banner
banner

Mustafa Kemal Atatürk Anısına…

AtaturkEtkinlikleri

 

Web sitemi ilk açtığım 1999 yılından beri sitemin İngilizce bölümünde Türkiye’yi tanıtan bir komposizyonumun yer aldığı bir sayfam vardı ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de fotoğrafı o zamanlardan beri vardı. Ayrıca ana sayfadaki 2009 yılında yaptığım kolajda da yanıma photoshop ile Atatürk’ü koymuştum. Fakat Türkçe bölümünde bir Atatürk köşesine ihtiyaç duymak için 2013 yılını beklemem gerekiyormuş. Bildiğiniz gibi Taksim’deki Gezi Parkı olaylarından sonra halkımız Atatürk konusunda daha duyarlı oldu. Ben de tepkimi belli etmek için soluğu Taksim’de aldım. Yetmedi, hazırladığım videoları sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü artık haykırmak istiyorum. Bağnazlık istemiyorum. Bugün 16.06.2013. Dün yine yobazların polisleri aydın, çağdaş, Atatürkçü gençlerimize saldırdılar ve saldırmaya devam ediyorlar. Gerçekten içime dün akşam fenalık geldi. Tıkanır gibi oldum. 1999 yılında web site kurma ihtiyacı duyduğumda bunun nedeni okuma yazma öğrenir öğrenmez okul yıllarımda hazırladığım ve fotokopi ile dağıttığım (ki maalesef çoğunu arşivleyemedim) fanzin dergilerimin bana yetmemesiydi. 1987 yılında ilk hazırladığım fanzin dergisi beni bu kadar yaratıcı yaptı ve her ne kadar muhafaza edememiş olsam da konusu Mustafa Kemal Atatürk’tü. Neyse, şimdi size orijinal tanımlamalarımı copy+paste yaparak Atatürk ve şehitlerimizle ilgili yaptığım kliplerimi sunmak istiyorum. Kliplerin arasında Michael Jackson’ın “One More Chance”i de olduğu için bu sayfa aynı zamanda “Number Ones” albümü işlevi de görüyor. Neyse, işte bahsettiğim klipler:

Çanakkale Türküsü (Çanakkale İçinde): 2 gün rötarlı da olsa 18 Mart Çanakkale Zaferi’ne gelene kadar neler yaşadığımızı tekrar hatırlamamız için 1995 yılında kendi çektiğim görüntülerden bir Çanakkale Şehitliği klibi yapmak istedim… Biraz da Burçin Sakallı’nın Facebook’a koyduğu “Şehitlik Mahşeri” adlı fotoğrafın altında yazdığımız yorumlardan ilham aldım. Ve onlara en azından sanal olarak bir Çanakkale gezisi sunayım dedim… (1 yıl evvel yazıldı ve hazırlandı)

 

Fly Away: Bu sene tatilimi Makedonya ve Yunanistan’da geçirdim. Bu seferimin ilk klip meyvesi “Fly Away” oldu. İkinci klip de çok yakında sizlerle olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu manastır bu videoda yer alırken, bir sonraki videoda Selanik’te doğduğu ev de olacak. Tavernada sirtaki yapmaya çalışırken başlıyor klibim… Sonra bildiğiniz klasik Michael Jackson müziği eşliğinde yürüme görüntülerim çıkıyor karşınıza… (9 ay evvel yazıldı)

 

One More Chance: Hatırlarsanız dün, daha bir kaç gün evveline kadar katıldığım Yunanistan ve Makedonya turuyla ilgili “Fly Away” klibi yapmıştım. Bugün ise dünkü klibe sığmayan diğer Makedonya ve Yunanistan görüntülerime bir başka Michael Jackson klasiği “One More Chance” eşliğinde yeni bir klip yaptım. Tabii ki bu sefer de görüntü yetmedi ve Türkiye sınırını geçtikten sonra sanki Türkiye’de yürümeye devam ediyormuş gibi İzmir görüntülerime ve İstanbul’daki bir bowling atışıma yer verdim. En önemlisi de Ulu Önder’imiz Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği evin de klipte görünmesi oldu… (9 ay evvel yazıldı)

Soldier / In The Army Now: Between April-September 2006, I was in the army. My soldier life was easier than the others. Turkish army is very powerful, but I made my country duty in a holiday camping. I was an air soldier. That’s why I wore blue uniform. I hope you’ll like my soldier life. The cities are Istanbul (my city), Kutahya (novice TST) and Balikesir (talent TST – T.S.K. Ozl. Egt. Mrk. K.ligi Erdek)… 32012 people watched this video at DailyMotion between 13-07-2008 and 26-05-2013.

Bize her yer Taksim! – #direngeziparkı Bölüm 1: Tüm Türkiye, hatta dünya genelinde olduğu gibi bizim mahallede de hükümeti protestolar devam ediyor. Her akşam kimi tenceresini, kaşığını, tavasını almış vuruyor. Kimi kornasına basıyor. Kimi ışığını kapatıp açıyor. Kimi ıslık ya da düdük çalıyor. Kimi “Tayyip istifa!” diye tezahürat ediyor. Kimi yürüyüş yapıyor. Kısacası herkes elinden geldiğince bir şeyler yapıyor. Taksim’e ulaşımı engelleyerek direnişin önüne geçebileceklerini sanıyorlar ama Viyana’da çekilen fotoğraflarda bir pankartta gördüğüm gibi “Bize her yer Taksim”… Her yer Gezi Parkı… Lütfen siz de kendi mahallenizdeki protestoları kameraya kaydedip paylaşın. Herkes paylaşsın ki görsünler Taksim’in Atatürkçülere dar geldiğini… Şu anda bile devam ediyor gürültüler ara ara… (Tanım videonun çekildiği 2 Haziran 2013 günü yazıldı) #direngeziparkı #direnTaksim

Taksim’de Gezi Parkı Protestoları – #direngeziparkı Bölüm 2: Türkiye olarak çok hareketli günler geçiriyoruz. İnsanlar uyanışa geçti. Halkımız direnişe geçerek Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençliğe Hitabesi”nde kastettiklerini sonunda anlayarak ülkemizi karanlık günlerden kurtarmaya çalışmaya başladı. Taksim’deki Gezi Parkı’ndaki olay bardağı taşıran son damla olmuştu. Yoksa neden Taksim’deki birkaç ağaç için tüm Türkiye, hatta dünyadaki Türkler ayaklansın? Bize her yer Taksim, her yer Gezi Parkı’ydı. Taksim’deki ağaç için Hatay’daki bir genç şehit olabiliyordu. New York’ta, Viyana’da insanlar yürüyüş yapabiliyordu. Çünkü olay sadece ağaçlarımız değil. Tabii ki doğamızı korumak da ülkemizi korumak gibi bir şey. Fakat alkoldeki yeni düzenlemeler, ders kitaplarından Atatürk’ün çıkartılması, bazı kurumlarda siyasi iz taşıyor diye Atatürk rozetlerinin takılmasının yasaklanması, ismi Atatürk olan her şeyin yıkılmaya çalışılması (önümüzdeki yıllarda yıkılma projesi olan yerler Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Havalimanı mesela), Ergenekon bahanesiyle generallerle profesörlerin içeri atılmalarıyla ordunun zayıflatılması, Dolmabahçe Sarayı’nda nöbet tutanlar beyaz giyinmiş askerlerken yerlerine polisin geçmesiyle bugünlerde halka zulüm eden polisin güçlendirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Türk bayrağı adlarının kaldırılmasının gündemde olması, hosteslerin etek boyunun uzatılması-fes takmaları-kırmızı rujun yasaklanması ve AKP iktidardayken gerçekleşen tüm bu İran’a döndürme çalışmalarından dolayı sabrımız tükenmişti. 3. köprünün adı bile halifeliği kaldıran Mustafa Kemal Atatürk değil. Halifeliği getiren Yavuz Sultan Selim’in adı verilecek. Üstelik kendisi Alevi kardeşlerimize zulüm ettiği için tam olarak laiklik karşıtı bir insan. Ama unutmamalılar ki Türkiye laiktir, laik kalacak. Artık bir AKP üyesi açık açık “Anıtkabir’i de yıkacağız” diyebiliyor, sonra işin içinden “Yanlışlıkla copy+paste yapmışım” diyerek sıyrılabiliyor.
Gerçekten son günlerde duygusal anlar da yaşıyorum. Facebook’tan, Twitter’dan tüm yakınlarımın direnişlerini; Taksim’e, Beşiktaş’a gaz maskeleri ve gözlüklerle gittiklerine şahit olup duygulanıyorum. Gerçekten kenetlenmiş durumdayız. Doğan TV Center’da, Çelebi’de, Havaş’ta beraber çalıştığım insanlar; Michael Jackson Fan Club ve Şebnem Ferah Fan Club’larda bir zamanlar beraber eğlendiğim arkadaşlarım; komşularım; akrabalarım; eğitim hayatımda beraber dirsek çürüttüğüm sınıf arkadaşlarım; herkes ama herkes (birkaç at gözlüğüyle bakan kişi dışında) direnişte… Özellikle de, ismi lazım değil, AKP’ye oy veren bir arkadaşımın da AKP karşıtı “Hükümet istifa” gibi sloganlar atıp gaz bombası yemesini gördüğümde içimdeki umutsuzluğa karşı bir umut oluşturdu. En çok da gençlerimizin yaptıklarını gördükçe geleceğimizi karanlık görürken aydınlık bir ışık kıvılcımını hissedebiliyorum. Nazım Hikmet gerçekten de haklıymış: “Bir ağaç devrilir, bir millet uyanır”… Hangi takımın formasını giyerse giysin; hangi partiye oy verirse versin herkes örgütlenmiş durumda. Ben de sesimi haykırmak için Taksim’e gittim ve bu videoyu çektim. Umarım beğenirsiniz.

Michael Jackson’ın resmi klibinde Türk bayrağını tam ekran çıkaran Türk’ten Taksim Gezi Parkı Fotoğrafları – #direngeziparkı Bölüm 3: Şimdi videonun başında diyebilirsiniz ki: “Michael Jackson ne alaka?” diye… Fakat tüm dünyadaki müzik kanallarında halen yayınlanmakta olan ve sırf YouTube’da 14.06.2011 – 13.06.2013 tarihleri arasında 5,315,374 kişinin izlediği resmi “Behind The Mask” klibinde bayrak bölümünde tam ekran görünen tek bir bayrak vardı. Klip Amerikan yapımı olmasına rağmen tam ekran görünen tek bayrak Türk bayrağıydı. Ben de o Türk bayrağını klipte çıkaran kişi olarak gururla o klipteki sahnemi 2 yıl sonra tekrar canlandırdım ama bu kez Michael Jackson afişi yerine Atatürk bayrağı gösterdim ve MJ t-shirt’ü yerine Mustafa Kemal Atatürk t-shirt’ü giydim. Arkasından başta Taksim’de katıldığım Gezi Parkı eylemi olmak üzere Atatürk ile ilgili çektiğim ya da çektirdiğim fotoğrafların slayt gösterilerini göreceksiniz. Selanik’ten Ankara’ya, Makedonya’dan İzmir’e, Çanakkale’den İstanbul’a Atatürk’ün ayak bastığı her yere gitmeye çalıştım. Ortaya bu fotoğraflar çıktı.
Gerçekten çok duygusal anlar yaşıyoruz. Herkes birbirine yardım eli uzatıyor. Hatta eskiden görünce görmemezlikten geldiğimiz, yanından hızlı hızlı geçtiğimiz travestiler bile evlerini direnişçilere açıp yardım ediyorlar. Doktorlar bedavaya tedavi ediyor, ülkenin 4 bir yanından Gezi Parkı’na yiyecek ve içecek yardımı geliyor. Hepsini anlatmama gerek yok aslında… Biliyorsunuz. Ve maalesef bunları hala yayın akışını bozmayarak Survivor ve 90 dakika süren TV dizileri ile yayınını sürdüren televizyon ve gazetelerden çok Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya mecralarından biliyorsunuz. Halbuki doğal afet, çatışma, savaş gibi olaylarda normalde kanallar yayın akışlarını durdurarak canlı yayınlarla olay yerine bağlanırlardı eskiden… Çok iyi hatırlıyorum, CNN Türk’te spor servisinde çalışırken olağanüstü bir hal olduğunda spor bültenini çıkarırlardı, VTR yapmazdık. Çünkü tek bir olaya odaklanırlardı ama bu kez, üstelik en çok gereken zamanda böyle olmadı. Çünkü AKP, TV kanallarının büyük bir çoğunluğunu da eline geçirdi. İyi ki artık televizyoncu değilim, yoksa utanırdım kendimden. Hepimiz her gece dua edelim. Allah, din istismarı yapanların sonunu getirsin ve ülkemiz eski aydınlık ve özgür günlerine dönsün. Aslında basit bir video tanımı yapacaktım ama klavyeye parmağım değdiğinde bir anda içimi döküveresim geldi. Türk bayrağımız her zaman dalgalansın. Atatürk resimleri her zaman okulların duvarlarında olsun. Milli Bayramlarımızı bile yok hava soğuktu, yok bilmemneydi falan diye çeşitli bahanelerle kutlamamızı engelliyorlar. Şu an sadece Taksim’de değil; her yerde tam bir bayram, şenlik havası var. Artık her gün Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ortaya çıkıyor. Sıkıysa biber gazıyla, gaz bombalarıyla, tüfeklerle engellemeye çalışsınlar. Neyse, #direngeziparkı hashtag’li ilk videomu vimeo.com/235371469 adresinden, ikincisini ise vimeo.com/236438747 adresinden izleyebilirsiniz. Şu an izlediğiniz 3. bölümü… 13 Haziran 2013’te izlesene sitesine konulmuştur ve sadece 3 günde 40 kişi izlemiştir. Unutmadan, Atatürk’ün balmumu heykelinin yanında beraber fotoğraf çektirdiğim yaşlı teyzenin küçükkken Atatürk’ün kendisini gördüğünü belirtmeden geçemeyeceğim.

© 16.06.2013 TST Interactive Company


Article Categories:
Kategori Dışı
Likes:
0

Comments

Leave a Comment