banner
banner

Arda’nın T-Shirt’ü Çok Abartıldı

13_253779_ardaturan200Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Air France Havayolları`na ait uçakla Paris`ten İstanbul`a geldikten sonra Arda Turan ve eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy`un oğlunun da aralarında bulunduğu bir grup Atatürk Havalimanı’nda güvenlikle sorun yaşamıştı. Daha henüz Fenerbahçe derbisindeki olayların sıcaklığı geçmeden, o maçta kavgalara karıştığı için ceza da alan Arda Turan’ın adının özel hayatında bir kavgaya karışması futbol gündemini bence gereksiz yere meşgul etmişti. Olayın yankıları hala sürmekle beraber Arda Turan’ın o kavga sırasında giydiği silah resimli t-shirt’ü hala konuşuluyor.
Spor Turco’daki ilk yazılarımın birinde futbolcuların gol attıktan sonra formalarını çıkartmalarına değinmiştim. Kaka gibi tarikat üyesi futbolcuların dini mesajlar içeren ya da özel hayatlarına dair mesajlar bulunan t-shirt’lerinin ya da dövmelerinin formalarının altından çıktığına dikkat çekip “Bence futbolcular bu tür mesajlar yerine topluma faydalı, gençlere örnek olan mesajlar göstermeliler” yorumunda bulunmuştum. Çok geçmeden sanki Türkçe biliyormuş da okumuşcasınaarda-turan-sadece-cimlerde-kavga-et Messi genetik bir hastalığa dikkat çekmek için çok önemli bir derbide formasının altına bir t-shirt giymiş ve gol attıktan sonra da bunu göstermişti. Şimdi ise bu iki futbolcuyu karşılaştırıyorlar. Yok Messi “Yaşatın”, kavgacı Arda “Öldürün” diyormuş da, yok sadece çimlerde kavga etmeyen Arda şiddet mesajı vererek gençlere kötü örnek oluyormuş da, yok Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde Arda’dan bir yaş küçükmüş de, v.s., v.s.
Ben gerçekten bu t-shirt’ün çok abartıldığını düşünüyorum. Sahada gol attıktan sonra o t-shirt’ü gösterseydi durum elbette ki farklı olacaktı, gerçekten o zaman kötü niyet aranabilirdi, fakat Arda bu t-shirt’ü özel hayatında giymiştir ve gazeteciler de Paris’ten kendi halinde dönen bir insanın fotoğraflarını çekmişlerdir. Üstelik Arda “Bir şey yok. Arkadaşım güvenlik görevlisiyle kavga etti, ben de ayırdım” dediği halde Arda’nın gençlere şiddet önerisinde bulunduğunun söylenmesi bana çok saçma geliyor. Ben kendimi bildim bileli sadece t-shirt’lerde değil, tüm kıyafetlerde şiddet unsuru sayılabilecek figürler yer almakta. 18_253782_ardamessi423238Sadece silah da değil; kuru kafa, bıçak, kan, iskelet, testere, korku filmleri karakterleri ve daha nice figür tüm dünyada giyim markaları tarafından kullanılıyor ve ben daha “Bu t-shirt’te şiddet unsuru var, demek ki şiddet güzel bir şeymiş” diyen bir çocuk görmedim. Arda Turan’ın başına gelen 70’lerde, 80’lerde ve hatta günümüzde bile rock ve metal sanatçılarının başına gelenle aynı şey… Örneğin Guns’n Roses grubunun logosu silah ve güllerin bir birleşimidir. Ya da Marilyn Manson başta olmak üzere birçok rock star sahnede show olarak şiddet unsurları kullandıkları için tutuklanmışlardır. Ne zaman bir intihar ya da cinayet olsa metal şarkılar sorumlu tutulur falan. Rapçiler ve hip-hop’çılar da “Benim kurşunlarım söylediğim sözlerdir” gibi şarkı sözleri yazarlar ve bu sadece temsili bir tercihtir.
Eğer Allah korusun, yakın bir gelecekte bir cinayet olursa gazeteciler Galatasaray’lı olup olmadığını araştıracaklardır ve genç Galatasaray’lı çıkarsa “Arda Turan kötü örnek oldu. guns_n_rosesCinayet onun giydiği t-shirt yüzünden gerçekleşti” diye haber yapacaklardır. Halbuki bence hiç ilgisi yok. Arda Turan eğer üzerinde silah resmi olan bir t-shirt’ü özel hayatında giydiyse sokağa çıktığınızda görebileceğiniz milyonlarca sıradan insanın her gün işlediği bir suçu (!) işlemiştir. Eğer Arda bu t-shirt’ü gol attıktan sonra gösterseydi ve üzerinde “İnsanları öldürün” yazsaydı işte o zaman gerçekten olumsuz yönde eleştirilmeyi hak ederdi. Fakat unutmayın ki yabancı futbolcular da sahada kavga ediyorlar ve özel hayatlarında ilginç kıyafetler giyiyorlar. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u savaşarak kazanmıştı. Savaşı asla tasvip etmiyorum ama Arda Turan’ın t-shirt’ü eleştirilirken “Kel alaka” konuların, daha doğrusu tarihi başarıların karşılaştırılması çok garibime gidiyor. Geçtiğimiz hafta ağzına silah dayayarak intihar eden oyuncu Yaman Tarcan benim babamın kuzeniydi. Tüm Türkiye gibi intihar nedenine ben de çok üzüldüm. Bu yüzden Arda Turan gibi futbolcuları ya da sanatçıları günah keçisi ilan etmeden önce silahlanmaya karşı bir yasa konulmalı. Çünkü maalesef hala ülkemizde silah taşımak bir erkeklik, mertlik olarak görülüyor.

TURGAY SUAT TARCAN

Yukarıda okuduğunuz makale yazarımız Turgay Suat Tarcan’ın yalnızca www.sporturco.com ‘a özel olarak yazmış olduğu köşe yazısıdır. Kesinlikle hiç bir kaynaktan alıntı değildir.
By Turgay Suat Tarcan • May 8th, 2009 • Category: Futbol, Ispanya Ligi, Turgay Suat Tarcan, Turkcell Süper Lig, Yazarlar


Article Categories:
Spor
Likes:
0

Leave a Comment