banner
banner

“Rüya”ların Röportajı

ruya-manset-kapak

TURGAY SUAT TARCAN: Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için çok teşekkürler. 90’lı yıllarda slogan şarkı modası vardı. Kenan Doğulu’nun “Yaparım Bilirsin”i, Çelik’in “Ateşteyim”i, Zuhal Olcay’ın “İyisin”i, Göksel’in “Ya Sabır”ı, Zerrin Özer’in “Hep Bana”sı, Aysun Kocatepe’nin “Hadi Gari”si, Fatih Erkoç’un “Oynatmaya Az Kaldı”sı, Oya Bora’nın “Ara Beni”si, Harun Kolçak’ın “Gir Kanıma”sı, Sinan Erkoç’un “Oyna da Oyna”sı gibi… Sizin de “İstemiyorum Baba” adlı şarkınız 90’lı yılların fenomenlerinden biri oldu ve o yılların nostaljisi yapılırken mutlaka bu şarkıdan da bahsediliyor ve televizyonda 90’lar programı yapıldığında bu şarkı çıkmazsa program eksik oluyor. “Hep Sıfır” adlı 1989 tarihli albümünüz ikincisi kadar ses getirmemişti ama ikinci albümün daha ilk çıkış şarkısıyla tarihe damga vurmak nasıl bir duygu?
RÜYA ERSAVCI: “İstemiyorum Baba”nın bu hızlı çıkışı benim için çok şaşırtıcı olmadı, çünkü üzerinde öyle çok düşünülmüş ve çalışılmış bir işti ki bu karşılığı hak ediyordu bence. Bir kere özel sektöre çektirilmiş ilk kliplerden biriydi. “Image reklam & Cemal Karman” imzası taşıyordu. AYKIRI VE İSYANKAR BİR KLİPTİ! Halen devam eden bir toplum sorunu olan genç kızlara uygulanan baba baskısı, kendi kararlarını verememe üzerine tatlı bir şekilde isyan eden genç bir kızın absürt bir seslenişiydi. THCHERINA tarafından tel örgüden tasarlanmış özel kostümler ve İngiltere’de yapılan kayıtlar Dağhan Baydur’un prodüktörlüğü ile birleşince ortaya bu sonuç çıktı. Tabii ki harika bir duygu…

ruya-ersavci-sikidim_308082_184-1375404394

TST: Açıkçası benim en çok hoşuma giden şarkınız nedense “İzle Beni”… 🙂 Klibi de çok komik ve eğlenceli… Bana göre Türkiye’deki en iyi kliplerden birisi… Paula Abdul’un “Opposites Attract” klibinden geri kalır yanı yok. Yalnız yıllardır merak ettiğim bir şey var. Klipteki maymun LC Waikiki maymunu mu?
RÜYA: “İzle Beni” de aynı albümde yer alan bir şarkı ve LC Waikiki sponsorluğunda yapıldı. Ali Murat Erkorkmaz ve ekibi tarafından hazırlanan klip gerçekten benim de çok sevdiğim neşeli ve çok başarılı bir klip oldu. Ben 90’lı yıllarda hep yapılmayan şeyleri yapmak istedim ve başarılı da oldum galiba.
TST: Kesinlikle oldunuz! Mesela “Give me my Turkish delight” diye de şarkınız vardı. Yıllar sonra Madonna “Candy Shop” adlı şarkısında adeta size cevap verircesine “I’ve got Turkish delight baby” dedi. Pharrell Williams ve Madonna sizi YouTube’dan dinlemiş olabilir mi?
RÜYA: Umarım Madonna gibi bir star beni You Tube’da dinleyip “I’ve got Turkish delight baby” diye cevap vermiştir. 🙂
TST: Tıpkı Candan Erçetin, Nilüfer, Mazhar Fuat Özkan, Ajda Pekkan, Sibel Tüzün, Hadise, Semiha Yankı, v.s. gibi Eurovision’da ülkemizi temsil etme şansına sahip sanatçılardan biri olduğunuz için soruyorum; Türkiye’nin Eurovision’dan çekilmesini nasıl buluyorsunuz?
RÜYA: TRT, Eurovision’dan çekilmeden önce, daha önce bu yarışmalara emek vermiş kalabalık bir sanatçı topluluğu ile toplantı yaptı. Ben de oradaydım. Çok ta güzel sonuçlar çıkmıştı. Sonra ne oldu da ani bir kararla Eurovision’dan çekildiler? Vallahi ben de çok şaşırdım.

1496036_10152156213459511_2027877918_o

TST: “O Ses Türkiye”, “Popstar”, “Akademi Türkiye”, “X Factor: Star Işığı” gibi yarışmaları takip ediyor musunuz? Takip ediyorsanız favorileriniz hangi isimler oldu? RÜYA: Ses yarışmalarının hepsini ilgiyle takip ediyorum. Çok ta yetenekli gençler var ama bu yarışmalarda hiçbir sonuç alamadıkları için harcandıklarını düşünüyorum. Sistem bu olmamalı!
TST: “Akşam Delisi” albümünüzde rahmetli Onno Tunç da emek vermişti. Onunla çalışan son sanatçılardan birisi olmuştunuz. Uçak kazası haberini aldığınızda neler yaşamıştınız?
RÜYA: “Esas Oğlan” isimli şarkım gerçekten de Onno Tunc gibi değerli bir sanatçı ile son çalışan isimlerden biri olmamı sağladı. Keşke böyle üzücü bir şekilde olmasaydı. Sezen Aksu’nun müthiş sözleriyle harika bir şarkı olmuştu. Haberi almadan birkaç gün önce telefonda görüşmüştük. Büyük bir şok oldu tabii… Kendisini rahmetle anıyorum. Nurlar içinde yatsın…
TST: “Rüyalarda” single’ını iyi ki çıkarttınız. O güzel sesinizi özlemiştik. Bu single yeni gelecek bir albümün müjdesi olabilir mi?
RÜYA: “Rüyalarda” single’ımdan sonra yeni bir single daha çıkartmayı düşünüyorum. Albüm değil ama sahne ile ilgili bir takım projelerim var. İnşallah hayata geçirebilirim.
TST: Yerli ve yabancı hangi sanatçıları dinlemekten hoşlanırsınız?
RÜYA: Yıllardan beri hiç vazgeçmeden dinlediğim sanatçılar; Sezen Aksu, Kenan Doğulu, MFÖ, Duman, Pink Martini ve Amy Winehouse…
TST: Süper bir röportaj oldu. Çok teşekkür ederim. Bir değerli sanatçı ile daha röportaj yapmaktan dolayı çok mutluyum. 🙂
RÜYA: Beni bu kadar yakından ve ilgiyle takip ettiğiniz için ben de çok teşekkür ederim. Sevgilerimi yolluyorum…

NOT: Bu röportaj 17.01.2015 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Roportaj/rueya-ersavc.html adresi için özel olarak yapılmıştır. İzinsiz ve kaynak kullanılmadan kullanımı yasaktır.

69386_458352184510_2880790_n

©2015 Sadece Müzik Net / Turgay Suat Tarcan


Article Categories:
Röportajlar
Likes:
0

Leave a Comment