banner
banner

Bazı 2023 Videolarım

INSTAGRAM CANLI YAYININDA MICHAEL JACKSON CD’LERİ: Dün (07.01.2023) Michael Jackson’ın resmi sitesinin koleksiyoner bölümü için fotoğraf çekmek için sadece CD boyutunda ve solo olan MJ koleksiyonumu bir araya getirmiştim. Hazır o haldeyken ani bir kararla “MichaelJacksonArsivcisi” adlı Instagram hesabımda canlı yayın açmaya karar verdim. Birkaç arkadaşım da katıldı. Ama Reels bölümüne de koydum tabii ki yayın sonrası… YouTube’da canlı yayın açamıyorum belki ama bu şekilde Instagram canlı yayınlarımı paylaşmamam için hiçbir neden yok. 😀

ANITKABİR’DE NÖBET DEĞİŞİMİ: Bugün (08.02.2023) malzemeden çalan müteahhitleri Mustafa Kemal Atatürk’e şikayet etmek için kendisinin kabrini ziyaret ettim. Eğer Başkumandan yaşasaydı bunlara izin vermezdi. Sonlara doğru arka planda “Geçmiş olsun Türkiyem” yazısının görünmesi beni çok duygulandırdı.

ATAKULE: Ankara’daki Ata Kule’ye nasıl çıktım? Hangi otelde kaldım? Nasıl gittim oraya? Cevabı bu videoda…

BALTA LİMANI VE ATATÜRK HAVALİMANI: Tabii ki başlığa bakınca sadece 2 yerdeymiş gibi görünüyor ama Sefaköy, Bakırköy, Bahçelievler ve Arnavutköy’den de görüntüler var bu videoda… Süper kahraman figürleri koleksiyonumun da güncel halini görebilirsiniz.
Bu videoda gösterdiğim görüntülerden en önemli olanlarından birisi 1986 yılında gittiğim Melek Ana Okulu’nu göstermiş olmam. Biyografi belgesellerimde bile göstermemiştim. Ayrıca bu video, Atatürk Havalimanı’nın son aylarına da ışık tutuyor. Havalimanının tarifeli uçaklara kapatıldığı gün olan 04.04.2019’daki son anonsumla video kapanıyor zaten… Video 2010’lu yılların sonları ve 2020’li yılların başında çekildi genel olarak…

İZMİR’DE ÇEKTİĞİM KISA BİR VİDEO: 21-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında çektiğim bu görüntülerde 2. Beyazıt Kulesi ve Atatürk Müzesi görünüyor.

MART 2018’DE ESKİŞEHİR’DE ÇEKTİĞİM BİR VİDEO: Masal Şatosu, göl ve Atatürk’le ilgili müze var ama kısa sürdü. Özellikle Mustafa Kemal’le ilgili müzede daha çok çekmek isterdim ama maalesef çekim yasaktı. Ayın 29’u ve 30’unda çekilmişlerdi.

SAROZ VE GELİBOLU’DAN GÖRÜNTÜLER: Güneyli Köyü ağırlıklı olan bu videodaki görüntüler 2020’li yıllarda çekildi.

MICHAEL JACKSON ARŞİVİMİN YENİ ÜYELERİ BÖLÜM 14: “Thriller 40” albümünün Türkiye’ye gelişinin şerefine hem CD’sini, hem de plağını almakla birlikte zaten bende mevcut olan Ajda Pekkan’ın “Superstar’ 83” ve Mustafa Sandal’ın “İste” albüm kapaklarının Thriller pozuna benzerliğini göstermek istedim. Divamız kaplan yerine Van kedisi koymuş.
Sandal ise arka plan ve takım elbise renklerinin yerlerini değiştirmiş. Bunun yanında Michael Jackson, The Jacksons ve Jackson 5‘ın şarkılarını içeren “Motown Greatest Hits”, “The Legacy of R&B Party” ve “The Legacy of Funk” adlı karışık albümler de koleksiyonumda yerlerini aldılar. İlk çıktığından beri bende kaseti olan Janet Jackson’ın “Design Of a Decade – 1986 / 1996” derlemesinin CD’sini de buldum. “Thriller” sigara 🚬 tableti (kullanmıyorum bu arada 🚭 ) ve el yapımı büst de Michael Jackson arşivime katıldılar. Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Lisa Marie Presley’in doğum günü olan 1 Şubat’ta paylaştığım hikaye ile bu videomu sonlandırdım.

2022 DERLEMESİ VE 20. YILI PLAKETİM (2023): Bu video Kwai uygulamasının otomatik yaptığı 2022 derlemesi ile başlıyor. Daha sonra 2023’ün ilk 2 ayına TikTok, Instagram, WhatsApp, Snapchat ve Facebook paylaşımlarım eşliğinde bir özet geçiliyor. Burada önemli olan 2003 yılındaki stajımı da hesaba kattığımızda meslek hayatımın 20. yılını taçlandıran Oscar ödülüm… Fakat maalesef 2023’e 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremi ve enfeksiyon kapışım gölge düşürdü. Tüm depremzedelere “Geçmiş olsun” dilerken hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

ARNAVUTKÖY’DE TURGAY SOKAĞI: Arnavutköy’de yaşantımı özetleyen bir klip daha… Turgay Sokağı’ndan apartmanımıza sürekli giren sarman kediye, pandemi döneminde taktığım Mustafa Kemal Atatürk maskesinden Qatar Havayolları’nın bagaj kilolarına dikkat ettiğim için hediye ettiği kaleme, karla yağmur gibi meteorolojik görüntülerden İstanbul Havalimanı’ndaki portre sergisine kadar 2020’li yıllarıma ışık tutan bir video oldu.

SARMAN’I NEDEN SAHİPLENEMİYORUM?: Arnavutköy’deki evimde bana musallat olan başımın tatlı belası kediyi maalesef çok istesem de sahiplenemiyorum. Nedeni birbirlerine bile yıllar sonra ancak yarım yamalak alışabilen cadı kızlarım Pamuk Prenses ve Cimcime Fıstık…

MICHAEL JACKSON ARŞİVİMİN YENİ ÜYELERİ BÖLÜM 15: Resimli “Dangerous” plağı, Michael Jackson’ın geri vokal yaptığı “State Of Independence”ın bulunduğu “The Journey – The Best Of Donna Summer” CD’si, Royal Gigolos’un “Somebody’s Watching Me” remix’inin bulunduğu “Number 1 FM 2005 Hits Volume 1“ derlemesi ve “Smooth Criminal” figürü MJ koleksiyonumun yeni materyalleri oldular.

BAYRAM TRAŞI VE NOSTALJİ: Bu videoda bugünkü (12.04.2023) kısa berber görüntümün yanı sıra nostaljik İstanbul, İtalya, Avusturya, Kıbrıs, İzmir ve Kütahya fotoğraflarımdan oluşan son TikTok şablonlarım bulunuyor. Perihan Abla Sokağı’ndan Susam Sokağı’na siz de kendi geçmişinizden bazı çağrışımlar bulabilirsiniz.

DOLCE GABBANA GÖMLEĞİM VE ARNAVUTKÖY: Snapchat, TikTok ve Instagram story’lerimden bir Arnavutköy derlemesi daha…

KEDİ MASALI: Bundan 5, 6 yıl önce Pamuk Prenses ve Cimcime Fıstık için yaptığım fragman…

PAMUK PRENSES YOĞUN BAKIMDA: 9 Ağustos 2014’te doğan Van kedisi cinsindeki kızımız Pamuk Prenses maalesef Kadir Gecesi’nin olduğu günden beri (yani 2 gündür) yoğun bakımda. Tekir olan diğer kedimiz Cimcime Fıstık’tan enfeksiyon kaptı. Beyaz ırk olduğu için daha ağır geçiriyor. Mama yiyemiyor, su içmiyordu. Sürekli uyuyordu. Antibiyotik iğne vurulması ve serum yemesi için veterinere götürdük. Meğer karaciğeri de o sırada iflas etmiş. Vücut ısısını nihayet bugün (19.04.2023) itibariyle normale döndürdüler. Fakat maalesef durumu kritik. Hayati tehlike devam ediyor. Karaciğerinin kendisini yenilemesi gerekiyormuş. Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde de kuvözde hapsolmaya devam edecek. Lütfen dua edin. 🤲 (19 Nisan 2023’te paylaşıldı)

PAMUK PRENSES’İN DUALARINIZA İHTİYACI VAR!: Bugün 25 Nisan 2023 Salı… Van kedisi cinsindeki Pamuk Prenses maalesef 17 Nisan 2023 Pazartesi gününden beri yoğun bakımda… Karaciğeri iflas etti. Küvözde yaşama tutunmaya çalışıyor. Lütfen dualarınızı esirgemeyin ki kurtulsun…

PAMUK PRENSES’İ KAYBETTİK…: Bildiğiniz gibi son yüklediğim 2 videoda Pamuk Prenses’in yoğun bakımda olduğunu açıklamıştım. Ve maalesef bugün (29.04.2023 Cumartesi) acı haber geldi. Yaklaşık 2 haftadır yoğun bakımda olan Pamuk Prenses enfeksiyon ve karaciğer yetmezliği nedeniyle vefat etmişti. Dün zaten kalp krizi de geçirmiş. Gerçekten aile bireyi gibiydi. Acımı ancak hayvanseverler anlayabilir. Meleğimizi çok özleyeceğiz.

YAPAY ZEKA VE TST: Bu video Bahçelievler ağırlıklı olsa da Didim, Viyana, Yeşilköy ve Saroz’dan da görüntüler var. Çoğu başta yapay zeka olmak üzere TikTok’ta kullandığım CapCut şablonları… Fakat Snapchat, ToonMe, Photoleap, Reface gibi başka uygulamaların da katkısı yok değil…ARNAVUTKÖY’DE ARKADAŞLARIM VE BEN:
Instagram, Snapchat, TikTok gönderilerimden bir Arnavutköy derlemesi daha yapıp YouTube, TikTok ve Kwai kanallarıma koymaya karar verdim.

ARNAVUTKÖY’DE MODA İKONU: Elbette ki moda ikonu değilim. Öyle olmaya da çalışmıyorum. Fakat Instagram, TikTok ve Snapchat’teki bazı Arnavutköy story’lerimi bir araya getirdiğimde kendi modamı yarattığımı gördüm. O yüzden bu videoyu YouTube’a koyarken “Arnavutköy’de Moda İkonu” başlığını koydum. Tabii ki TikTok ve Kwai kanallarımda da paylaştım. Bu arada fon müziğindeki remix’i de bizzat ben yapmıştım. Fakat 90’lı yılların sonlarıydı. Zaten sound’dan da doksanlar kokusu alabiliyorsunuz. Dance E-Jay diye bir program vardı. Sample’ları birleştirip bilgisayarda yapmıştım. Sonra da kasete kaydetmiştim. Zaten yıllar sonra da kasetten bilgisayara tekrar aktardım. Fakat o program günümüzün bilgisayarlarında maalesef çalışmıyor. Windows 95 ve 98 uyumluydu. Yalnız çok hoşuma gitti gençken yaptıklarım. Adeta DJ olabilirmişim. Böyle bir uygulama bulup tekrar yapmayı düşünüyorum. Hem telife de takılmaz. Kendi videolarımı kendi müziğimle paylaşabilirim.

MICHAEL JACKSON ARŞİVİMİN YENİ ÜYELERİ BÖLÜM 16: Ahmet San’ın “Hiçbir Şey İmkansız Değildir” kitabı, Emrah Serbes’in “deliduman” kitabının bardak altlığı, “All Time Joy FM Classics Vol. 3” / “The Legacy Of Soul” / “The Legacy Of Disco” derlemeleri, “This Time Around” / farklı remix’li “HIStory” / farklı kapaklı “Stranger in Moscow” / daha önceden bende kaseti bulunan “Heal The World” single’ları, resimli “Thriller” & “Off The Wall” plakları ve değişik bir yapboz son aylarda Michael Jackson koleksiyonuma eklenen yeni materyaller oldular.

BİR GÜNÜM NASIL GEÇİYOR?: Aslında TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook, CapCut hikayelerim bir günümün nasıl geçtiğini de özetlemiş. Uyanıyorum, traş oluyorum, çalışıyorum, yemek yiyorum, kitap okuyorum mesela. Bu son derlemede hem televizyonculuk, hem de Havalimanı kariyerimden de kesitler bulacaksınız. Özkan Uğur anısına paylaştığım story’mden tutun da, tatil fotoğraflarıma kadar hayatımdan görüntüler de var. Tabii ki Özlem Tekin ile çektirdiğim fotoğrafta da olduğu gibi aralara birkaç tane yapay zeka versiyonları da karışmadı değil… Alt yapı müziğinin DJ’i de benim. Videonun telife takılması imkansız. 😅

TST VE ÜNLÜLER BÖLÜM 4: Öncelikle bu seferki “TST ve Ünlüler” videomda bir değişiklik yaptım. Zaten hocam olan rahmetli yazar İsmet Giritli, zaten kuzenim olan oyuncu Mert Zaim ve zaten üniversite sınıf arkadaşım olan milletvekili Yunus Emre’yi de koymak istedim. Eski iş arkadaşlarım olan televizyoncular zaten “Liberian Girl” klibinden yarattığım “TST ve Ünlüler Bölüm 2” adlı klibimde çok daha fazlasıyla yer alıyorlardı. Fakat geçen sene çoğu eski mesai arkadaşım olan İlker Yasin, Orhan Ayhan, Korhan Ayhan, Osman Tanburacı, Aybars Hünalp, Sabri Ugan, Cem Yılmaz, Ender Bilgin, Emre Tilev, Güney Mergen, Erdem Ulus, Pembe Akyüz, Elif Deringöl, Burcu Baber, Hatice Leblebici, Aysun Çekiç, Nurdan Sever, Süreyya Açıkgöz, Melisa Çizmeci, Erhan Barış Karakuş, Cem Pelister, Taşkın Eroğlu, Özgür Şenel, Serhan Türk, Kerem Gürel, Koray Baloğlu, Ali Şengün, Aykut Aydın, Serhan Hayat, Hakan Aslan, Umut Koçtürk, Turgay Suat Tarcan ve Veli Yiğit’in katıldığı buluşmadan fotoğrafları da koymadan edemedim. Aynı zamanda bu videoda Derya Köroğlu (Yeni Türkü), Seyithan Özdemir, Selçuk Yöntem, Oya Başar, Can Temiz (Model), Mauricio Isla, Sevin Okyay, Doğuş, André Brugmans, Safiye Doğanay, Cahit Berkay, Hüseyin Emre, Batuhan Aydar, Erkmen Sağlam, John Arne Semundseth Riise, Emmanuel Chinenye Emenike, Gülten Dayıoğlu, Vedat Sakman, Ömer Karacan, Küçük Metin, Serhat Bedük, Suat Suna, Halit Ergenç, Ergin Ataman ve Gareth Bale ile aynı karede yer aldığım fotoğrafları göreceksiniz.

CİMCİME FISTIK HEM UYUR, HEM OYNAR: Eski sokak kedisi olan Cimcime Fıstık hala dışarıda gezmeye de devam ediyor, ev kedisi olmanın keyfini de çıkarıyor. İşte son yıllardan bir derleme…

KASET Mİ, CD Mİ, YOKSA PLAK MI?: Bu videoda sadece Kylie Minogue’un konserini izlediğime değinmişim ama aslında bu videoda bulunan Erdal Çelik & Emel Müftüoğlu ikilisi, Samantha Fox, Teoman, Şebnem Ferah, Burak Kut, Nilüfer, Madonna, Yeni Türkü ve Koray Candemir’in de konserlerine gitmiştim. Sibel Tüzün, Deniz Arcak, Ercan Saatçi ve Ümit Sayın’ı ise görmüştüm. Bu sanatçılar dışında bu derlemede Janet Jackson, Freddie Mercury, Ace Of Base, Orçun, Oya & Bora, Taner, Ajlan Büyükburç, Tuğçe San, Demet Sağıroğlu, Aylin Livaneli, Birkaç İyi Adam, Arzu Ece, Jon Secada, Zaz, ABBA, Donna Summer ve Dexter Gordon’ı izleyebileceksiniz.
Bu arada başlığa uygun olan Instagram anketlerime buradan yorum olarak cevap vermek ister misiniz? Kaseti mi, CD’yi mi, yoksa plağı mı tercih ediyorsunuz? Hangisi daha iyi? Yorumlara bekliyorum sizi.

YAZ TATİLİ 2023: Aslında başlığa bakıp yanılmayın. Bu videoda 2017 – 2023 arası bazı Saros & Gelibolu hikayelerimden bir derleme izleyeceksiniz. Kimini Instagram, WhatsApp ve Facebook’ta görmüştünüz. Kimini ise TikTok’ta kullandığım CapCut şablonlarıyla izlemiştiniz. Artık YouTube ve Kwai’ye de koymanın vakti geldi. Araya Arnavutköy, Bahçelievler ve Yenibosna’dan da birkaç görüntü karışmış olabilir. 🤭

TAKSİM’DE 💯. YIL KUTLAMALARI: Bu seneki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çok önemliydi, çünkü 100. yıl dönümümüzü kutluyoruz. O yüzden Türk bayrağı gibi kırmızı beyaz ve Atatürk t-shirt’ümü giyip soluğu Taksim’de aldım ve kutlamalara katıldım.

ARNAVUTKÖY’DE 29 EKİM VE 10 KASIM: 29 Ekim 2023 gününde “Bugün önemli bir gün! Çünkü #TürkiyeCumhuriyeti’nin 100. yılını kutluyoruz. #MustafaKemalAtatürk vatanımızı kurtarıp #Türkiye’yi bizlere armağan etmişti. #100yıl önce bugün #Cumhuriyet ilan edilmişti. 48 yıl önce #BarışManço, #2023 şarkısını çıkardığında aslında şu anda yaşamakta olduğumuz günü kastediyordu. Ben de böyle mühim bir günde elim boş duramazdım. Bir vatansever olarak kutlamalıydım #29EkimCumhuriyetBayramı’nı… #29Ekim2023 günü #Atatürk imzalı kravatımı bağladım, Ulu Önderimizin rozetlerini ceket yakama taktım ve #MustafaKemal durağından #ArnavutköyMeydanı’na giden otobüse binip #TürkBayrağı’mı Baş Kumandanımızın heykelinin önünde açtım. Önce saygı duruşunda bulundum. İşte #CumhuriyetBayramı’nı böyle kutladım. Her #29Ekim’de elimden geleni yaparım ama…” açıklaması ile YouTube, Kwai, TikTok, WhatsApp, Instagram, Snapchat ve Facebook’ta paylaştığım videoyu yine 100. yıl ile ilgili diğer hikayelerimle birleştirdim. Bunu bugünkü (10 Kasım 2023) “Atatürk’ü Anma Günü” story’lerimle ve Aras Bulut İynemli’nin “Atatürk / 1881-1919” filmine giderken çektiğim video ile destekledim. Tabii ki British Airways’in YouTube videosunda çıkan fotoğrafımız ve başta göbek adımın verildiği Ertuğrul Sokağı gibi diğer sıradan Arnavutköy durumlarımı da sonuna eklemeyi ihmal etmedim. Umarım beğenirsiniz. Rozetler ve Atatürk’le yapay zeka fotoğrafım için arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

YAPAY ZEKAYA GÖRE EVRİMİM VE HIGH SCHOOL YEAR BOOK FOTOĞRAFLARIM: Son günlerde ben de herkes gibi yapay zeka ile içli dışlı oldum. O yüzden bu periyottaki Instagram, WhatsApp, Facebook, TikTok, Snapchat hikayelerimi bir araya getirirken AI şablonlarım ağırlıklı oldu. Özellikle de çocukluğumdan yaşlılığıma kadar olan evrimim ve bu sene çok moda olan high school year book resimlerim bu videonun ana fikrini oluşturdu.
Fakat benim gizlim saklım yok. Sanal alemde yaşamıyorum. O yüzden videoda gerçek çocukluğumu ve mezuniyet fotoğraflarımı da göreceksiniz. Ki zaten yıllık efektlerini kullanırken gerçek lise ve üniversite yıllığımın fotoğraflarını kullanmıştım. Gerçeğe yakın olsun diye direk o dönemimde çektirdiklerimi kullandım yani. Evrim videomu oluştururken ise her dönemimden vesikalık fotoğrafımı kattım. O yüzden bir top sakal geliyor, bir de gidiyor sanırsam… Bu derleme, 14 Ekim’de çektiğim ve sadece birkaç günde YouTube’da 3216 kez izlenen çingeneli shorts videomla bitiyor. Umarım izlerken eğlenceli vakitler geçirirsiniz.

TAKSİM’DEKİ BALMUMU HEYKELİ MÜZELERİ: Başta Madame Tussauds, Atlas Yeşilçam ve Türker İnanoğlu olmak üzere biliyorsunuz ki Taksim’de balmumu heykeli müzeleri bulunuyor. Ben de bu müzelerde çektirdiğim fotoğrafları tek videoda bir araya getirmek istedim. Evet, daha önceden de bu müzelerle ilgili klipler hazırlamıştım. Fakat kendi çektirdiğim resimleri YouTube’da ve Kwai’de görmemiştiniz. Tabii ki Instagram, TikTok ve Facebook profillerimde vardı ama klip versiyonunu da hazırlamak istedim. Yine de müzedeki müzik bölümünün güncel halini videoya almadan edemedim.
Zaten bu videom Taksim ağırlıklı oldu. Mesela Adile Naşit ve Münir Özkul’un turşunun limonla mı, yoksa sirkeyle mi yapılması gerektiğiyle ilgili tartışma yapıp boşandıkları “Neşeli Günler” filminin geçtiği ve hala faal olan turşucuyu da sizlere göstermek istedim. Aynı zamanda Mecidiyeköy’deki Susam Sokağı ve Bakırköy’deki The Doors adlı cafeleri de klipte görebilirsiniz.

MICHAEL JACKSON ARŞİVİMİN YENİ ÜYELERİ BÖLÜM 17: 2023 yılında “Moonwalker” filminin 35. yıl dönümünü kutladığımız için son derlemeye “Moonwalker 35 Dönemi” adını vermek istedim. Aslında “Heartbreak Hotel” 45’liği ile küçükken bizde olan ama sonra üstüne başka şeyler çektiğim fakat yıllar sonra tekrar koleksiyonuma katmak istediğim ve “Black Or White”ın Türkçe versiyonu olan “Nurettin Rap”in de bulunduğu “Allak Bullak Show 4” albümü dışında bu kez çok fazla değişik bir şey yok. Bahsettiğim The Jacksons single’ı ve Komedi Dans Üçlüsü dışında bu videoda Number Ones’ın Bad kapaklı versiyonunu; Off The Wall, Thriller, Bad, Dangerous albümlerinin kapaklarının CD üzerine basıldığı “Tour Souvenir Pack – A Special Limited Edition Picture CD” box-set’ini; “King Of Pop” derlemesinin Avustralya versiyonunu; “Blood On The Dance Floor / HIStory in the Mix” albümünün plağını; i-Phone 11’in “Smooth Criminal” kılıfını ve birçok Mariah Carey best of’unda olduğu gibi yine “I’ll Be There” cover’ını barındıran “The Essential Mariah Carey” derlemesini görüyorsunuz.

HIGH SCHOOL ŞABLONU: Bedava High School Year Book (Amerikan kolej yıllığı şablonu) yapay zeka fotoğrafı nasıl yapılır? Bunun için #Shorts videomu izleyebilirsiniz.

TİKTOK FENOMENLERİNE NASIL MEYDAN OKUDUM?: Dünya starımız Ajdar Anık ile birlikte diğer TikTok fenomenleri Yakışıklı Güvenlik Muhammet Sürmeli ve CanbeQuit Nurican Tolun’a nasıl meydan okuduk?
Tabii ki Grand Theft Auto, resmi kısaltması ile GTA oyununda yer aldık. Eğlence amaçlı yapılmıştır bu video. Yapımda emeği geçen Uğur Production’a çok teşekkürler.2023’TE ALDIĞIM ALBÜMLER:
2023’te Nat King Cole, Barry White, Earth Wind & Fire, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Emre Aydın, Imagine Dragons, Meat Loaf, Samantha Fox, Komedi Dans Üçlüsü, Gülşen, Kenny G., Las Ketchup, Mariah Carey, The Weeknd ve Melih Kibar’ın kaset, CD ve plaklarını müzik koleksiyonuma ekledim.


Article Categories:
Turgay Suat Tarcan
Likes:
0

Leave a Comment