banner
banner

Mariah Carey 25 Yıl Sonra Yeniden Noel Ana

Geçtiğimiz günlerde harika bir haber öğrendim. En sevdiğim diva Mariah Carey ”Merry Christmas” albümünün 25. yıl dönümü şerefine albümün yeni bir versiyonunu yayınlayacağını duyurmuş. 2 CD ile birlikte gelecek yıl dönümü baskısı; orijinal albüm, remikslerin bir bonus diski, ünlü sanatçının 1994’deki performansından canlı görüntüler ve yılbaşı süsleri içerecek. 1 Kasım’da yayınlanacağı açıklanan bu albümün çıkacak olması beni hem sevindirdi, hem de çıkalı daha 1 yıl bile olmamış Caution’ın hala Türkiye’ye gelmemiş olması nedeniyle “Ya bu da gelmezse?” diye kaygılandırdı. Bu kez yazımı çok sevdiğim Noel albümlerine ayırmak istedim.

Mariah_Carey_Christmas_1
Mariah Carey’nin 1994 tarihinde çıkan “Merry Christmas” albümünün kasetini çıkar çıkmaz almıştım bir Mariah Carey fanı olarak… Başta “All I Want For Christmas Is You” olmak üzere tüm şarkıları çok sevmiştim. Hatta bilindik Noel şarkılarının cover’larını bu albüm için özel olarak bestelendi sanmıştım. Başka sanatçılardan duyduğumda “Aaa Mariah Carey’nin şarkısını yeniden yorumlamışlar” diye düşünüyordum. Sonra bazılarının çok eski şarkıcılar tarafından yıllar evvel söylendiğini keşfettiğimde anladım ki bu parçalar “Jingle Bells” gibi Batıda Noel klasiği haline gelmiş eserler… Ama tabii ki “Jesus Born On This Day”, “Miss You Most (A Christmas Time)” gibi Mariah Carey’nin bu albüm için bestelediği sıfır kilometre şarkılar da vardı. Albümün üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen halen her sene Noel zamanı listelere yeniden giriyor, hatta birinci bile olabiliyor. Bu başarının üzerine Carey, 2010 yılında bu albümün devamı niteliğinde “Merry Christmas II You” adlı çalışmasını ve 2017’de “Mariah Carey’s All I Want for Christmas Is You” adındaki animasyon filmini yayınlamıştı. Hatta daha önceden The Jackson 5 grubunun “Christmas Album” adındaki albümünde Michael Jackson tarafından söylenen “The Little Drummer Boy” ve “Santa Claus Is Comin’ To Town”ı yeniden seslendirmişti.
IMG_3068Tabii ki her Noel zamanı yeniden listelere giren sadece Mariah Carey değil. Başka sanatçılar da girebiliyor. Bunların en önde gidenlerinden birisi de George Michael… Kendisinin WHAM! zamanlarında söylediği “Last Christmas” adlı klasiği özellikle de efsanevi sanatçının bir Noel günü aramızdan ayrılmasıyla birlikte daha çok ilgi çeker hale geldi. Gerçekten de son Noel’ini yaşamıştı. Bu şarkının Masterboy tarafından icra edilen bir cover’ı en meşhur Noel şarkılarının bir araya geldiği “Coffee Meets Santa Claus / Best x-mas Classics” adlı derlemede de yer almıştı. Kimler yoktu ki bu albümde? “The Miracles Of Christmas”ı yorumlayan Stevie Wonder’dan Michael Jackson’ın “Christmas Album”ünün ancak deluxe versiyonlarında yer alan, orijinalinde bulunmayan “Little Christmas Tree”sine kadar birçok Noel klasiği yer alıyordu. Diana Ross bu albümde, daha önceden The Jackson 5’ın daha önceden bahsettiğim albümünde yer alan “Rudolph, The Red-Nosed Reindeer”ı seslendirmişti. Middle Of The Road, John Denver, Engelbert, James Last, Shakatak, Jerry Lee Lewis, Ella Fitzfgerald, Platters, Connie Francis, Barry White, BZN bu albüme girmeye hak kazanmış diğer sanatçılardı.
Mariah Carey ve Diana Ross’tan laf açılmışken diğer divaların Noel albümlerine değinmemek olmaz. “Gloria Gaynor’s Christmas Presence” albümünden “En İyi 50 Diva Albümü” yazımda zaten bahsetmiştim. Ama bir de Toni Braxton’ın “Snowflakes” albümü de kayda değer bir çalışma… Braxton, bu albümde daha önceden Michael Jackson tarafından Jackson 5’ın Noel albümünde söylenen “Have Yourself A Merry Little Christmas” ve “The Christmas Song”u da coverlamıştı. Ama tabii ki yeni bestelenmiş şarkılar da vardı. Tıpkı Shaggy düeti “Christmas In Jamaica” gibi…

IMG_E2483
Birçok sanatçı ve grup Noel albümleri çıkardı. Bunların arasında yer alan Michael Bublé’nin “Christmas” ve Elvis Presley’in “Elvis’ Christmas Album”ünü de umarım bir gün arşivime katarım. Bunun dini inançlarla bir ilgisi yok. Müslümanım ama Noel şarkıları hep hoşuma gitmiştir. New Kids On The Block grubu da “Merry, Merry Christmas” adında bir albüm yapmıştı mesela… Bu albüm bende bulunmuyor ama arşivimde NKOTB’a ait “H.I.T.S.” adlı bir CD’ye bahsettiğim albümden “This One’s For The Children”ı koymuşlar.
Hristiyanlar Noel’i kutluyorlar ama diğer dinlere mensup bizim gibi ülkelerde Noel denince aklımıza yeni yıl geliyor. Bu yüzden yeni yıl şarkıları da tüm dünyada çok revaçta… Örneğin ABBA grubunun “Happy New Year” adlı parçası çok meşhurdur. “The Essential Collection” box-set’inde eserin klibini de izleyebilirsiniz. Bizde de Sertab Erener’in “Yeni” adlı şarkısı yeni yıl kutlamalarımıza fon müziği yapıyor.

6019e8675a30c4a26590bae67e902b15
Tabii ki Noel ve Yeni Yıl şarkıları uçsuz bucaksız bir okyanus gibi… Mariah Carey’nin bu çalışmasının haberini alır almaz aklıma gelen ilk şarkılardan ve albümlerden bahsetmek istedim. Yazımı sonlandırırken İstanbul’da meydana gelen depremlerden dolayı tüm halkımıza “Geçmiş olsun” dileklerinde bulunmak istiyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz tiyatro yazarı ve seslendirme sanatçısı Dinçer Sümer, konserine giderken trafik kazasında hayata gözlerini yuman şarkıcı Kylie Rae Harris, “Yılan Hikayesi” dizisinde de oynayan ünlü Yeşilçam oyuncusu Süleyman Turan, “The Cars” grubunun vokalisti Ric Ocasek, kansere karşı verdiği mücadele ile herkesin gönlüne taht kurmuş Neslican Tay ve ünlü söz yazarı Robert Hunter’ı rahmetle anıyorum.

mariah-carey-tree-lighting-christmas-satna-2013-billboard-1548

NOT: 28.09.2019 tarihinde yazdığım bu yazım ilk olarak 03.10.2019 tarihinde http://www.sadecemuzik.net/Turgay-Suat-Tarcan/mariah-carey-25-y-l-sonra-yeniden-noel-ana.html adresinde yayınlanmıştır.


Article Categories:
Müzik
Likes:
0

Leave a Comment