banner
banner

“Thriller 40” nihayet Türkiye’ye geldi

Maalesef Şubat ayına yüzyılın felaketi gölge düşürdü. Hep aklımız depremden etkilenen 11 şehrimizde… Zaten bazı isimleri önceki yazılarımda anmıştım ama bu sayfayı ise Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş ve Fenomen Taha Duymaz’a adadığımı söyleyerek albüm kritiğime başlamak istiyorum. 2009 yılında kaybettiğimiz Popun Kralı Michael Jackson’ın 18 Kasım 2022’de çıkan albümü “Thriller 40” ise tam depremden 3 gün sonra, yani 9 Şubat 2023’te sessiz sedasız Türkiye’ye geldi.
Bildiğiniz gibi tüm zamanların en çok satan ve en çok Grammy ödülü alan albümünün 40. yılı şerefine yapılmıştı bu albüm… Thriller’a 2001 yılında bir “Special Edition” edisyonu yapılmıştı. Bu versiyonda “Thriller 40″a alınmayan E.T. filminin tema müziği “Someone In The Dark” şarkısı, hala en iyi pop kaydı olarak nitelenen “Billie Jean”in demosu, Quincy Jones röportajı ve Vincent Price’ın “Thriller” parçasına alınmayan rap performansının yayınlanmamış kısmı yer almıştı. 2008’de ise henüz efsanevi sanatçı yaşarken “Thriller 25” çıkmıştı. Açıkçası ben “Billie Jean”, “Beat It”, “Thriller” kliplerinin ve “Motown 25: Yesterday, Today and Forever” konserinde moonwalk’u ilk kez gösterip tüm dünyayı çılgına çeviren “Billie Jean” performansının DVD’sinin de yer aldığı bu versiyonun kitapçığını “Thriller 40″tan daha çok beğeniyorum. Bu edisyonda ise yine “Thriller 40″a alınmayan yayınlanmamış parçalardan “For All Time” yer alıyordu. 2004’te çıkan “The Ultimate Collection”da yer alan “P.Y.T. (Pretty Young Thing)”in demosu bir şarkının son haline gelene kadar nasıl değiştiğinin bir kanıtıydı adeta. “Thriller 25″te ise will.i.am bu demoya harika bir remix yapmıştı. Hele hele yine onun bir “The Girl Is Mine” remix’i vardı ki, normalde şarkıların orijinal hallerini remix’lerine tercih ettiğimiz halde ben will.i.am düetini Paul McCartney’li olandan daha çok beğenmiştim. Parçaların 2008 versiyonlarında “Wanna Be Startin’ Somethin'”e Akon, “Beat It”e ise Black Eyed Peas grubundan Fergie eşlik etmişti. Kanye West ise “Billie Jean”e remix yapmıştı.
Bu paragrafı sonradan ekleme ihtiyacı duydum. 2 Aralık 2023’te ise “Thriller 40″nin resmi belgeseli Paramount + ve Showtime platformlarında yayınlanacaktı. Netflix gibi bir şey yani… Belgesel süper! Gözlerimi kırpmadan izledim. MC Hammer’dan girip BTS’den çıktıkları kısa taklit bölümü hoştu. Zaten bildiğimiz görüntüler de var. Ne anlatılacağını ezbere biliyoruz. Fakat ilk kez gördüğüm görüntüler de oldu. Hepsi çok iyi kurgulanmış. Thriller klibinin bitişiyle sona ermesi de süper olmuş. İzleyince neden Michael Jackson hayranı olduğunuzu bir kez daha anlayacaksınız. 🤩 Ve gurur duyacaksınız. “Keşke anti-MJ Fan’ler de izlese” diyeceksiniz. 😈 Bu arada “The Musical”da Michael Jackson’ı oynayan oyuncu olan Myles Frost da Tony Award’u kazanan en genç Broadway oyuncusu olmuş. Bunu da belgeselden öğrendim. Bende müzikalin orijinal albüm CD’si var. Bakalım bluray’i filan çıkar mı? Artık maalesef platformlara konuyor böyle şeyler. DVD devri yavaş yavaş kapanıyor. 😭 Yoksa ben de DVD olarak almak isterdim ama son zamanlarda hiç DVD yayınlamadılar. Artık filmlerin bile bluray formatları dahi çıkmıyor. Direk yok Disney’miş, yok Blu TV’ymiş. Öyle yerlere konuyor sinemalardan kalktıktan bir müddet sonra… Mesela eskiden Michael Jackson’ın klipleri DVD’ye konardı. “Behind The Mask”te yer aldığımda bir MJ DVD’sinde yer alma hayalimin gerçekleşeceğini düşündüm. Fakat Vision’dan sonra hiç klip DVD’si yapmadılar. Tony Moran’s HIStory Lesson’dan Hollywood Tonight’a daha DVD’lerde yer almamış birçok klip vardı. Onlar da YouTube’a hapsoldular. HIStory, Victory, 30th Year Anniversary, Destiny turnelerinin bir ayağının DVD’ye basılmamasını geçtim; “Immortal”, “One”, “The Musical” müzikalleri bile DVD’ye basılmadı ki Cirque du Soleil’in başka gösterilerinin DVD’si var. Mesela Michael ile ilgili olmayan bir show’larının DVD’sini almıştım. Artık koleksiyonerler düşünülmüyor. Tıklama sayısı düşünülüyor. “Thriller 40” belgeselinde bile TikTok’un müdürüyle röportaj yapmışlar. TikTok’ta “Billie Jean” kullanılarak 10 milyon video yapılmış. Videoları gösterirlerken aklıma “Behind The Mask” klibi geldi. Çok benzemiş…
Neyse, albüm kritiğine kaldığımız yerden devam edelim. “Thriller 25″tan yaklaşık 1 yıl sonra maalesef Michael Jackson’ı kaybetmiştik. İlerleyen yıllarda Sony Müzik ve MJ Estate buna benzer “Bad 25”, “Off The Wall 37” ve nedense derleme olmasına karşın “This Is It 10” box-set’lerini yapmıştı. “HIStory Past, Present and Future Book I”‘ın 25. yılı için resimli plakları basılmıştı. MJ Fan’ler olarak aynı ilgiyi “Dangerous” ve “Invincible”a da beklemiştik. Kendi aramızda “Acaba Invincible 20 çıkar mı? Kesin Dangerous 25 çıkmalı. Aaa çıkmadı mı? O zaman Dangerous 30 yayınlamalılar!” filan derken bir baktık, “Thriller 40” çıkıyor… Her ne kadar zaten bu albüme az önce bahsettiğim gibi süslü şeyler yapsalar da yine de unreleased olan ek CD için heyecanlıydık. Yine de çoğumuzun kişisel favorisi “Dangerous”a neden üvey evlat muamelesi yapılıyor? Anlayamamıştık. 2001’de “Off The Wall”, “Thriller”, “Bad” ve “Dangerous”a special edition yapıldığında bile diğer albümlere yayınlanmamış şarkılar, röportajlar ve demolar konulurken nedense “Dangerous”a sadece kitapçık değişikliği yapılıp aynı şekilde tekrar yayınlanmıştı. Neyse, konumuz “Thriller 40” şu anda… Öncelikle söylemeliyim de “Thriller” albüm kapağındaki gibi giyinip fotoğraf çektirip kendi albüm kapağı versiyonumu yaptığımda 13.01.2023 tarihinde Michael Jackson’ın resmi web sitesi bu yazımın kapağı olarak da görmekte olduğunuz benim o resmimi yayınlamıştı ve çok mutlu olmuştum. Tabii ki “Baby Be Mine”dan “The Lady In My Life”a kadar birinci diskte yer almış orijinal “Thriller” parçalarının hepsi birbirinden mükemmel… Fakat bizi asıl ilgilendiren bu albümü almaya değer gören yeni bir Michael Jackson albümü olarak da nitelendirebileceğimiz ikinci CD… “Thriller 40” plağında bu şarkıların hiçbiri yer almasa da ben yine de kapağı farklı diye plağını da aldım. Ama CD versiyonunda yer alan unreleased disc benim bu parçaları orijinal formatta MJ koleksiyonuma katacağım için çok önemliydi. O yüzden şimdi onlardan bahsetmek istiyorum.


STARLIGHT: “Thriller” olarak bilinen ve tüm zamanların en çok satan albümüne isim veren Rod Temperton bestesinin ilk adı aslında “Starlight”tı. Fakat Michael Jackson ve Quincy Jones korku temalı bir parçaya dönüştürmesi gerektiğini söylemişlerdi. Vincent Price’ın da o meşhur gülüşü ve sözcükleri de eklenince ve hala tüm zamanların en iyi klibi olarak kabul edilen John Landis’in kısa filmi de çekilince Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez dansı oldu. İlk demo hali ise 2022’de çıkan “Thriller 40” albümünde yer aldı. Normalde demolara klip yapmam ama “Thriller”a yıllar önce klip yaptığım halde şarkı sözleri farklı olduğu için tıpkı “Al Capone” ve “PYT Demo 2008 Remix”e yaptığım gibi “Starlight”a da bağımsız bir klip yapmak istedim. Her ne kadar klibimi yakın dönem sosyal medya paylaşımlarımdan bir derleme olsa da, yani yeni çekim olmasa da “Thriller 40” albümünün elime geçtiği tarih olan 13.02.2022’de kafamı dağıtmak amacıyla “Starlight” klibimi yapmıştım. Fakat ulusal yas nedeniyle yayın tarihini Mart’a ertelemiştim.
GOT THE HOTS: Rod Temperton’ın “Thriller” için yazdığı ama albüme girmeyen başka bir şarkı… Fakat bu şarkı orijinal bir Michael Jackson albümünde benim arşivimde 2008’ten beri duruyordu. O yıl hayran oylarıyla her ülkede farklı bir “King Of Pop” derlemesi çıkmıştı. Hatta Türkiye versiyonundaki oylamaya ben de katılmıştım. Fakat sadece Türkiye versiyonun değil; dayımın yardımıyla İngiltere ve Avusturya edisyonlarını da almıştım. 2011 yılında İtalya’ya gittiğimde ise İtalyan “King Of Pop”u Michael Jackson koleksiyonuma eklemiştim. İşte “Got The Hots” hem İtalya, hem de Avusturya versiyonlarında yer alıyordu. O yüzden ben bu parçayı hiç “unreleased” kategorisine sokmuyordum ama yine de “Thriller 40″a girmesi bu parçanın tüm dünyadaki müzik marketlere gitmesi açısından önemliydi. Ben ise bu şarkıya 21.02.2023 tarihinde Instagram, TikTok, Flippy, Snapchat, Kwai, Facebook, Dance Yourself paylaşımlarımdan oluşan bir klip yapıp sonuna mini bir Thriller Megamix eklemiştim ama ulusal yas nedeniyle bunun da yayınını Mart’a ertelemiştim.
WHO DO YOU KNOW: İşte “Thriller 40” albümünden gerçekten hiçbir Michael Jackson albümünde herhangi bir versiyonu yayınlanmayan sıfır kilometre parçalardan ilki… Jackson, bu şarkı üzerine çalışmaya 1980 yılında başlamıştı. 1982 yılında “Thriller”a uygun bir şarkı olduğunu düşündü. Albüme giremeyince The Jacksons grubunun “Victory”sine koymayı planladı. Fakat o albüme Mick Jagger düeti “State Of Shock”, “Be Not Always” ve “The Hurt”ün daha uygun olacağını düşününce 2022 yılına kadar hiçbir MJ albümüne giremedi. Bu şarkıya ise 14.03.2023 tarihinde Thriller single’ları ve albümleri ile ilgili eski Instagram hikayelerimi bir araya getirerek bir klip yapmıştım. Tabii ki “Behind The Mask” bağlantısı nedeniyle sonlarına doğru “Michael” albümü hikayelerim de görünmüştü.
CAROUSEL: Michael Sembello ve Don Freeman’ın yazdığı bu şarkının kısa bir versiyonu 2001 yılındaki “Thriller Special Edition”da yer almıştı. Şarkının tamamını ise koleksiyonuma “King Of Pop”un İtalya versiyonu ile katmıştım. 2007 yılında Bakırköy’deki “Carousel” Alışveriş Merkezi’nde bir “Michael Jackson Sergisi” düzenlemiştik diğer MJ Fan arkadaşlarla… Kaderin cilvesine bakın ki Jackson’ın da bu AVM’yle adaş bir parçası vardı. 2013’te “Carousel”e klip yapmaya karar verdiğimde bu sergideki görüntülerden başka bir seçenek düşünemezdim. Ve bu eser “Thriller 40″a da alındı.
BEHIND THE MASK – MIKE’S MIX: İşte hayatımın en önemli şarkısı! Neden mi? Çünkü 2010 yılında yayınlanan “Michael” albümünde bitmiş hali yayınlanan bu şarkının 2011 yılında YouTube’a konulan ve tüm dünyadaki müzik kanallarında yayınlanan klibinde ben de 4 kez yer alıyordum. Aynı zamanda muhabbet kuşum Fıstık da ev hayvanları bölümünde görünüyordu. Türk bayrağını tam ekran olarak resmi bir Michael Jackson klibinde göstermem sadece beni değil, çevremdeki herkesi gururlandırmıştı. Michael Jackson’ın Chris Mosdell ve Ryuichi Sakamoto ile beraber yazdığı bu eser “Thriller 40″ta ise demosu ile yer alıyor. Michael Jackson bu şarkıyı albümünde yayınlamayınca parçada çalan müzisyenlerden Greg Phillinganes 1984 yılında kendi albümü “Pulse”a koymuştu.


CAN’T GET OUTTA RAIN: Epic dönemi tüm solo MJ albümlerinde olduğu gibi “Thriller”ın da tüm single’ları bende bulunuyor. Bunlardan birisi de “The Girl Is Mine”… İşte dans edilebilecek en doğru şarkılardan biri olan “Can’t Get Outta Rain” bu 45’liğin b-side’ında bulunuyordu zaten. Aynı zamanda “King Of Pop”un İngiltere box-set’iyle Quincy Jones – Michael Jackson ortak çalışması olan bu şarkıyı CD formatında da arşivime katabilmiştim. O yüzden bu eseri de “unreleased” kategorisinde göremiyorum. Bu şarkıya ise 30.08.2023 tarihinde hem Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümünü, hem de bir gün önceki Michael Jackson’ın 65. yaş gününü kutlamak için klip yaptım.
THE TOY: Her ne kadar farklı bir şarkı başlığı atmış olsalar da MJ bestesi olan bu demonun bitmiş hali “Best Of Joy” adıyla yarısı fake olduğu için tartışmalara yol açan 2010 tarihli “Michael” albümünde yer almıştı zaten. Hatta bir ara şarkının ismi “I am Your Joy” bile olmuş. Ben de bu şarkıya, 1998 yılında amatör kameramızla çekilen tatil görüntülerimden oluşan bir klip yapmıştım.
SUNSET DRIVER: Kralın kendi yazdığı eserlerden “Sunset Driver” şarkısının bitmiş hali 2004 yılında zaten “The Ultimate Collection”da yer almıştı. Hatta dans oyunu “The Experience”a bile koymuşlardı. Tam bir disco şaheseri olan bu parçanın demosu ise “Thriller 40″ta yer aldı. “Thriller”a giremeyen bu şarkıyı Michael Jackson önce “Bad”e, sonra da “Dangerous”a koymak istemiş ama tabii ki o albümlerin konseptine uymadığı için vazgeçilmiş. Aslında bir The Jacksons albümüne iyi gidermiş. Tam onların ortak tarzı… “Off The Wall”a da uygun ama o zamanlar daha yazılmamış tabii ki… Bu parçaya ise 80’li yıllardan 2020’li yıllara daha önce kullanmadığım bazı dans videolarımı kullanarak 31.08.2023 tarihinde klip yaptım.
WHAT A LOVELY WAY TO GO: İşte “Thriller 40” albümünden gerçekten hiçbir Michael Jackson albümünde herhangi bir versiyonu yayınlanmayan sıfır kilometre parçalardan ikincisi… Aslında Michael Jackson bu şarkıyı 70’li yılların sonunda yazmış ama “Thriller” için düşünülmüş. Albüme girmesi 2022 yılını bulmuş tabii ki. Klibini ise 01.09.2023 tarihinde Mjİzle sitesinin geçmişteki doğum günü – fidan gibi etkinliklerine katılım videolarımdan, dans görüntülerimden ve Arnavutköy Meydanı’ndaki Michael Jackson tabelasının görüntüsüyle yapacaktım.
SHE’S TROUBLE: Ve “Thriller 40” albümünden gerçekten hiçbir Michael Jackson albümünde herhangi bir versiyonu yayınlanmayan sıfır kilometre parçalardan üçüncüsü ve sonuncusu… Yani aslında kişisel olarak kendi koleksiyonuma demoları saymazsak “Thriller 40” ile sadece 3 şarkı ilk kez girmiş oldu. Terry Britten, Bill Livsey ve Sue Shifrin beraber yazdıkları bu eseri Quincy Jones’a “Thriller”da yayınlansın diye vermişler. Hatta kaydı bile yapılmış ama yayınlanmayınca Musical Youth grubu bu şarkıyı “Different Style!” albümüne koymuş. 05.09.2023 tarihinde “She’s Trouble”a yine daha önceden kullanmadığım bazı görüntülerimden klip yaparak “Thriller 40” şarkılarını da videolandırmayı bitirecektim.

NOT: Bahsettiğim “Thriller 40” kliplerimi ilgili #YouTubeçalmalistemden izleyebilirsiniz.


Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Leave a Comment