Men: Dark Phoenix”, “Captain Marvel”; 2020’de ise “The Flash” ve “Cyborg”‘un solo filmlerinin vizyona girmesi bekleniyor. Sanıyorum biz bu filmlere ilgi gösterdikçe yapımcılar da boş durmayıp bizi görsel şölenlere davet etmeye devam edecekler…

NOT: Bu yazımı ilk olarak 30.04.2018 tarihinde http://www.sineanaliz.info/yenilmezler-de-yenilir/ adresinde yayınladım. Ayrıca yazıdan sonraki günlerde dayanamadım ve hem Black Widow figürünü, hem de Captain America vücut şapmuanını aldım. 


Article Categories:
Sinema
Likes:
0

Leave a Comment