banner
banner

Münir Özkul Anısına

IMG_2819

Bugün maalesef Türk sineması bir çınarını kaybetti. Daha önceden #HababamSınıfıLaneti başlığıyla Halit Akçatepe ve Bülent Kayabaş, #KemalSunal, #TarıkAkan, #MustafaKemalKara anısına yazdığım yazılarda Hababam Sınıfı’ndaki oyuncuların nasıl teker teker aramızdan ayrıldığından bahsetmiştim. Şimdi ise sıra Kel Mahmut’taymış. Maalesef bugün sinemamızın ustalarından Münir Özkul hayatını kaybetti. Bu kez bir Twitter dedikodusu değildi. Gerçekti.
Sabah Mert diye bir arkadaşım rüyasında bir sürü ünlü gördüğünü söylemişti. Saydığı ünlüler arasında Münir Özkul da vardı. Jennifer Lopez’den filan bahsederken ona dedim ki: “Asıl sen Münir Özkul’u nasıl gördün? Onu söyle. Adama bir şey mi olacak nedir?” diye… Cevap verdi. Rüyasında Mahmut Hoca’yı, elinde bastonuyla, genç ve diri görmüş. İnsanlar onunla fotoğraf çektiriyorlarmış falan. Bastonun tabirine bakım. “İyi bari, yükselmek anlamına geliyormuş” dedim. Sonra birkaç saat uyudum. Uyandığımda Banu Hanım’ın, WhatsApp grubumuza “Mert, rüyan malum olmuş. Münir Özkul vefat etmiş” diye mesaj attığını gördüm. Çok üzüldüm. Çünkü en çok sevdiğim oyunculardan birisiydi. Yüzünden iyilik akıyordu.
Sosyal medyada Türvak Türker İnanoğlu Vakfı Yeşilçam Müzesi’nde gördüğüm ve çok beğendiğim Itır Esen’li, Ahmet Arıman’lı, Tuncay Akça’lı, Cengiz Nezir’li, Tayfun Akalın’lı “Bizim Aile” tablosu ile geçen sene çektirdiğim fotoğrafı paylaşarak onu andım. Barış adında bir arkadaşım bir link paylaştı fotoğrafın altında… Adile Naşit anlatmış. Tam da “Bizim Aile” filminin setinde Münir Özkul’un Saim Bey’in kapısından girip “Sen değil, ben büyüğüm ben” dediği ve belki de Türk sinema tarihinin en önemli sahnesi çekildikten sonra oyuncular yevmiyelerini almışlar ama paralarını zorla Tarık Akan’a matbaasını desteklemek üzere vermişler. Akan da o paralarla Mustafa Kemal Atatürk’ün “Nutuk” adlı kitabını 20 bin adet basıp tüm ülkedeki okul kütüphanelerine yollamış. Okurken tüylerim diken diken oldu ve “Böyle aydın sanatçılarımıza günümüzde daha çok ihtiyaç var” diye yanıtladım.
Filmlerini izlerken “Maşallah, uzun zamandır yoğun bakımda ama çocuklarını, öğrencilerini oynayan kişileri bir bir cebinden çıkarıyor” derdim. Filmlerine bayılırdım, özellikle de Adile Naşit, Tarık Akan, Oya Aydoğan, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Kemal Sunal da varsa… Filmlerinin müziklerini de genelde rahmetli Melih Kibar yapardı. Ayrıca bugün aynı zamanda ünlü yazar Aydın Boysan da vefat etmiş. Hepsi nur içinde yatsın… Allah Şener Şen, Ayşen Gruda ve diğerlerine uzun ömür versin… Şu anda TV8’de yayınlanan “Hababam Sınıfı Uyanıyor” adlı filmi izliyorum ve milyonlarca kez izlemiş olsam da yine bıkmam. Yine aynı keyfi veriyor. Artık filmi izlerken “Bu da vefat etti” diye Münir Özkul’u da göstereceğiz. İnanılır gibi değil!
2009 yılında Michael Jackson vefat ettiğinde “Gone Too Soon” adlı bir klip yapmıştım ve sonunda Kerim Tekin’in “Kar Beyaz” adlı şarkısını kullanarak kaybettiğimiz diğer sanatçıları da anmıştım. Orada tesadüfen Münir Özkul da görünmüştü. Artık o klip daha anlamlı hale geldi. O klibi tekrar paylaşmak istiyorum bu yüzden…


Article Categories:
Sinema
Likes:
0

Leave a Comment