banner
banner

MJ Türkiye, Kralı Doğum Gününde Anıyor

Bugün 29 Ağustos 2018, yani Michael Jackson’ın 60. doğum günü… O yüzden dünyanın dört bir yanında Popun Kralının anısına etkinlikler düzenleniyor. Türkiye’de de çeşitli kutlamalar yapılıyor. Örneğin bu akşam saat 21:00’de DJ Kaan Yüceil’in performansı eşliğinde The Populist, pop müziğin efsane ismi Michael Jackson’un 60. yaş gününü Bomontiada şubesinde gerçekleşecek partiyle kutlayacak. Michael Jackson’ın Türk hayranlarından oluşan www.mjturkiye.com sitesi ise onu farklı bir şekilde anma kararı aldı. Kimsesiz çocukları gülümsetmeyi amaçlayan bu etkinlik nedeniyle mikrofonumuzu MJTurkiye.com forum editörü Arzu Hanım’a uzattık.

mjturkey_11
TURGAY SUAT TARCAN: Michael Jackson size ne ifade ediyor?
ARZU: Michael Jackson her ne kadar pop müziğinin kralı gibi bilinse de aslında kendisi protest bir sanatçıdır. Şarkılarının neredeyse tamamına yakınında mevcut düzeni eleştiren, aile içerisinde kopan ilişkilerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkisini işleyen, barışı ve sevgiyi öne çıkaran, dünyaya yaşayan bir canlı gözüyle bakan, şiddeti ve ırkçılığı eleştiren konular işleniyor. Şu da önemli bir konu ki Michael Jackson, şarkılarının yine tamamına yakını söz ve müziklerinin kendisine ait olan bir sanatçıdır. Yani sadece yorumlayan değil üreten birisidir. Michael Jackson’ın müzik dünyasındaki öncü rolünü kısa bir sürede anlatmak ise maalesef mümkün değil. Bu zaten herkesin malumu…
TST: Web siteniz nasıl kuruldu ve ne gibi süreçlerden geçti? Üye alımında kriterleriniz neler?
ARZU: Böylesine önemli bir sanatçının yaşamını yitirmesi ardından onu yaşatmak, yeni nesle onu doğru şekilde tanıtmak ve felsefesini yaymak amacıyla 2011 yılında MJTurkce.com adı ile kurulduk. 2014 yılından itibaren de isim değiştirerek mjturkiye.com olarak yolumuza devam ediyoruz. Yani yaklaşık 7 yıllık bir geçmişimiz var. Sosyal medyanın ilişkileri yozlaştığını düşündüğümüz için Facebook veya Twitter’da aktif değiliz. Daha çok geleneksel bir yöntem olan forum düzenini tercih ediyoruz. Forum kurallarımız var ve bu kurala yöneticilerimiz de dahil herkesin uyması gerekiyor. Kırıcı veya hakaret içerikler paylaşan kişiler kim olursa olsun sitemizden uzaklaştırılıyor. Amacımız çok fazla kitleye ulaşmaktan ziyade kaliteli bir kitleye ulaşabilmek.
TST: Şu ana kadar ne gibi çalışmalarda bulundunuz? Ve bundan sonraki hedefleriniz neler?
ARZU: Forum dışında Youtube üzerinde aktif paylaşımlar yapıyoruz. Micahel Jackson’ın tüm şarkılarını alt yazılı şekilde hazırlama projemizde sona geliyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 160 yayınlanmış şarkısını çevirdik. Geriye yaklaşık 20 parçası kaldı. Bu çevirilerimizi de Youtube kanalımızda yine telif haklarına riayet ederek paylaşıyoruz. Çevirilerimiz sadece şarkılarla da sınırlı değil sanatçıya ait, belgeseller ve röportajlar da Türkçe alt yazılı şekilde hazırlanıyor. Burada da 30 civarında belgesel ve konuşma çevirisi yaptık.
Ayrıca sosyal sorumluluk alanında çalışmalar da yapıyoruz. Geçmişte, canlı radyo yayınları ile üyelerimize çekilişilerle Michael jackson’a ait kolyeler, küpeler, yastıklar hediye ederek sanatçıyı sevenleri mutlu etmeye çalıştık. İleride bu tarz etkinliklerimiz yeniden başlayacak. Ayrıca kulüp içerisindeki ilişkilerimizi gerçek hayata taşımaya da azami önem gösteriyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl bazı üyelerimiz ile buluşma gerçekleştirdik. Bu buluşmaları her yıl yapmak da planlarımız içerisinde. Bunun dışında örneğin geçtiğimiz günlerde fidan dikme adı altında bir faaliyetimiz oldu.
TST: Dikkatimi çeken bir şey var. Michael Jackson hala yeni neslin ilgisini çekiyor. Bu konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz?
ARZU: Yine gençlere çok önem veriyoruz. Michael Jackson gibi bir sanatçı söz konusu olduğunda gençlerin yoğun ilgisi hiç bitmiyor. Özellikle günümüzde gençlerin sanatçıları idol olarak görmeye başlaması nedeniyle biz de hem karakteri, hem sanatı, hem de felsefesi ile gençlere en doğru idol olacağını düşündüğümüz Michael jackson’ı elimizden geldiğince onlara tanıtmaya çalışıyoruz.
TST: Ben de MjTurkLover.com sitesinde yöneticiydim. Forum yönetirken ne gibi zorluklar geçirildiğini iyi bilirim. Siz neler yapıyorsunuz bu konuda?
ARZU: İnternet gibi artık maalesef yanlış bilgilerin çöp haline geldiği bir ortamda MJ hakkında en doğru ve güvenilir bilgileri sunmaya çalışıyoruz. Örneğin bugün 2000 civarından kayıtlı üyemiz ve yaklaşık 2500 civarında özgün konumuz var. Bu özgün konularla ilgili 45 bin civarında farklı düşünce fikir ve paylaşım var. Kısacası Michael Jackson’ı merak edenler için arayacakları her sorunun cevabının olduğu güvenilir bir arşiv niteliğindeyiz. Korsan paylaşımlara tamamen karşıyız. Bu nedenle forumumuzda Türkiye’de resmi satışı olan eserler paylaşılamaz, indirme linki verilmez.
hqdefaultTST: Michael Jackson yaşasaydı bugün 60 yaşında olacaktı. Eğer hala aramızda olsaydı ne olurdu?
ARZU: Müzik endüstrisi bu kadar yozlaşmazdı. Sahne showları, başka bir boyuta taşınırdı gelişen teknolojiyle beraber… Ve tabii ki sevgi yine en değerli hazine olurdu. Hümanizm, kardeşlik, barış ve ırkçılık karşısında duran nefer yani Michael Jackson; harika müziği ile tepkisini dile getirirdi.
TST: Michael Jackson deyince akla gelen ilk şey estetik ameliyat ile kendisini beyazlattığı yönündeki asparagas haberler. İnsanlar hala buna inanıyorlar. Siz inanıyor musunuz masa başında üretilen bu hikayelere?
ARZU: Michael Jackson kendisini beyazlatmadı. Kendi ifadeleri, otopsi raporu ve doktorlarının da açıkladığı gibi kendisi vitiligo hastası ve deri veremi Lupus’tur. Tıbben de bir kişinin ten rengini beyazlatması mümkün değildir. Michael’ın siyah olan teni açılarak bölgesel olarak beyazlaşmış ve 1987’ye kadar makyajla beyaz bölgeler siyah makyaj ile kapatılmıştır. Ancak 1987 yılında vücuttaki beyaz bölge miktarı yoğunluğu ele geçirince siyah bölgeler beyaz makyajla kapatılmış fakat 1998 yılı civarında makyajlar tüm vücudun beyaz olmasından dolayı sonlanmıştır. Michael’ın teninin açılması vitiligo hastalığından ötürüdür. Kendisi 1993’teki bir röportajda bu hastalığın Thriller albümünden bir süre sonra olduğunu söylemektedir. Bu hastalık en çok yüzüne ve kaval kemiği bölgesine vurmuştur. Yüzü beyazlamış, burnunun üstünde bir leke oluşmuştur.tumblr_inline_mfcrg0UKQx1qacyof Kaval kemiğinde büyük yaralar meydana gelmiştir.
Ayrıca hala birçok insan Michael’ın ameliyatlarla veya ilaçlarla ten rengini açtığını zannediyor ki bu imkansız bir şeydir. Günümüzde tıp henüz bu kadar gelişme katetmemiştir. Günümüzde tıp lataratürüne bu yönde geçmiş tek bir örnek dahi yoktur. Hala ünlülerin konuşulduğu bazı sitelerde Michael hakkında “Zenci yıldız, bir dizi operasyonla ten rengini bile açtırıp beyaz bir Amerikalı’ya dönüşmüştü.” gibi saçma sapan, mesnetsiz, hiçbir dayanağı olmayan, tamamen trol paylaşımlar yapılıyor. Unutmamak gerekir ki iftira sadece tanıdığımız kişileri için değil tanımadığımız kişileri için yapıldığında da kötü bir şeydir. Bu konu hakkında çok daha detaylı bilgiler, fotoğraflar ve videolar forumumuza uğrayan misafirler için bekliyor. Yeter ki insan doğru bilgiye ulaşma azmi göstersin. Oturduğumuz yerden maalesef klavye delikanlılığı yapmak kolay oluyor ama iş gerçekten bir şeyler yapmaya ve araştırmaya gelince toplumsal olarak hala çok mesafe kat etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.
TST: Bir de tabloid basında 100’lerce estetik yaptığı yönünde yalan yanlış haberler de var.
ARZU: Michael Jackson’ın toplam estetik sayısı 3’tür. Bu ameliyatlar ise 1970’li yılların sonu ile 1980’li yılların başlarında yapılmıştır. Bir kez çenesinden iki kez ise burnundan estetik ameliyat olmuştur. Medyanın iddia ettiği gibi 100 estetik ameliyat olmamıştır. Kaldı ki tıbben de bu kadar estetik yapılması imkânsızdır. Yok burnu düşmüş, yok ağzı mı büyük gibi safsataların da hiç bir temeli yoktur. Tüm bunlar şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Şunu vurgulamak gerekir ki Michael öldüğünde 51 yaşındaydı. 50’li yaşlarına merdiven dayamış bir insanın 20’li yaşlardaki, 30’lu yaşlardaki görüntüsüne benzemesini de bekleyemezsiniz. Bunun üzerine daha önce bahsettiğimiz vitiligo ve deri hastalığının ilerlemesini de eklerseniz durumu daha iyi kavrayabiliriz. Eğer Michael bahsedildiği gibi büyük estetik ameliyatlar olsaydı emin olsun 50’li yaşları da 20’li yaşlarından çok farklı olmazdı. Zaten estetiğin temel amacı budur. Bakınız; Ajda Pekkan.
Michael Jackson’ın zaman içerisindeki değişimi dahi kendisinin büyük bir estetik operasyon geçirmediğinin en büyük kanıtıdır. Kaldı ki bir insan dilediği kadar da estetik olabilir. Yani söz konusu Michael Jackson olunca bu durumu insanların neden bu kadar büyüttüklerini de gerçekten anlayamıyoruz. Tekrar belirtmek gerekir ki Michael Jackson estetik sayısı sadece üçtür. İki burun, bir çene. Michael’ın konuyla ilgili kendi yazdığı Moonwalk kitabında da açıklaması şu şekildedir:
“Zaman içinde kilo verdikçe, yüzüm şu anki şeklini aldı ve basın, pek çok sanatçı ve film yıldızı gibi, rahatlıkla itiraf edebildiğim burun ameliyatımın ötesinde, beni estetik ameliyatlarla yüzümü değiştirmekle suçlamaya başladılar. Onlar ergenlik ve lise dönemlerimdeki resimleri alıp son halimle karşılaştırıyorlardı. Eski resimlerde yüzüm daha yuvarlak ve dolgundu. Afro saç tarzım vardı ve resimler son derece aydınlık olurdu. Yeni resimler daha büyük, daha olgun bir ifade gösterirdi. Yeni bir saç tarzım ve burnum da var. Dolayısıyla böyle kıyaslamalar yapmak hiç adil değil. Yüzüme kemik ameliyatı yaptırdığımı söylediler. Burada tüm bu şüphelere son vermek istiyorum. Elmacık kemiklerimle ya da gözlerimle oynamadım. Dudaklarımı sıkılaştırıp cildime dermabrazyon ya da peeling işlemi yaptırmadım. Tüm bu iddialar saçmalıktır. Burnumu iki kez yaptırdım ve çeneme gamze eklettim ama hepsi bu. Başkalarının ne dediği umrumda değil, bu benim yüzüm ve ne yaptırdığımı biliyorum.”
Yine bu konu ile ilgili sayfamızda çok daha detaylı yazılar, videolar ve fotoğraflar da mevcut.
TST: Onunla ilgili inanılan bir diğer iddia da çocukları taciz ettiği yönünde iddialar… Masumiyeti kanıtlandığı halde insanların hala inanmasına ne diyorsunuz?
ARZU: Michael Jackson, ABD mahkemelerinin de kabul ettiği üzere hiçbir zaman çocukları taciz etmemiştir. Michael Jackson’a iki kez çocukları taciz ettiği iddiasında bulunulmuştur. İlki 1993 yılında olmuş, iddiada bulunan taraf belli bir para karşılığında sanatçı ile anlaşmaya vardığından dava görülmemişti. Michael Jackson’a suçsuz olmasına karşın neden para verdiği sorulduğunda, bu iddianın ve suçlamanın kendisine ve kariyerine zarar vermesinden çekindiğini ve manajerlerinin bu konunun bir an önce kapanmasını istediği için bu yola başvurduklarını söylemiştir. Zaten o tarihte taciz edildiğini iddia eden Jordan Chandler isimli çocuk 2013 yılında yaptığı açıklamada babası Evan Chandler’in zorlaması ile Michael Jackson’dan para koparmak için iftirada bulunduğunu da itiraf etmiştir. Ancak maalesef böyle bir açıklama yine basında çok fazla yer bulmamıştır. Babası Evan Chandler de Michael Jackson’ın ölümü ardından evinde başına kurşun sıkarak intihar etmiştir. Yine bu gelişme basında çok faza yer bulmamıştır. Diğer iddia ise Michael Jackson’ın 2003 yılında kendisi ile yapılan bir röportajda “Çocuklar ile bazen aynı odada uyurum. Ama aynı yatakta uyumanın da kötü olduğunu düşünmüyorum.” şeklindeki sözleri sonrası açılmış, ancak sanatçı 2004’teki davada jürinin oy birliği ile suçsuz bulunmuştur.
TST: Neden ağrı kesisi kullanıyordu?
ARZU: Michael’ın 1980’li yıllarda Pepsi reklamı çekimlerinde yaşanan bir kaza sonucu kafatası yanmıştır. Kazanın görüntüleri de internette mevcuttur. Bu kaza sonrası o zamanın tıp bilgisi ile oluşan ağır yanıklar kafatasındaki deri bölgesi gerdirilerek kapatılmış ve bu tedavi sonucu sürekli ağırılara maruz kalmıştır. Yaşamının sonuna kadar da kafaftası ağrısını yaşamıştır. İlk bu ameliyat ardından bu acıları dindirmek için ağrı kesicileri sürekli şekilde almaya başlamış, 1990’lı yılardan sonra yaşanan kötü olaylar sonucu uyku düzeni bozulmuş ve İnsomni denilen uykusuzluk hastalığına da yakalanmıştır. Kaftası ağrısını dindirmek için aldığı ağrı kesicilere ek olarak uyumak için de ağrı kesiciler kullanmış ancak bu doktor gözetiminde yapılan bir tedavidir. Burada kullanılan ilaç da anestezi sırasında alınan propofol ilacıdır.
TST: Michael Jackson’ı kim, neden öldürdü?
ARZU: Michael Jackson, özel doktoru Conrad Murray tarafından aşırı dozda ağrı kesici verilerek öldürülmüştür. Doktorluk lisansı alınan ve dört yıl hapis cezası alan doktor, bir yıl sonra hapishanenin aşırı kalabalıklaştığı gerekçesi ise serbest bırakılmış, ardından doktorluk lisansı kendisine geri verilmiştir. Görünürdeki katil, doktor olsa da gerçek katil ve katiller başkadır. Michael Jackson’ı öldüren gerçek güç ve niyetleri hakkında isimler vererek detaylara giremeyiz. Ancak şunu söyleyebiliriz ki Michael Jackson, “tek göz” ve “rain man’e” karşı duran adamdır. Bu konu hakkında tüm bilgiler sitemizde mevcut.
TST: Söylediğin şeyler aklıma bir tarikatı getiriyor. İlluminati gerçekten var mı?
ARZU: Müzik ve film sektörünü kontrol eden bir güç olduğu doğrudur. Ancak bu gücün gerçek ismi İlluminati değildir. İlluminati bu gruba insanlar tarafından verilmiş bir isimdir.
TST: Michael Jackson Müslüman mıdır?
ARZU: Michael Jackson sözlü olarak hiçbir zaman Müslüman olduğunu söylememiştir. Ancak Müslüman olan kardeşi Jermaine Jackson, Michael’ın İslam ile ilgili araştırmalar yaptığını ve bu dine ilgi duyduğunu söylemiştir. Michael Jackson’ın yakın çevresinin de Müslümanlar olduğu bilinmektedir. 2004 yılındaki davasında Michael Jackson’ın korunmasını Nation of Islam örgütü üstlenmiştir. Dava sonrası sanatçı ABD’den ayrılarak Bahreyn’e de yerleşmiştir. Somut bilgiler bunlardır. Kendisinin “Ben Müslümanım” gibi bir açıklaması yoktur. Ancak Michael’ın Londra konserinden sonra bu konuda bir açıklama yapmayı planladığı da kuvvetle muhtemeldir.
TST: Michael Jackson’ın yaşadığı hakkındaki iddialara ne diyorsunuz?
ARZU: Öldürülmüştür. Michael Jackson, ABD mahkemelerinin de teyit ettiği üzere 25 Haziran 2009 tarihinde öldürülmüştür. Michael Jackson’ın yaşadığı yönündeki iddialar asılsızdır.

Michael-jackson-children-MAIN
TST: Michael Jackson’ın çocukları neden beyaz?
ARZU: Michael’ın üç çocuğu vardır. Prince, Paris ve Blanket. Prince ve Paris’in annesi birdir, Blanket’in ise farklı biridir. Prince ve Paris’in annesi sarışın beyaz tenlidir. Blanket’in annesi ise siyahidir. Dolayısı ile Michael’ın iki çocuğunun beyaz tenli olması da gayet normaldir. Blanket ise siyahidir.

Emre-Yucelen-Michael-Jackson-Fan-Arzu
TST: Geçtiğimiz günlerde YouTuber Emre Yücelen’in canlı yayınına katıldın. Orada dünyadaki en iyi seslerden birisi olduğu bilimsel olarak da söylendi. Ben bu ses koçu meselesine takıldım.
ARZU: Ses koçları yoktur. Sadece tek bir ses koçu vardı; Seth Riggs. Solu kariyeri boyunca sadece bu kişiden eğitim almıştır. Solo kariyeri öncesinde ise eğitimlerini kendisi de bir sanatçı olan babası veriyor. Seth Riggs’in koçluk yaptığı diğer sanatçılardan bazıları Prince, Stevie Wonder, Madonna’dır. 1930 doğumludur ve kendisi halen yaşamakdır. “Speech level singing” yani “konuşma seviyesinde şarkı söyleme” diye bir teknik öğretiyor. Bu, volüm olarak konuşma sesi seviyesinde şarkı söylemek anlamına gelmiyor, gırtlağın konuşurkenki seviyesinde kalarak şarkı söylemek anlamına geliyor. Yani gırtlak tiz seslere çıkarken yukarı çıkmıyor ve pes seslerde aşağı inmiyor, hep aynı seviyede duruyor.
TST: Vitiligo hastalığı nedeniyle makyaj yapmak zorunda kaldığından kendisiyle ilgili homoseksüel benzetmeleri de yapılmıştı zamanında…
ARZU: Michael Jackson siyahi bir erkektir. Kendisi homoseksüel değildir. Bir kaç kez evlenmiştir. İki erkek, bir kız; toplam üç çocuğu vardır. Ayrıca birlikte olduğu bazı kadınların kendisi ile ilgili açıklamaları cinsel tercihinin kadınlar olduğunu göstermektedir.

tumblr_oqlravci621rldhmro4_r1_1280
TST: Çok söz etmeseniz de kimsesiz çocuklara Michael Jackson’ı örnek alarak kişisel çabalarınızla yardım ettiğiniz biliniyor. Örneğin onu doğum gününde çocuklara giyecek, oyuncak, kitap yardımı yaparak anıyorsunuz. Sosyal sorumluluk bilinci mi yaratmak istiyorsunuz?
ARZU: Bizler gerçekten sosyal sorumluluğa çok önem veriyoruz. Ancak bu konuda da maalesef internetin insanları yozlaştıran, robotlaştıran etkisiyle başa çıkmak zorunda kalıyoruz. Herkes bir şeyleri değiştirmek istiyor ama iş icraata döndüğünde klavyesinin başından kimse kalkmak istemiyor. Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, daha güzel yarınlar istiyorsak bunun için azim göstermeliyiz, çabalamalıyız. Oturarak iş yapan tek canlı tavuklardır. Biz gelin gerçek hayata yansıyan güzel şeyler yapalım diyoruz. Değişimi en başta insanların kendisinden başlatması gerektiğine inanıyoruz. Herkesin bir kez Michael’ın “Man in the mirror” şarkısının alt yazılı versiyonu dinlemesini ve ardından aynaya bakarak kendisini bu yönde samimi şekilde eleştirmesini bekliyoruz. En büyük değişim kişinin kendisinden başlar, ardından bu değişimi yakın çevresinde yapar. Daha sonra bu kolektif hale gelir. Biz MJTurkiye.com olarak olayın kolektif boyutundayız. Bu boyutun harekete geçmesi için insanların ilk başta kendi bireysel boyutlarında değişimi başarmaları gerekir. Çevre, yaşlılar, çocuklar, eğitim gibi tüm alanlarda yapılacak çalışmaların her zaman yanındayız. Michael’ın hayranı olsun veya olmasın biz üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Adresimiz belli, kapımız herkese, her düşünceye açık. Misafir olarak gelenler, aile olarak kalacaktır bu konuda da kendimize güvenimiz tam…

 

NOT: Bu röportajım ilk olarak 29.08.2018 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Roportaj/mjtuerkiye-kral-dogum-guenuende-an-yor.html adresinde yayınlanmıştır. MJ Türkiye’nin adresi kısa bir süre sonra www.mjizle.com olarak değişmiştir.


Article Categories:
Röportajlar
Likes:
0

Leave a Comment