banner
banner

Nur içinde yat İlker Ağabey…

3 sene evvel Doğan TV Center’a ilk gelişimi hatırlıyorum da… Televizyon sektörü açısından sadece 2003’te Ofis TV’de staj yapmışlığım vardı. 3 yıl evvel, yani 2006’da D Spor’a başlayarak televizyonculuk kariyerime bu kez profesyonel olarak devam etmeye başlamıştım. Evde bile hobi olarak montaj, röportaj yapan, dergi ve gazetelerde yazılarını yayınlatan biri olarak sadece rejide yönetmene yardımcı olmaktan daha fazlasını yapabileceğimi biliyordum. Örneğin birçok kişi işgüzarlık yapıp işten kaçarken ben haber yapmak için tutturuyordum. Daha fazlasını öğrenmek istiyordum, fakat yeni olduğum için daha pişmem gerektiğini söylüyorlardı.
Derken BJK TV’den Selami diye bir arkadaş Fox TV’ye transfer olduğunda prodüktörlüğünü yaptığı “Basın Tribünü”nün sorumluluk görevi boşta kaldı ve editör Erhan bana bu programı emanet etti. Bu kendimi kanıtlamak için önemli bir fırsattı. Hem İlker Ateş, Vedat Okyar, Sanlı Sarıoğlu gibi efsanelerin asistanlığını yapacaktım, hem de kendimi gerçek anlamda ilk kez gösterebilecektim. Her hafta bu program için istatistiksel bilgiler çıkarmak, programın montajlarını yapmak, programın akışını düzenlemek, hatta program için dışarı çıkıp sokak röportajları yapıp muhabirlik deneyimi yaşamak beni fazlasıyla tatmin ediyordu, hatta bazen D Spor’daki yayınlarla çakıştığında sıkıştığım bile oluyordu. Program için klipler, DSF’ler bile yapıyordum. Bu uzun süre devam etti. D Spor’dayken de, BJK TV’ye geçtiğimde de sadece istatistik çıkarmak olarak bile olsa mutlaka her programda bir tuzum olmuştur.
İlker Ateş gelir gelmez “Turgay nerede?” diye sorardı. Hala her Pazartesi o sesi duyacak gibi olurum. İstatistikleri vermemi isterdi. Önceden hazırladıysam hemen verirdim, eğer yoğunsam “5 dakika sonra gelecek” derdim. Vedat Okyar bana “Hoşbulduk yavrum” deyip yanaklarımdan öperdi. Allah uzun ömür versin, Sanlı Sarıoğlu da hep güler yüzlü davranmıştır. Yemek fişlerini bina yönetiminden bizzat ben alırdım, çay falan ikram ederdim. Vedat Ağabey ve Sanlı Ağabey eğer İlker Ağabey’den önce gelmişlerse ve ben onlara bir şey sormuşsam “Birazdan İlker gelecek, onunla konuşmalısın” derlerdi. Bu program kariyerimin ilk aylarında benim farkedilmemi sağladı diyebilirim. Yapabileceklerimi herkes görmüştü ve D Spor’daki sorumluluklarım da artmıştı. Zaten D Spor, Maslak’a taşındığında BJK TV’de kalacaktım ve mutlaka programla ilgilenecektim. Mesela o gün izinliysem veya erken çıkmam gerekiyorsa eğer, istatistikleri diğer arkadaşlar çıkartamazlardı, ben de e-mail ile gönderirdim.
Tam CNN Türk’e geçtim, haber kanalında olduğum için programın sorumluluğu başka bir arkadaşa geçecekti ki çok kısa bir arayla Vedat Okyar’ı ve geçtiğimiz Cumartesi günü İlker Ateş’i kaybettik ki daha önceki yazılarımın birinde de bahsettiğim gibi 2009’da zaten birçok kayıp yaşayan beni bu haberler çok etkiledi. Kaderin cilvesi bu olmalı ki CNN Türk’te Vedat Okyar ve İlker Ateş’in ölüm ve cenaze haberlerini eski asistanları olarak ben yaptım. Sadece televizyonlardan tanıdığımız insanların cenaze haberlerini yaparken yıllardır bu işi yaptığım için artık sıradan bir olay gibi gelmeye başlamıştı ama önce Vedat Ağabey, sonra İlker Ağabey’in bu tarz haberlerini yaparken gerçekten içimde bir şeyler acıdı. Örneğin geçtiğimiz hafta sonu İlker Ateş’in cenaze haberini montajlarken “İlker Ağabey yaşasa şu görüntüye öncelik tanımamı isterdi herhalde. İlker Ağabey burada olsa ‘Turgay, şuradaki görüntüyü özellikle kullanalım’ tarz konuşmalar yapardı belki de” diye düşünerek çalıştım. “Basın Tribünü” programına özel VTR hazırladığımda İlker Ateş’e gösterirdim bir zamanlar… Acaba öbür dünyadan o yaptığım paketleri izlemişler midir? Çok merak ediyorum. Cenazesine işlerimden ötürü gidemedim ama İlker Ateş’e selamımı Erhan’la yolladım. Onlardan geriye bir tek Sanlı Sarıoğlu kaldı. Allah ona uzun ömür versin. Şu birçok kayıp alan, aynı zamanda felaketlere sebep olan 2009 da bitsin artık!
Neyse, biraz da eğlenceli şeylerden bahsedelim. “2000’li yılların en iyi sporcusu” anketi devam ediyor. Hala oy kullanmak ve “Spor Turco Özel Jürisi” bölümünde adınızı görmeniz için geç kalmış sayılmazsınız. tstinteractive-owner@yahoogroups.com adresine mail atarak favorinizi gönderebileceğiniz ankette elbette ki sadece bir birinci olacak, fakat oy verilen tüm isimlere bir liste yapılacak. Eğer siz de 2000’li yıllarda faal olup da başarılı gördüğünüz favori sporcunuzun listeye girmesini istiyorsanız mutlaka 2010 gelmeden ankete katılmanızı öneririm. Şu anda Cristiano Ronaldo ile Usain Bolt çekişiyorlar. Hatta şu an iki isim de aynı puanı paylaşıyorlar ve ilk sırayı paylaşıyorlar. Hakan Şükür ve Roger Federer’in de zorladığı listede Michael Phelps ve Süreyya Ayhan da kayda değer oylar alıyorlar. Thierry Henry, Michael Jordan, Alex De Souza, Kobe Bryant, İlhan Mansız, Halil Akkaş ve Zinedine Zidane oy alan diğer isimler… Eğer “bu listede şu neden yok?”, “Bu neden geride?” veya “Onun yerini sağlamlaştırmam lazım” gibi şeyler düşünüyorsanız tek yapmanız gereken tstinteractive-owner@yahoogroups.com adresine favori isminizi göndermek… Bekliyorum.

TURGAY SUAT TARCAN

Yukarıda okuduğunuz makale yazarımız Turgay Suat Tarcan’ın yalnızca www.sporturco.com ‘a özel olarak yazmış olduğu köşe yazısıdır. Kesinlikle hiç bir kaynaktan alıntı değildir.
By Turgay Suat Tarcan • Kas 12th, 2009 • Category: Futbol, Turgay Suat Tarcan, Turkcell Süper Lig, Yazarlar


Article Categories:
Spor
Likes:
0

Leave a Comment