banner
banner

Şebo, TST’nin Sorularını Yanıtladı

2005, CNN TÜRK, Frekans, Şebnem Ferah’la yaptığım mini röportaj

DSC02861

ŞAFAK ONGAN: Şimdi çok ilginç sorular soracağım sana. Şundan ilginç, çünkü bütün sanatçı arkadaş grubumuzun internette fan siteleri var ama seninkiler daha organize bir biçimde çalışıyor ve bana ulaştılar. Bir şekilde seninle röportaj yapacağımı tahmin ederek fan siteleri adına, izleyiciler adına birkaç soru sormamı istediler. Ben de şimdi onları soracağım sana
ŞEBNEM FERAH: Tabii zevkle, zevkle.
TURGAY SUAT TARCAN: Şebnem Ferah yurt dışına açılmayı planlıyor mu? Hayalini kurduğumuz, Volvox’tan bu yana dinlediğimiz ve dinlemek istediğimiz İngilizce şarkılarla albüm yapacak mı?
ŞEBO: Ben eski şirketimdeyken, Universal dış ilişkileri olan bir şirket olduğu için bu konuda aslında biz çok olumlu ve iyi bir noktaya gelmiştik, fakat Universal Türkiye’deki kapılarını kapattıktan sonra bir süre için en azından benim için de o ihtimal söz konusu değil. O kanaldan olan durum. Fakat ben bu… İşte yurt dışına biraz da böyle şeyler için gidip geliyorum. Gözlemlemek için… Özellikle Amerika seyahatimde iyice ikna oldum ki bu işin yolu masa başında karar verip “Türkiye’de böyle böyle bir sanatçı var. Onun böyle böyle albümleri var, falan”… O öyle olacak şey değil. Benim nasıl burdaki, Türkiye’deki geçmişime bakıldığında; işte ortaokul, lisede grupta şarkı söyleyen birisiydim, sonra enstrümanlar çalmaya başladım falan.
ŞAFAK: Amerika’da bir Kemancı bulup orada çalmaya başlaman lazım yani, değil mi?
ŞEBO: Amerika’da Kemancı çok. Benim oraya bu şeyimle gitmem gerekiyor, yani buna karar verip hayatımın en az 4-5 yılını buna adayıp; bunun başka yolunu ben görmüyorum. Deneyenlerin de çok uzun aşamalardan geçtiklerini görüyoruz. Bu da çok büyük bir karar. Gerçekten burdaki herşeyinizi bırakıp “Ben bundan sonra hayatımı bu şekilde yön vereceğim”… Çok istediğim bir şey, ama sadece beni ilgilendiren bir şey değil. Yani hayatımın 4-5 yıl sonrasıyla ilgili bir şey. Ben burada bile 4-5 yıl sonra neler olacağını bilmiyorum.
ŞAFAK: Fan’ların ikinci sorusu…
TST: Şebnem Ferah’ın konser performansını biz fan’ları çok beğeniyoruz ve farklı buluyoruz. Şebo konser görüntülerinin içinde olduğu bir DVD albüm yapmayı düşünüyor mu? (Şebo’nun farklılığa açık olduğunu biliyoruz)
ŞEBO: 😀 Yani “isterse yapmasın.” 😀 Düşünüyorum öyle bir şey… Fakat bunun çok iyi bir repertuar’a sahip olmasını istiyorum. Onun için bunu çok erken yapmadım, yani belki 6-7 albümden sonra, ya da 4-5 albüm; aslında şu anda da yeterli materyal var.
ŞAFAK: Bence var. Evet.
ŞEBO: Böyle bir şey düşünüyorum. Önce bu albümün bir keyfini çıkartalım dinleyicilerle birlikte, ondan sonraki planlarım arasında ilk olarak bu var. Hatta böyle bir şey beklediklerini duymak benim hoşuma gitti, çünkü tesadüfen planlarımız uyuşmuş oldu.
ŞAFAK: Fan’lardan gelen son soru.
TST: Biz Şebo’yla arkadaş kadar birbirimize yakınız. Şebnem Ferah fanları hakkında ne düşünüyor?
ŞEBO: Düşünmekten önce onları seviyorum, yani onlar benim için fan değil. Beraber büyüdük. Arkadaşlarım… Müzik yapmak tek taraflı bir şey değil. Dedim ya az önce; ben onları yapıp evde kendi kendime de bir yere kadar mutlu olabilirim ama yaptığım şeyi asıl anlamlı kılan, asıl mucizevi kılan, asıl güzel-hoş kılan onların gösterdiği bazı reaksiyonlar. Ben bunları çok değerli buluyorum. Dolayısıyla onların varlığı benim için çok önemli. Onların zaman zaman beklentilerini karşılamak, zaman zaman ötesine geçmek, zaman zaman gereksinimde kalmak, bütün bu yolculuğumun bütününü onlarla yaşayabilmek, onların evlerine girebilmek, birilerinin benim sesimi dinlediğini bilmek; konuşurken bile tüylerim diken diken oluyor… Benim için çok kıymetliler… Dolayısıyla, tabii ki günlük bir arkadaşım kadar sık görüşüyor falan değiliz, fakat, yani mümkün de değil. Ama ben hakikaten bunları klişe olarak söylemiyorum. Gerçekten önem, değer verdiğim bir mesele bu benim. Yani konserler öncesinde bu kadar heyecanlanmamın, albüm çıkarırken; artık bu beşinci albümüm. Ben azalır diye zannediyordum; ama yine artarak bu kadar heyecanlanmamın asıl en büyük sebebi onlarla buluşunca ne olacağı heyecanı ve bunu çok dile getirmeyi de doğru bulmuyorum. Bu karşılıklı, birbirimizden hissederek oluşan bir ilişki, çünkü böyle birşeyi kimse kimseye nükte edemez. Yani ne ben onlara edebilirim, ne onlar bana edebilir. Bu kendiliğinden oluşan bir şey ve kendiliğinden oluşan bir şeye sözle çok müdahele etmemek gerektiğini düşünüyorum.
ŞAFAK: O zaman “Can Kırıkları” albümünle sana başarılar diliyoruz.
ŞEBO: Çok teşekkür ederiz. Sağol.
ŞAFAK: Sağol.
ŞEBO: Çok teşekkürler.

NOT: www.sebnemferahclub.com , www.sebnemferahfan.net ve www.tst.gen.tr siteleri adına hazırladığım ve Şebnem Ferah’ın CNN Türk’te cevapladığı bu üç sorumu Sebnem Ferah Club sitesinden Muhittin Kurban Frekans programına ulaştırmıştır. Bu röportaj için aslında başkalarının da soruları gönderilmiş, fakat sadece benim sorularım sorulmuştu. Zaten ben de kendi adıma değil, bütün fan’lar adına sormuştum, çünkü bu forumlarda konuştuğumuz ortak meraklardı. Soruları ulaştıran Murti’ye ve sorularımı Şebo’ya sunan Şafak Ongan’a özel teşekkürlerimle..


Article Categories:
Medyada TST · Röportajlar
Likes:
0

Leave a Comment