banner
banner

Aslı’nın Biyografisi

Asli’yi ilk kez “Ölüm Kapimi Çalmasa da” klibiyle tanimistim. Aslinda sesini Kargo’nun “Sevda Sözleri” adli sarkisinda duymustum ve “Ne güzel sesi var bu vokalist kizin…” diye düsünmüstüm. Fakat klibi ilk çiktiginda dikkatli dinleyememis ve “Amaaaan, bu kiz Özlem Tekin ve Sebnem Ferah’a özenmis.” diye düsünmüstüm. Meger o ses de onunmus. Ama ikinci klibi de çiktiktan sonra merak edip albümünü aldim ve hayran kaldim. Sadece 1-2 sarki degil, tüm sarkilari güzeldi.
Biliyorsunuz, Sebnem Ferah&Özlem Tekin haricinde çikan diger kadin rockçilarin albümleri sadece 1-2 sarki üzerine kuruluydu. Fakat Asli Gökyokus da bunu basardi ve bence en iyi rockçilarin arasina simdiden girdi bile… Su an yüzlerce kasetime&CD’me bakiyorum da… En çok dinlediklerimden biri de Asli…

asli2Asli ayrica hayranlarini da ciddiye aliyor. Örnegin ona yolladigim mesajlara hemen cevap veriyor. Onunla e-mailleşiyorum de ayni zamanda ama en çok onun forumunda yazisiyoruz. Onun hakkinda ben de çok sey bilmedigim için Asli’nin resmi web sitesi www.asligokyokus.com ‘daki biyografisini yaziyorum.
Asli 26.10.1977 Istanbul dogumlu. Ilkögrenimini Kartal Eczacibasi Ilkokulunda tamamladiktan sonra ortaögrenimi için Özel Ortadogu Lisesi’ni tercih etti. Halen Istanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyati bölümüne kayitli. Müzige ortaokul yillarinda kurdugu grubuyla basladi… Adini Phoenix koyduklari grupla lise yillari boyunca çesitli konserler verdiler. Liseden sonra birkaç grup elemani degisti ve grup Mary Jane adini aldi. Birlikte barlarda cover müzik yapmaya basladilar. Önce Beyoglu Gitar Bar daha sonra da üç yil boyunca Kemanci’da sahne aldilar. Bu süre zarfinda Mary Jane ile çesitli organizasyonlara katilan Asli önce kisa bir süre Haluk Levent’e daha sonra da 1.5 sene boyunca Teoman’a back vokal yapti. Ayrica yine ayni dönemde san ve solfej dersleri aldi. Kargo grubundan arkadaslari olan Serkan Çeliköz ve Selim Öztürk’ün destegiyle kendi albümünü çikarmaya karar veren Asli Sony Müzik Türkiye ile anlasti ve sonra da albüm çalismalarina hiz verdi. Sonraki bir yil Serkan ve Selim ile beste çalismalarina agirlik verdiler. 3.5 aylik stüdyo çalismasinin ardindan Neresindeyim isimli albümü dinleyicilerin begenisine sundular.
Asli’nin burcu Akrep. Koyu Besiktas taraftari. Sinemaya gitmeyi seviyor. Aktör favorisi herseyiyle Brad Pitt… Favori filmi Fight Club… Sinemada sevdigi diger oyuncular Robert De Niro, Woody Harrelson, Nicholas Cage, Edward Norton, Susan Sarandon, Meg Ryan, Gwyneth Paltrow. Ancak karate filmlerinden nefret ediyor:) Roxy favori mekanlarindan. Ortaokulda atletizm takimindaydi. Dalga sörfü ve snowboarddan hoslaniyor. Lisede koyu Bon Jovi hayranliginin yanisira Poison, White Lion, White Snake, Fire House, Skid Row en sevdigi gruplardi. Simdi daha çok Garbage, Tori Amos, Skunk Anansie, Creed, U2 gibi grup ve sanatçilari tercih ediyor.
2004 yılı gelip çatmıştı. İlk albümünü 2000 yılında yapan Aslı’nın ikinci albümü epey geç çıkmıştı anlayacağınız… Albüm çalışmalarına çoktan başlamıştı, bunu biliyorum. Aslı, “Albüm ne zaman çıkacak?” diye e-mailler atıp kafanın etini yediğim için çok özür. Aslı’nın “Su Gibi” adlı albümü beklediğimize değmişti.
2006’da ise “Söylediğim Şarkılarda Saklı” adlı üçüncü albümü çıkageldi. Bu albümden “Dans Etmeye İhtiyacım Var”, “Gitmiş Gibisin” ve “Yardımcı Olmuyor” adlı şarkıları listelerde büyük başarılar elde etti.


Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Leave a Comment