banner
banner

İlker Yine Bir Atak Yaptı

Türkiye’nin en çok tanınan Michael Jackson taklitçilerinden birisi olan profesyonel dansçı İlker Atak, sadece dansla yetinmedi ve kendi bestelerini ard arda single’lar yayınlayarak paylaşmaya başladı. Bize de mikrofonumuzu ona uzatmak düştü.

best editli

TURGAY SUAT TARCAN: Merhaba İlker. Gerçi benim gibi MJ Fan’lar senin yaptıklarını yıllardır biliyorlar ve uzun yıllardır Michael Jackson Fan Club’lar vasıtasıyla tanışıyoruz. Daha önceden çıktığın başka televizyon programları da olmuştu. Fakat tüm Türkiye seni asıl “Yetenek Sizsiniz” yarışmasıyla tanıdı. Yine de gözden kaçıranlar için kendini biraz tanıtır mısın?
İLKER ATAK: 1982 Ankara doğumluyum ve küçükken oldukça hiperaktifmişim ve müzik çalınca kalkıp koşmaya başlarmışım, fakat dans konusunda içimdeki yeteneği sonradan keşfeden biriyim. 15 yaşıma kadar hiçbir şekilde bir etkinlikte veya baloda dans etmedim. Zorla dansa kaldırılsam bir fırsatını bulur kaçardım; utangaç ve çekingen bir yapım vardı. Ta ki efsanevi pop yıldızı Michael Jackson’ı izleyene kadar… Ona hayranlığım dansın büyülü dünyasında kendimi bulmamı sağladı. MJ izleyerek ve çok çalışarak her geçen gün kendimi daha da geliştirdim. Tatil beldelerinde, açılışlarda ve konser organizasyonlarında sahne almaya başladım. Ve Sevgili Acun Ilıcalı’nın hazırladığı “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışması aracılığı ile halkımıza performanslarımı sunma fırsatı buldum. Finale kaldım; Türkiye ve Azerbaycan’dan birçok fanım oldu.
TST: “Yetenek Sizsiniz”le ilgili sormak istiyorum tekrar. Yarışmanın ilk yıllarında başta sen olmak üzere Yiğit Beşli, Hüseyin Karanfil, Fatih, Barış, Nurmuhammed Nadrrovi, Kaan Baybağ, Tuncay Özcan ve daha birçok impersonatar ekranda Michael Jackson fırtınası estirmişti. Fakat son zamanlarda birçok yetenekli arkadaşımız daha gelir gelmez eleniyorlar ve yarışmaya devam edemiyorlar. Artık MJ taklitçilerine bir önyargı oluşmuş durumda… Bunu neye bağlıyorsun?
İA: “Yetenek Sizsiniz” sahnesindeki çoğu Michael Jackson performansını izledim; yarışmadaki aldığı dereceleri ne olursa olsun hepsini ayrı ayrı tebrik ederim. Michael Jackson sahne performansını hep birlikte bir sonraki nesile aktardık ve sevdirdik. İsim vermeden genelleme yaparak şunu söyleyebilirim; elenmelerinin en büyük sebebi sadece dansa odaklanmaları ve bunu yeterli görmeleri… Aslında sadece dans değil de, orada sürprizlerle dolu saşırtıcı etkileyici bir gösteri yapılmalı. Mesela dansa ilizyon eklenmeli veya bir konsept oluşturulmalı; ona göre dekor ve kostümler hazırlanmalı, ayrıca gösterinin süresi, girişi, yükselişi ve finali çok önemli… Bütün bunlar bir arada olduğunda başarılı olacaklardır. Özellikle son çıkan performanslar daha az emek harcanmış ve yetersiz olduğu için eleniyorlar; ön yargı olduğunu sanmıyorum.
IMG_1950-Bearbeitet-5TST: Sadece dans etmiyorsun. Ayrıca beste yaparak ve seslendirerek kendi parçalarını da üretiyorsun. Türkiye’nin “Smooth Criminal”ı diyebileceğimiz “Seni deli gibi çok sevdim”den yıllar sonra ülkemizin “Thriller”ı sayılan “Karabasan” ile müzik piyasasına geri döndün. Gelen tepkiler nasıl oldu?
İA: Yengeç burcuyum, duygusal bir yapım var ve müzik benim için duygularımı ifade edebildiğim, anlayabildiğim, anlatabildiğim bir lisan… Küçükken babamın aldığı bir org sayesinde tanıştım müzikle… Şu an bestelerimle devam ediyorum, Youtube’da yayımlanan “Karabasan” single çalışmam hakkında aldığım tepkiler çok güzel! Halkımız çok beğendi, sıra dışı bir çalışma olduğunu eklediler.
TST: “Karabasan” bana da müzikal film tadı verdi. Müzikal film çekme gibi bir düşüncen var mı?
İA: Elbette böyle bir projede yer almak isterim. Fakat ne yalan söyleyeyim, hiç düşünmemiştim; ama olabilir evet, olabilir evet…
TST: “Karabasan”ın hemen arkasından “Ego”ya klip çektin. 90’lı yılların Türkçe Pop’unu andırıyor. Daha bizden bir çalışma mı yapmak istedin?
İA: “Karabasan” single çalışmamız hakkında klip ve şarkı çok güzel fakat bayağı batı… “Daha Türkçe Pop ve giderli bir müzik olsa; halkımız içinde kendini bulsa” gibi öneriler de aldım müzisyen dostlarımdan ve “Ego” single’ında böyle bir sound geliştirdi sevgili aranjörüm Güner Metinkale.
TST: Bazen Bahçelievler, Zincirlikuyu gibi semtlerde konser afişlerini görüyorum. Konserler nasıl geçiyor?
İA: Konserlerim çok sıcak ve güzel geçiyor. Kendi şarkılarımın yanı sıra Michael Jackson’dan “Smooth Crimina”l ve “They Dont Care About Us”‘ı ve Barış Manço’dan “Dönence”‘yi okuyorum. İzleyenlerden beklentilerin üzerinde bir sahnem olduğunu duymak beni çok mutlu ediyor.
TST: Michael Jackson fanatiği olduğunu biliyoruz. “Dönence”yi coverladığına göre Barış Manço hayranı da olmalısın. İki efsane dışında kimleri dinliyorsun?
İA: Madonna, Justin Timberlake, Cem Karaca, Sezen Aksu, Müslüm Gürses, Sıla sevdiğim ve dinlediğim sanatçılardır.

DSC00999
TST: Türkiye’de hem kareografilere göre grubuyla dans eden, hem de şarkı söyleyen pek fazla isim yok. Seyyal Taner, Yonca Evcimik, Hakan Peker, Tuğçe San, Melis Sökmen, Birkaç İyi Adam falan vardı eskiden… İzel ve Hande Yener de denemişti biraz. Yenilerden ise Edis ve sen dışında bunu yapan pek yok. Arkada dansçı grubu olsa da öndeki şarkıcı free takılıyor genelde. Bir de Aleyna Tilki gibi zoraki şişirilmiş olanlar var. Sen kimlerin danslarını beğeniyorsun?
İA: Türkiye’de piyasaya çıkan albüm, single gibi eserlerin aranjesi için canlı çalınan enstrümanları için mix’i ve mastering’i için aylarca çalışılıyor fakat dansa sadece üç beş gün zaman ayırılarak basic bir koreografi ile sahne show’u oluşturuluyor genelde. Bence sahne show’una daha fazla önem verilmeli, çünkü konsere gelen bir dinleyen 3 aşağı beş yukarı sanatçının repertuarını biliyor ve şarkılarını radyolarda dinlemiş oluyor. Bence bir popstar konseri izleyenlere görsel bir şölen sunmalı, konser için de aylarca çalışmalı. Ne yazık ki ülkemizde bunu yapanı göremedim.
TST: Bundan sonraki hedeflerin neler? Müzik çalışmaları devam edecek mi?
İA: Hali hazırda çalışmaları devam eden müzik eserlerim var, her iki ayda bir single’a klip çekmeyi planlıyorum. Hedefim sıradışı konsept sahne show’ları ile kendi müziğimi sergilemek ve farklılık yaratmak…
TST: Bize zaman ayırdığın için çok teşekkürler.

 
NOT: Bu röportaj 03.08.2018 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Roportaj/ilker-yine-atak-yapt.html adresi için yapılmıştır. İzinsiz ve kaynak göstermeden kullanımı yasaktır.


Article Categories:
Röportajlar
Likes:
0

Leave a Comment