Kedime Göre En İyi 10 Kedi Şarkısı

10517285_10152679430843891_4848147247922111652_o

Bildiğiniz gibi 1,5 yaşında, Pamuk Prenses adında bir kedim var. Elbette ki evcil hayvanlara klip yapma geleneğim muhabbet kuşlarımdan beri var. Fakat kediler bildiğiniz gibi daha ilginç klip materyalleri verebiliyorlar sahiplerine… O yüzden internette, sosyal medyada komik kedi videoları çok revaçta… Kendi kedim olduğunda bunu daha iyi anladım, çünkü daha şimdiden Pamuk Prenses’in 10 tane klibi var. Ben de web sitemde ona birden fazla bölüm yapacağımı anladım, o yüzden çok fazla birikmeden ilk 10 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Şarkıları Pamuk Prenses seçti sayılır, çünkü verdiği görüntülerin ilhamıyla o şarkıları otomatikman seçmek durumunda kaldım. Gerçi bazıları kediyle ilgili değil ama kedilere uyarlanabilir. İşte Pamuk Prenses’e göre en iyi kedi şarkıları:

1- Nilüfer Yumlu – E.. Bebeğim E…

2- Kayahan Açar – Bir Aslan Miyav Dedi

3- Janet Jackson – Black Cat

4- Kayahan – E.. Bebeğim E…

5- Tuğçe San – Ah Prenses

6- Candan Erçetin – Bahane

7- Sezen Aksu – Seni Yerler

8- Kayahan – Sokak Kedisi

9- Kenan Doğulu – Pamuk

10- Motörhead – Cat Scratch Fever

Bunlar da orijinal tanımlamalarıyla Vimeo’daki klipleri:

VAN KEDİSİ PAMUK PRENSES’İN MACERALARI:

BÖLÜM 1: Teknik bazı nedenler dolayısıyla Windows Movie Maker’ım falan yoktu. O yüzden 1 yıldır falan doğru dürüst klip yapamıyordum. 11 Eylül 2015’te artık 1 yaşına 1 yıl önce girmiş olan kedim Pamuk Prenses’in ilk klibini yapacak fırsatı ancak bulabilmiştim. İlk olarak Kayahan’ın bestelediği, Nlilüfer’in yorumladığı “E… Bebeğim E…” adlı şarkıyla kızımın yataklarda, orada burada uyurken ya da keyif yaparken görüntülerinden oluşan bir klip yaptım. Sonra yaramazlıklarından yine bir Kayahan bestesi olan “Bir Aslan Miyav Dedi” adlı şarkısına klip yapmayı planlıyorum. Bu arada başındaki görüntüde Pamuk Prenses ve kardeşlerini anneleri Pamuk’un Gelibolu’da emzirdiğini görüyorsunuz. Evet, klibin başındaki yavrulardan birisi Pamuk Prenses’ti. Pamuk Prenses’in annesi Pamuk amcamın kedisiydi. Görüntüyü Pamuk’un amcamdan sonraki sahibi olan şarkıcı Rıfat Uğur Göker’in YouTube kanalından aldım. Maalesef Pamuk Prenses’in annesi Pamuk aylar evvel öldü. Bu video onun anısına olsun. (Bu açıklama 11.09.2015 tarihinde yazılmıştır)

BÖLÜM 2: Dün Nilüfer’in “E… Bebeğim E…” adlı şarkısıyla kedim Pamuk Prenses’in uyurken ya da yatakta keyif yaparkenki görüntülerinden oluşan bir klip yapmıştım. O klibi sadece 1 günde 214 kişi izlediği için görülen ilgi üzerine bugün de kedimin yaramazlıklarından ve oyun oynarkenki hallerinden oluşan “Bir Aslan Miyav Dedi” adlı klibi hazırladım. Şarkı Kayahan’ın olduğu için bu klip Kayahan’ın anısına olsun. Klip Pamuk Prenses’in Jermaine Jackson’ın plağını durdurmasıyla başlıyor ve Coca Cola ayısını odamdan çalmasıyla bitiyor. Kendi oyuncak kutusuna götürdüğü için o ayıyı ona vermek zorunda kaldım zaten. Kıyamadım. (Bu açıklama 12.09.2015 tarihinde yazılmıştır)

BÖLÜM 3: 12.09.2015 tarihinde Pamuk Prenses’e bir klip daha yapmıştım ama nedense yazdığım açıklamayı Vimeo’nun sistemi kaydetmemiş. 06.02.2016 tarihinde Pamuk Prenses’e http://www.tst.gen.tr/kedime-gore-en-iyi-10-kedi-sarkisi/  adresinde bir sayfa yaparken fark ettim. Copy + paste yapacak bir açıklamam yoktu. Ne yazdığımı hatırlamıyorum ama şunu yazmış olabilirim: Janet Jackson’ın şarkısında siyah bir kediden bahsediyor ama beyaz bir kedi olduğu halde Pamuk Prenses’e bu şarkıyla klip yapmak istemiştim. Çünkü bana göre tüm zamanların en iyi kedi şarkılarından birisi… Hatta bana göre en iyi rock şarkılarından birisi aynı zamanda…

BÖLÜM 4: Bildiğiniz gibi 9 Ağustos 2014’te doğan ve 12.10.2014 tarihinde evimize katılan üyemiz Pamuk Prenses’in videolarından oluşan 3 adet klip yapmıştım geçenlerde… Bunlardan ilki Nilüfer’in söylediği “E… Bebeğim E…” adlı ninniydi. Fakat ilk kedim olma özelliğini taşıyan kızımın başka uyurkenki görüntüleri de vardı. O yüzden, bu kez şarkının bestecisi Kayahan’ın sesinden yine aynı ninniye bugün bir klip daha yaptım. İlk klibin adı “E… Bebeğim E…” olduğu için klipler karışmasın, aynı klip sanılmasın diye parçanın adını “Kayahan’ın Ninnisi” olarak değiştirdim. Kayahan’ın versiyonu Nilüfer’inkinden daha uzun olduğundan dolayı uyku ile alakası olmayan ama yine de keyif ya da yatak görüntüleri oldukları için hareketli olan şarkılarda kullanacak olursam daha durağan kaçacak olan videoları da değerlendirdim. Örneğin klibin sonlarında onunla beraber kahvaltı yapıyoruz. Klibin başında ve sonunda pencereden bakıp enteresan bir sesle miyavladığı görüntüleri görüyorsunuz. Kuşları görünce öyle bakıp miyavlıyor da… “Dalmış pembe düşlere” kısmında Pamuk Prenses uyurken tepesinde Hello Kitty’deki beyaz kedinin geziyor olmasını anlamayan olacak olursa diye açıklayayım: orada rüya tasviri yaptım. O çizgi film karakteri güya Pamuk Prenses’in rüyasında kendisini öyle dolaşırken görmesi… 😛 (Bu açıklama 17.09.2015 tarihinde yazılmıştır)

BÖLÜM 5: 3 ay evvel kedim Pamuk Prenses’e tam 4 adet klip yapmıştım. Başta “Bir Aslan Miyav Dedi” olmak üzere epey ilgi gördü bu klipler… Akıllı TV gibi kanallar ya da “Oynat Bakalım”, “Biz Bunu Beğendik” gibi programlar sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan komik kedi videolarını yayınlarlar. Genellikle de yabancı ülkelerde çekilen kedi videolarını yayınlarlar. Halbuki neden Van Kedisi gibi Türkiye’ye özgü Türk kedilerini yayınlamazlar ki? O kliplerdeki görüntülerin eksiği yok, fazlası vardı. Bakalım Tuğçe San’ın şarkısını fark edecekler mi? Bu şarkıyı seçmemin nedeni kedimin adının Pamuk Prenses olması… (Bu tanım 04.12.2015’te yazılmıştır)

BÖLÜM 6: Evet, 1 ay ara verdikten sonra Pamuk Prenses’in maceralarına devam ediyoruz. Geçen sene Pamuk Prenses kısırlık ameliyatı olmuş ve birkaç gün veterinerde kalmıştı. O yüzden bizi çok özlemişti. Bugün ben de onu polinikten almaya gittiğimiz gün ve sonrasını anlatan bir klip yapmaya karar verdiğimde Candan Erçetin’in “Kedi Özledi” temalı, “Melek” albümünden “Bahane” adlı şarkısını seçtim. (Bu tanım 12.01.2016 tarihinde yazılmıştır)

BÖLÜM 7: Bugün “Bahane” klibini yaptıktan sonra hızımı alamadım ve Pamuk Prenses’e bir klip daha yapmak istedim. Sezen Aksu’nun “Seni Yerler” şarkısından daha uygun bir şarkı aklıma gelmedi şu an… Çünkü hem şarkıda “Ben sokak kedisi gibi sürtünüp yerde” diyor, hem de kızımı gördüğünüz anda “Seni yerim” diye düşündüğünüz için “Ye, ye, ye! Çıtır çıtır!” diye mırıldanmamanız imkansız… Maşallah bebişime… 😉 (Bu tanım 12.01.2016 tarihinde yazılmıştır…)

BÖLÜM 8: Bugün Pamuk Prenses’e klip yaparken aklıma gelen ilk şarkı rahmetli Kayahan’ın “Sokak Kedisi” adlı parçasıydı. Gerçi Pamuk Prenses sokak kedisi değil; ev kedisi ama kedi sonuçta. 😀 Yalnız şarkı aşırı duygusal oldu yaw. Kıyamam kızıma… :'( Allah uzun ömür versin ona… (Bu tanım 20.01.2016’da yazılmıştır)

BÖLÜM 9: “Pamuk” ismi Pamuk Prenses’in ailesinde adeta bir gelenek oldu. Annesinin adı Pamuk’tu… Kız kardeşinin adı da Pamuk… Bu kediciklere “Pamuk” isminden başka yakışan bir şey olmadığı için biz de adına “Pamuk” koymuştuk ama o aynı zamanda gözümüzde prensesimiz olduğu için bu ismi “Pamuk Prenses”e çevirdik. Daha çok yakıştı. Hem ona “Pamuk”, hem “Prensesim”; hem de “Pamuk Prenses” diyebiliyoruz. O yüzden dün “Sokak Kedisi” klibinden sonra dokuzuncu klibe devam etmeye karar verdiğimde Kenan Doğulu’nun “Pamuk” şarkısını seçtim fon müziği olarak…
Hatta hatırlarsanız Güney ve Tweety adında iki muhabbet kuşum vardı. Boncuk, Şirin, Calimero ve Yoyo adlarında 4 yavruları olmuştu. Maalesef daha yavrular yuvadayken babaları Güney ölmüştü. Yavrular kendi kanatları ile uçmaya başladıklarında üvey baba almak gerekti ve Ninja ikinci koca olarak gelmişti Tweety’ye… Tabii ki Pamuk Prenses gelince kuşları dağıtmak zorunda kalmıştık. Kedimizin ismi Pamuk Prenses ya? İlk aldığımız günlerde “7 Cüceler kim olabilir?” diye düşünmüştüm ve aklıma 2014’te beslediğimiz 7 muhabbet kuşu; Güney, Tweety, Ninja, Boncuk, Şirin, Calimero ve Yoyo gelmişti! Ben de 18 Ekim 2014’te bir kolaj çalışması yapıp Facebook’a koymuştum. O kolajı yaptığımda tek ölü olan kuşumuz Güney’di ama maalesef 2015’te Ninja ve Calimero’nun da ölüm haberini almıştık. Tweety, Boncuk ile; Şirin ise Yoyo ile beraber yaşıyor. Allah uzun ömür versin onlara da… Aslında onların verilmesine çok üzülmüştüm ve hala özlüyorum. (Bu tanım 21.01.2016 tarihinde yazılmıştır)

BÖLÜM 10: Dün sadece “Sokak Kedisi” ve “Pamuk”a klip yapmamıştım. Aynı zamanda Motörhead’in “Cat Scratch Fever” şarkısına da klip yapmıştım. Yani dün Pamuk Prenses’e tam 3 klip yapıp toplamda kliplerini 10’a çıkardım. Bir albümün ortalama şarkı sayısının 10 olduğunu var sayarsak adeta kedimin video albümü oldu. 😀 Maşallah, şanslı kedi bu konuda… Bazı insanların bile klibi yok. 😛 (Bu tanım 21.01.2016 tarihinde yazılmıştır)

BONUS TRACK (PRENSES – HADİSE VERSION): Bundan 1,5 yıl evvel http://www.tst.gen.tr/kedime-gore-en-iyi-10-kedi-sarkisi/ adresinde şu anda 3 yaşında olan kedim Pamuk Prenses’in 10 adet klibini yayınlamıştım. Evet, o sayfanın devamı da gelecek ama yeni derlemeyi öbür kedim Cimcime Fıstık adına yapacağım. Yeni kliplerde her ikisi de olacak ama bazılarında Cimcime Fıstık ağırlıkta olduğu için ve onun adına web sitemde sayfa olmadığı için ona torpil yapacağım. Fakat yeni klip serisinde 14.06.2017 tarihinde yaptığım bir klipte küçük bir yerinde Cimcime Fıstık’la karşılıklı bakışmalarını saymazsak eğer sadece Pamuk Prenses’in görüntülerini kullandım. Çünkü şarkının adı onun ismine gönderme yapıyordu. Daha önce Tuğçe San’ın aynı adlı başka bir şarkısına daha klip yapmıştım. Bu kez de Hadise’nin “Prenses” adlı şarkısına Pamuk Prenses’in hem yeni İstanbul görüntülerinden, hem de Gelibolu doğumlu olan kedimin doğduğu yerin yakınında olan Güneyli’deki eski görüntülerinden bir klip yaptım. İkiz kız kardeşi Pamuk da kısaca görünüyor. Bu klip yakın gelecekte oluşturulacak Cimcime Fıstık’ın sayfasına giremeyeceği için Pamuk Prenses’in kendi sayfasına bonus track olarak eklemeye karar verdim. Umarım bu klibi de beğenirsiniz. Ayrıca Pamuk Prenses’in artık kendine özel sosyal medya hesabı da var. Adresi https://www.petsbook.com/pet/pamuk-prenses-426481 linkinde… Kızımı takip etmeyi de unutmayın! (Bu tanım 03.07.2017 tarihinde yazıldı)

YorumlarPopüler Yazılar
Facebook Tavsiyeler
Son Tweetler
Bumerang - Yazarkafe