banner
banner

TST Interactive’in 2016 Yılı İstatistikleri

Tüm ziyaretçilerime selamlar;
Gerçekten de kötü bir yılı geride bıraktık. 2016 kayıplarıyla, kötü olaylarıyla hem kişisel, hem global anlamda berbat bir yıldı. 2015’in kötü geçtiğini düşünürken 2016 resmen bir önceki yılı arattı. Umarım 2017 bu yılı aratmaz. Artık yılın iyi geçmesini değil; kötü geçmemesini, bir önceki yılı aratmamasını diler hale geldik… Muhammed Ali’den George Michael’a birçok efsaneyi kaybettik. 2016’da yazdığım yazılarda önemli olanlarından bahsetmiştim ama son günlerde dünya sinemasında mühim kayıplar oldu. O isimlerden yarın web siteme koyacağım “2017’nin En İyi Filmleri” listemde bahsedeceğim. Terör tüm etkisini gösterdi. Daha dün gece Maltepe’de patlama meydana geldi. Neyse ki kimseye bir şey olmadı ama 2016 yılı genelinde çok şehit oldu maalesef… Web sitem 2016’ya yeni bir dizayn ile “Merhaba” demişti. Yeni versiyonda istatistikler farklı görünüyor. Yine önceki yıllara yakın bir şey yapmaya çalışacağım ama 2016 yılı istatistiklerine geçmeden önce 2012 yılından beri her sene yaptığım gibi 2016 kolajımı görün istedim. 2016 yılı benim açımdan nasıl geçmiş? İşte cevabı:

Fuoco 4
Bu kolajları hem 3 bölümlük 1981 – 2011 arası biyografi belgesellerimin devamı niteliğinde, hem de Facebook’taki otomatik yapılan slayt gösterilerinin önemli anları çok yansıtmadığı için tepki olarak yapmaya başlamıştım. Evet, Facebook önceden her yıl sonunda slayt gösterisi hazırlardı ve bu geçici olurdu. Bu sene bu kez arzu ettiğim ve tahmin de ettiğim gibi kalıcı video hazırlamış… Bana da web sitemin istatistik bölümüne koymak düştü. Bu kez beğendim her ne kadar kolajımdaki asıl önemli olayları göstermediği halde… Yine de güzel bir özet olmuş…

2016’DA WEB SİTEMİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN KÖŞELERİ:

Şimdi ise web sitemin bu bölümünün asıl amacına geçelim. Yani istatistiklere… Bugünün genelini saymazsak eğer 2016 yılında 23945 kişi 137153 kez web siteme girmiş. İşte genel görünüm:

genel-gorunum
Web sitemin eski istatistik verilerinde daha genel sonuçlar çıkıyordu ama yeni sistemde arama kriterleri bile “Son Arananlar” diye çıkıyor. İşte son zamanlarda Google’da hangi kelimeler aranarak web siteme gelinmiş? İşte cevabı:
en-cok-okunanlar-20161- Michael Jackson Türkiye Konseri
2- Zaman Makinesi Yapan Çocuk
3- The Essential Michael Jackson
4- “Olmasa Mektubun” Klibi
5- George Michael Ölümü
6- Josh Dallas
7- İlluminati Freddie Mercury Slave
8- Kedi Video
9- Zaman Polisi, Zamanda Yolculuk Yapan Adam
10- Gelecekten Geçmişe Giden Savaşçı

 
Evet, son arama kriterlerinden anlayabileceğiniz gibi zamanda yolculuk temalı film listemin 2016 yılında en çok okunan sayfa olmasına şaşmamalı… Web sitemin yan tarafında görülen ve sürekli güncellenen 5 maddelik “Popüler Yazılar” listesinin bugünkü son halinin ekran görüntüsünü aldım. Bunu yazımın yan tarafında görüyorsunuz. Gerçi hala gün devam ediyor. Değişebilir okunma sayıları falan… Ayrıca o listede yıl içerisinde birçok değişiklik oldu. Örneğin “Ünlüler Michael Jackson Hakkında Ne Dediler? – Bölüm 1” uzun süre listenin zirvesindeydi. Fakat şu an ilk 5’te bile değil. Daha sonra “Batman v. Superman” kritiğim web siteme koyduğum aynı gece öyle bir okunma sayısına ulaştı ki, bir gecede 1 numaraya yerleşip arayı açtı ve aylarca hiçbir yazıyı yanına yaklaştırmadı. Fakat şu anda 4. sırada… Web sitemin yeni versiyonunun ilk yeni yazısı Star Wars 7 kritiğim ikinci sıraya kadar yükselmişti ama o da artık ilk 5’te değil… “Mezarlık” öyküm, Şebnem Ferah biyografisi, Madonna konseri kritiğim, eski şiirlerim, TST Interactive’in İngilizce bölümünün karşılama yazısı yıl içerisinde zirveyi zorlayan diğer yazılardı ama şimdilik onlar da zirve ortaklığından düşmüş gibi görünüyorlar. Zaten web sitemin eski versiyonunun en çok okunan yazısı “En İyi Zamanda Yolculuk Temalı Filmler” listem, web sitemin yeni versiyonuna diğer yazılardan çok daha geç koyduğum halde arayı yine açtı ve zirveye yerleşti. 2016 yılının da şampiyonu oldu. Picasso resim sergisi izlenimlerim de ilk başlarda çok ilgi görmese de sonradan atak yapıp 2016’yı ikinci sırada kapattı. “90’lı yılların en iyi yabancı pop şarkıları” listem zaten ilk konulduğundan beri ilk 5’te yer alıyordu. O da seneyi üçüncü sırada bitirdi. Arkadaşımın yazdığı “Michael Jackson’ın Türkiye Günlüğü” ise 1 ay önce falan 5. sıradan “Popüler Yazılar” listesine ilk kez giriş yapmıştı.

SOSYAL MEDYADAKİ BAZI İSTATİSTİKLERİN 2016 YILINDAKİ SON DURUMU:

TWITTER TAKİPÇİ SAYIM: 750
INSTAGRAM TAKİPÇİ SAYIM: 812
FACEBOOK ARKADAŞ SAYIM: 1.608
FACEBOOK’TAKİ TST FAN CLUB GRUBUNUN ÜYE SAYISI: 187
FACEBOOK’TAKİ TURGAY SUAT TARCAN FAN SAYFASININ BEĞENİ SAYISI: 284
YAHOO’DAKİ TSTINTERACTIVE MAIL GRUBUNUN AKTİF ÜYE SAYISI: 1419
YAHOO’DAKİ TSTYAKINLARI MAIL GRUBUNUN AKTİF ÜYE SAYISI: 1078
YOUTUBE’DAKİ TSTJACKSON KANALININ ABONE SAYISI: 614
YOUTUBE’DAKİ TSTJACKSON KANALININ GÖRÜNTÜLENME SAYISI: 2.906.178 (18 Mart 2007 – 31 Aralık 2016 Arası)
DAILY MOTION’DAKİ TURGAYTST KANALININ İZLENME SAYISI: 1.450.000
DAILY MOTION’DAKİ TURGAYTST KANALINDAKİ EN ÇOK İZLENEN VİDEO: 32.197 tıklanmayla “Kol Düğmeleri/Dallas/Soldier/In The Army Now/Dirty Diana Remix Medley”

 
Bu yıl web sitem 17 yaşını doldurdu. 2017 yılında 18 yaşında olacak. Yani reşit olacak. 😀 Zaman ne çabuk geçiyor. Bundan 7 yıl evvel web sitem 10 yaşındayken ne kadar da heyecanlanmıştım ve aşağıdaki grafiği hazırlamıştım. Son olarak tüm ziyaretçilerime ilgileri için teşekkür ediyor, herkese “Mutlu Yıllar” demek istiyorum. Hele hele bu ay web siteme ilginiz o kadar çoktu ki, kotam dolduğu için web sitem göçtü. Ay sonu olduğu için hizmeti tekrar açtırdım. Klasik “Bir sonraki yıl görüşmek dileğiyle” esprisini yapmadan duramayacağım… 😉

10th-birthday-copy


Article Categories:
İstatistikler
Likes:
0

Comments

Leave a Comment