banner
banner

2020’nin Best Of’u Gibi Albüm

Murathan Mungan’ın “2020 Model” albümünü uzun zamandır bekliyordum. Başta “Aşktan Nasıl Gidilir?”i okuyan Şebnem Ferah olmak üzere kadrosu bomba gibiydi çünkü… Gerçi “Sadece Müzik” sitesinde bu albümle ilgili bir haber yayınlandı ama kendi köşemde de bir kritiğinin olmasını hak eden bir albüm bence… Çünkü gerçekten 2020 yılının “Greatest Hits”i gibi bir çalışma olmuş. Hem şöyle düşünün. Bir gazetede herhangi bir haber yayınlandı diyelim. Atıyorum, Ömür Gedik “Zaten haberi yayınlanmış, ben kendi düşüncelerimi yazmayayım” demez. Yine de görüşlerini bildirir. “Sadece Müzik” sitesi de internetin müzik gazetesi gibi olduğu için böyle pişti durumlarına düşmeye devam edebiliriz.
Bu aslında Murathan Mungan’ın ilk tribute albümü değil… 2004 yılında “Söz Vermiş Şarkılar” adında bir çalışma daha yapılmıştı kendisi için… Albüm Yeni Türkü şarkıları ağırlıktaydı… Çünkü Yeni Türkü, Murathan Mungan’ın şiirlerini bestelemeyi çok seviyordu. Bir de benim dedemin kuzeni Can Yücel’in şiirlerini de epey kullanmışlardı. Yine efsanevi bir kadro vardı albümde… Albüme sesini veren şarkıcılardan Cem Karaca, Müslüm Gürses ve Ayten Alpman teker teker aramızdan ayrılmışlardı. Sezen Aksu, Rashit, Göksel, Athena, Candan Erçetin, Hümeyra, Ajda Pekkan, Gülden Karaböcek, mor ve ötesi, Zerrin Özer, Deniz Türkali albümde yer alan sanatçıların bazılarıydı. Normalde bestecilerin ya da şarkıcıların tribute albümleri yapılırdı ama Murathan Mungan bu konuda bir öncü olmuştu ve bu albümün başarısı sayesinde Aysel Gürel’den Fikret Şeneş’e diğer söz yazarlarına yapılacak saygı albümlerinin de yolu açılmış oldu. Fakat Mungan “2020 Model” ile bir ilke daha imza atıyor. Normalde tribute albümlerde daha önceden seslendirilen ve hit olmuş parçalar yer alır ama bu kez çoğu yeni besteler… Hatta albüme katılan sanatçılardan Nazan Öncel “Bir Bilsem Ah, Bir Bilebilsem”i, Gaye Su Akyol “Kalp Tamircisi Kadın”ı, Can Algeç “Sert Adam”ı, Bora Duran “Saklarım”ı, Kalben “Ben Uyurken Tut Beni”yi, Sadece Müzik sitesine daha önceden röportaj veren Batu Akdeniz “Zalime Kolay”ı, “Söz Vermiş Şarkılar”da neden yer almadığına şaşırdığım ama bu kez bekleneni yapan Yeni Türkü’nün vokalisti Derya Köroğlu “Böyle de Güzeliz”i, Aylin Aslım “Geçiyorum”u, Jabbar & Deeperise “Yanımdan Geçip Gidiyorsun”u, Murathan Mungan’ın tek düet yaptığı kişi Ozbi ise “Gecenin Eldiveni”ni kendi bestelemiş. Onların dışında bestelerde Fuad Abdullah, Serdar Ateşer, Selim Atakan, Görkem Şengel, Can Algeç, Abed Azrie, Sunay Özgür, Atilla Özdemiroğlu, Başak Günak ve Barış Mert Peker imzası var.
Nazan Öncel ve Aylin Aslım’dan bahsederken “Aaa onlar önceki albümde de yoklar mıydı?” dediğinizi duyar gibiyim. Bir tek onlar duble yapmadılar. Aynı zamanda “Dargın Bir Bahar”da şakıyan Zuhal Olcay, “Aşk Bu”da yine aşk temalı bir şarkı seslendiren Nükhet Duru, “Yaz Yanığı” ile çok iyi bir şarkı anlatıcısı olduğunu tekrar kanıtlayan Teoman da yeniden bir Murathan Mungan albümünde yer alma şansını elde ettiler.
“İstersen Hiç Başlamasın” ve “Çember” yıllar önce Murathan Mungan’ın yazdığı ama sahnelenme şansı bulamayan “Şarkıcı Kız Kezban’ın Önlenebilir Yükselişi” için bestelenen şarkılardı ama Yeni Türkü sayesinde gün yüzü görmüşlerdi. Aynı müzikalden “Otel Odaları” ve “Bir Kadın Nasıl Döner Köşeyi?”yi ise 16 yıl önceki Mungan albümünde duymuştuk. “2020 Model” albümü sayesinde ise aynı müzikalden Nuri Harun Ateş’in seslendirdiği “Ters Orantı” ve Sema Mortiz’in söylediği “Kahramanlık Tangosu”nu ilk kez duymuş oluyoruz. Çağatay Akman da “Otel Odaları”nı tekrar seslendirmiş. Peki onun dışında hangi şarkılar cover özelliği taşıyor? Riskk grubunun “Al” albümünde yer alan “Bana Yarın Sor”u Zeynep Casalini, Sumru Ağıryürüyen’in “Issız” albümünde bulunan “Güz Defteri”ni Kargo ve Maskott gruplarının eski vokalisti Koray Candemir, Sezen Aksu’nun “Bahane” albümünün en büyük klasiği “Eskidendi, Çok Eskiden”i Cem Adrian, Nükhet Duru’nun “Gece Saat On İki” çalışmasındaki parçalardan “Şu Senin Çekip Gitmelerin”i Mehmet Erdem, Serdar Ateşer’in “İş İşten Geçer Geçmez Ordayım”ında yer alan “Kırılgan”ı ise ünlü caz vokalisti Jehan Barbur yeniden seslendirmiş.
“2020 Model” albümünde yer alan diğer sanatçılar ise “Aşk Bin Defa” ile Çamur, “Ezber” ile Six Pack, “Pencerelerde” ile Hande Mehan ve “O Benden Önce” ile Ozan Anlaş… 2020’li yıllar müzikal açıdan güzel başladı diyebiliriz ama genel olarak maalesef pek iyi başlamadı. Umarım böyle devam etmez. Corona Virüsü; Van, Manisa, Elazığ, Malatya gibi şehirlerimizi de etkileyen ve tüm dünyayı saran depremler; fırtınalar; Avustralya’dan Adana’ya tüm dünyadaki ormanlarda çıkan yangınlar derken bir de İdlib’den hepimizi yasa boğan şehit haberleri geldi. Yazımı bu facialarda hayatını kaybedenlerin yanı sıra geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz TRT’nin efsane spikeri Abidin Aydoğdu; A Erkek Milli Takım Menajeri Kerem Tunçeri’nin babası, eski basketbolcu Haluk Tunçeri; Karikatürcü Claire Bretécher; Türk tiyatrosunun ve sinemasının usta isimleri Erdal Tosun ve Gürdal Tosun kardeşlerin annesi, yine duayen isimlerden Necdet Tosun’un eşi sanatçı Sevim Tosun; Amerikalı senarist, sunucu ve film yapımcısı Lee Phillip Bell; Hollywood oyuncuları Ben Cooper – Jason Davis – Kellye Nakahara – Raphaël Coleman – Nikita Pearl Waligwa – Lynn Cohen – Orson Bean – Robert Conrad; Mazzy Star grubunun gitaristi David Roback; Amerikalı model Barbara Elaine Smith; Pop Smoke olarak bilinen ve cinayete kurban giden rapçi Bashar Barakah Jackson; Amerikalı şarkıcı ve dansçı Ja’Net DuBois; TV sunucusu Caroline Flack ve yine bir cinayete kurban giden Hollywood terapisti Amie Harwick’e adıyorum.

NOT: 28.02.2020 tarihinde yazdığım bu yazım ilk olarak 29.02.2020 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Turgay-Suat-Tarcan/2020-nin-best-of-u-gibi-albuem.html# adresinde yayınlanmıştır.


Article Tags:
Article Categories:
Müzik
Likes:
1

Leave a Comment